PBB1/423-230/04 - Czynsz płacony na podstawie umów leasingu operacyjnego jako koszt uzyskania przychodu.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 16 czerwca 2004 r. Drugi Śląski Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej PBB1/423-230/04 Czynsz płacony na podstawie umów leasingu operacyjnego jako koszt uzyskania przychodu.

Czy czynsz płacony na podstawie umów leasingu operacyjnego zawartych przed 01.10.2001 r. na samochody ciężarowe stanowi koszt uzyskania przychodu?

Z pisma Spółki wynika, iż zawarła ona dwie umowy leasingu dotyczące samochodów ciężarowych. Pierwsza umowa zawarta została w dniu 23.04.1999 r. (wygasa 23.04.2004 r.) natomiast druga w dniu 16.05.2001 r. (wygasa 16.05.2004 r.)

Zgodnie z art. 4 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o zmianie ustaw: o podatku dochodowym od osób fizycznych, o podatku dochodowym od osób prawnych oraz o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 106 poz. 1150) do umów najmu lub dzierżawy rzeczy lub praw majątkowych oraz umów o podobnym charakterze zawartych przed dniem 1 października 2001 r. stosuje się odpowiednio przepisy ustaw wymienionych w art. 1 albo w art. 2 w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 października 2001 r.

W oparciu o powyższy przepis do umów leasingu zawartych przed dniem 1 października 2001 r. (a więc również do umów zawartych przez Spółkę) będą miały zastosowanie przepisy rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 6 kwietnia 1993 r. w sprawie zaliczania przedmiotu umów najmu lub dzierżawy rzeczy albo praw majątkowych do składników majątku stron tych umów (Dz. U. Nr 28 poz. 129).

W myśl § 2 ust. 2 do składników majątku wynajmującego lub wydzierżawiającego zalicza się, z zastrzeżeniem § 3 pkt 1, rzeczy albo prawa majątkowe stanowiące przedmiot umowy szczególnej, gdy umowa ta spełnia chociaż jeden z warunków:

- została zawarta na czas nieoznaczony,

- została zawarta na czas oznaczony, lecz nie zawiera prawa do nabycia rzeczy albo praw majątkowych przez najemcę lub dzierżawcę, albo to prawo zawiera z możliwością jego wypowiedzenia,

- została zawarta na czas oznaczony, zawiera prawo do nabycia rzeczy albo praw majątkowych przez najemcę lub dzierżawcę bez możliwości jego wypowiedzenia, a ponadto:

- podstawowy okres umowy, której przedmiotem są prawa majątkowe, rzeczy ruchome lub nieruchomości, z wyjątkiem gruntów, wynosi co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji, a suma opłat (rat) określona w podstawowym okresie umowy jest niższa od wartości netto tych rzeczy i praw,

- suma opłat (rat) w podstawowym okresie umowy, której przedmiotem są grunty, jest niższa od wartości rynkowej gruntu z dnia zawarcia umowy.

Reasumując jeżeli umowy leasingowe zawarte przez Spółkę spełniają warunki określone w § 2 ust. 2 cyt. wyżej rozporządzenia, kwoty poniesionych opłat ustalonych w umowach leasingu można będzie zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl