PBB1/423-21/04

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 12 marca 2004 r. Izba Skarbowa w Katowicach PBB1/423-21/04

Pytanie podatnika

1.

Czy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów składki na rzecz organizacji JZP oraz SEP, jeśli nie mieszczą się one w zakresie określonym w przepisie art. 16 ust. 1 pkt 37 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?

2.

W którym momencie należy zaliczyć do przychodów zasądzone koszty procesu?

3.

Czy wśród osób zatrudnionych, wykazywanych w poz. 19 deklaracji CIT-ST, należy ujmować pracownice zatrudnione na urlopach wychowawczych?

4.

Czy można w świetle art. 16 ust. 1 pkt 46 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów naliczony podatek VAT, w przypadku uchybienia terminom, wynikającym z art. 19 ust. 3 ustawy o podatku o podatku od towarów i usług i podatku akcyzowym i braku możliwości złożenia korekty deklaracji dla podatku VAT?

5.

Czy zmiana stanu produktów ma wpływ na wysokość przychodów, o których mowa w art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, branych pod uwa-gę przy obliczaniu limitu kosztów reklamy limitowanej?

6.

Czy przekazanie uchwałą zgromadzenia wspólników zysku spółki na pokrycie strat z lat ubiegłych lub kapitał zapasowy powoduje powstanie przychodów z tytułu nieodpłatnych świadczeń bądź obowiązek uiszczenia podatku zryczałtowanego od dochodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych?

<->

1.

Zgodnie z przepisem art. 16 ust. 1 pkt 37 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) nie uważa się za koszty uzyskania przychodów składek na rzecz organizacji, do których przynależność podatnika nie jest obowiązkowa, za wyjątkiem składek wymienionych w tym punkcie pod lit. a) - organizacji spółdzielczych na rzecz związków rewizyjnych i Krajowej Rady Spółdzielczej, (...) i pod lit. c) - na rzecz organizacji zrzeszających przedsiębiorców i pracodawców, działających na podstawie odrębnych ustaw, (...).

Spółka uiszcza składki na rzecz organizacji Jaworznickie Stowarzyszenie Przedsiębiorców oraz Stowarzyszenie Elektryków Polskich. Składki te nie są składkami, o których mowa w art. 16 ust. 1 pkt 37 lit. a) u.p.d.o.p. Wydatki na poczet składek nie mieszczą się także (wg informacji zawartej w piśmie Spółki) w zakresie określonym w art. 16 ust. 1 pkt 37 lit. c) u.p.d.o.p.

Uiszczane przez Spółkę składki na rzecz JSP i SEP należy zatem uznać za wyłączone z kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 37 u.p.d.o.p.

2.

Zgodnie z obowiązującym od 1 stycznia 2003 r. przepisem art. 12 ust. 3a ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych za moment uzyskania przychodu związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą uznaje się dzień wystawienia faktury (rachunku), nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym nastąpiło:

a)

wydanie rzeczy, zbycie praw majątkowych oraz dostarczenie wszelkiej postaci energii lub

b)

wykonanie usługi, lub

c)

otrzymanie zapłaty za wykonanie świadczenia w pozostałych przypadkach.

W przypadku zasądzenia przez sąd zwrotu kosztów procesu, będących przychodami pośrednio związanymi z działalnością gospodarczą, nie dochodzi do wydania rzeczy, zbycia praw majątkowych, dostarczenia energii, czy wykonania usługi. Zasądzone koszty procesu stanowią zatem przychody dla celów podatkowych w momencie ich faktycznego otrzymania (art. 12 ust. 3a pkt 3 u.p.d.o.p.).

3.

Liczbę osób zatrudnionych w wyodrębnionym organizacyjnie zakładzie (oddziale) ustalało się do końca 2003 r. stosownie do przepisu § 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 30 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu rozliczeń udziałów gmin i województw we wpływach z podatku dochodowego od osób prawnych i jednostek organizacyjnych nie mających osobowości prawnej (Dz. U. Nr 164, poz. 1180, z późn. zm.) - zgodnie z zasadami metodycznymi statystyki, określonymi w przepisach szczególnych.

Wg przepisów szczególnych, zarządzenia nr 45 Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 28 grudnia 1993 r. w sprawie zasad metodycznych statystyki zatrudnienia, wynagrodzeń i warunków pracy (Dziennik Urzędowy Głównego Urzędu Statystycznego z 1993 r. nr 23, poz. 130) do zatrudnionych, tj. pracowników nie zaliczało się m.in. osób przebywających na urlopach wychowawczych w celu sprawowania opieki nad dzieckiem, mimo iż figurowały one w stanie ewidencyjnym zakładu pracy (Rozdział II. część A. pkt 2).

Spółka wypełniając informację o należnym gminom i województwom udziałach w podatku dochodowym od osób prawnych (CIT-ST) w poz. 19 powinna zatem w świetle ww. uregulowań w liczbie zatrudnionych osób nie ujmować pracownic przebywających na urlopach wychowawczych.

4.

Zgodnie z postanowieniami art. 16 ust. 1 pkt 46 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie uważa się za koszty uzyskania przychodów naliczonego podatku od towarów i usług z wyjątkiem sytuacji, gdy zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług i podatku akcyzowym podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku VAT, jeżeli naliczony podatek od towarów i usług nie zwiększa wartości środka trwałego.

W świetle tego przepisu, w przypadku uchybienia terminom przewidzianym do dokonania odliczenia naliczonego podatku VAT lub obniżenia podatku należnego o podatek naliczony (określonych w art. 19 ust. 3 ustawy z 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50, z późn. zm.) i braku jednocześnie możliwości złożenia korekty deklaracji dla podatku VAT, z uwagi na nie spełnianie warunków określonych ustawą, kwota nieodliczonego podatku naliczonego VAT stanowić może koszt uzyskania przychodów, pod warunkiem że sam wydatek, z którym związany jest (naliczony) podatek VAT, stanowił koszt uzyskania przychodów.

Możliwość zaliczenia naliczonego podatku VAT na podstawie przepisu art. 16 ust. 1 pkt 46 lit. a) u.p.d.o.p. do kosztów uzyskania przychodów ma miejsce bowiem we wszystkich przypadkach, w których zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym nie przysługuje obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku VAT (por. pismo Ministerstwa Finansów z 3 stycznia 2002 r. nr PB 5/IMD/MC-068-323/2001).

5.

Przychodami branymi pod uwagę przy ustalaniu limitu kosztów reprezentacji i reklamy o charakterze niepublicznym, zaliczanych do kosztów uzyskania przychodów wg przepisu art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, są przychody w rozumieniu ustawy podatkowej, zdefiniowane w rozdziale 2, art. 12-14 u.p.d.o.p.

Wśród przychodów wpływających na podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym nie wymienia się "dodatniej" zmiany stanu produktów i również "ujemna" zmiana stanu produktów pozostaje bez znaczenia dla wysokości przychodów podatkowych, dlatego też wielkości te nie wpływają na wysokość przychodów branych pod uwagę przy ustalaniu limitu, o którym mowa w art. 16 ust. 1 pkt 28 u.p.d.o.p.

Zmiana stanu produktów powinna być uwzględniana przy ustalaniu wysokości kosztów uzyskania przychodów danego roku podatkowego, w związku z obowiązkiem potrącenia kosztów uzyskania przychodów tylko w tym roku, którego dotyczą, wynikającym z przepisu art. 15 ust. 4 u.p.d.o.p.

6.

O ile w umowie spółki brak jest szczegółowych uregulowań dotyczących podziału zysku, to zgodnie z przepisem art. 191 § 1 Kodeksu Spółek Handlowych, obowiązującym od 1 stycznia 2001 r., wspólnik ma prawo do udziału w zysku wynikającym z rocznego sprawozdania finansowego i przeznaczonym do podziału uchwałą zgromadzenia wspólników. Stosownie więc do art. 191 k.s.h. wspólnicy nabywają prawo do dywidendy na podstawie uchwały zgromadzenia wspólników, a nie z mocy prawa z chwilą zatwierdzenia sprawozdania finansowego.

Przed podjęciem przez zgromadzenie wspólników spółki z o.o. stosownej uchwały o przeznaczeniu zysku do podziału, wspólnik nie nabywa w ogóle prawa do dywidendy (jeżeli umowa spółki nie stanowi inaczej), a więc nie tylko nie uzyskuje faktycznego dochodu, ale także nie dysponuje zyskiem, przez co i spółka nie uzyskuje nieodpłatnych świadczeń w postaci prawa do nieodpłatnego korzystania z dochodu wspólników.

Zważyć też trzeba, że w świetle przepisu art. 10 u.p.d.o.p. dochodem z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód faktycznie uzyskany z tego udziału. Jeśli zysk spółki uchwałą zgromadzenia wspólników przeznaczony zostanie na pokrycie straty bilansowej poniesionej przez spółkę w poprzednim roku, bądź na kapitał zapasowy, wspólnik spółki nie nabywa prawa do uczestniczenia w podziale tego zysku, a więc nie może tego zysku faktycznie uzyskać, a tym samym nie powstaje obowiązek odprowadzania przez spółkę zryczałtowanego podatku dochodowego.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl