PB7/033-0669-1880/04/HM - Opodatkowanie dochodów uzyskanych w państwie, z którym Polska nie zawarła umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 22 listopada 2004 r. Ministerstwo Finansów PB7/033-0669-1880/04/HM Opodatkowanie dochodów uzyskanych w państwie, z którym Polska nie zawarła umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania.

(...) Ministerstwo Finansów uprzejmie informuje:

Do dochodów podatnika, uzyskanych z tytułu pracy na pokładzie statku należącego do armatora mającego siedzibę w Libii, będzie miał zastosowanie art. 27 ust. 9 i ewentualnie art. 27 ust. 9a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.).

Zgodnie z art. 27 ust. 9 ww. ustawy, jeżeli podatnik (...) osiąga również dochody z tytułu działalności wykonywanej poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub ze źródeł przychodów znajdujących się poza terytorium Rzeczypospolitej, a umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania nie stanowi o zastosowaniu metody określonej w ust. 8, dochody te łączy się z dochodami ze źródeł przychodów położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W tym przypadku od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów odlicza się kwotę równą podatkowi dochodowemu zapłaconemu w obcym państwie. Odliczenie to nie może jednak przekroczyć tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany w państwie obcym.

Powołany w tym przepisie ust. 8 artykułu 27 mówi o stosowaniu metody unikania podwójnego opodatkowania, określanej jako wyłączenie z progresją. Natomiast ust. 9 artykułu 27 określa, kiedy stosuje się drugą metodę unikania podwójnego opodatkowania określaną jako metoda proporcjonalnego zaliczenia. Metodę tę stosuje się, zgodnie z tym przepisem, w przypadku gdy umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania nie stanowi o zastosowaniu metody wyłączenia z progresją. Zasada ta dotyczy również sytuacji, gdy z danym państwem Polska nie zawarła umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania; w tym konkretnym przypadku nie ma bowiem umowy polsko-libijskiej, w której określono by metodę wyłączenia z progresją jako metodę unikania podwójnego opodatkowania.

Reasumując, metodę unikania podwójnego opodatkowania określoną jako metodę proporcjonalnego zaliczenia stosujemy wówczas, gdy:

- została określona w konkretnych umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Polska, lub

- dochód został uzyskany w państwie, z którym Polska nie zawarła umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Zgodnie z powyższym, oczywiście, w przypadku gdy dochód został uzyskany w państwie, z którym Polska nie zawarła umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, a w państwie tym nie pobrano od niego podatku, dochód ten będzie opodatkowany w Polsce bez odliczania podatku.

W żadnym jednak przypadku nie wynika z przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, iż podatnik nie ma prawa odliczyć od podatku polskiego podatku zapłaconego w państwie, z którym Polska nie zawarła umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Wykreślenie, na podstawie art. 1 pkt 10 lit. a tiret dwudzieste ósme ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1956 i Nr 222, poz. 2201), dotychczasowego punktu 66 w art. 21 ust. 1 ustawy nie oznacza, iż zlikwidowano możliwość uwzględniania, przy rozliczaniu podatku w Polsce, podatku zapłaconego za granicą, w państwie, z którym Polska nie zawarła umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania. Równocześnie bowiem, na podstawie art. 1 pkt 21 lit. d ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. zmieniono dotychczasowy ust. 9 w art. 27 ustawy, w wyżej przedstawionym kierunku.

Natomiast (...) art. 27 ust. 9a ma charakter uzupełniający do art. 27 ust. 9. W art. 27 ust. 9a stwierdzono jedynie, iż metodę, o której mowa w art. 27 ust. 9, czyli metodę proporcjonalnego zaliczenia, stosuje się także, gdy w danym roku podatkowym podatnik uzyskał wyłącznie dochody z zagranicy; zaliczeniu na poczet podatku polskiego podlegać będzie wówczas podatek zapłacony za granicą, do wysokości podatku określonego w Polsce. (...)

Opublikowano: Biul.Skarb. 2004/6/19