PB7/033-0539-BM611152/03 - Interpretacja dotycząca Umowy między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej z Rządem Chińskiej Republiki Ludowej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 24 lutego 2004 r. Ministerstwo Finansów PB7/033-0539-BM611152/03 Interpretacja dotycząca Umowy między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej z Rządem Chińskiej Republiki Ludowej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu.

Izby skarbowe i urzędy kontroli

skarbowej

wszystkie

W związku ze zgłaszanymi wątpliwościami, zarówno ze strony organów skarbowych jak i podatników dotyczącymi zastosowania postanowień Umowy między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Chińskiej Republiki Ludowej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu, podpisanej w Pekinie dnia 7 czerwca 1988 roku (Dz. U. z 1989 r., Nr 13, poz. 65) do terytoriów Hongkongu i Makau, mając na celu zapewnienie jednolitego stosowania prawa podatkowego przez organy podatkowe oraz organy kontroli skarbowej, na podstawie art. 14 § 1 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) uprzejmie wyjaśniam.

Art. 1 polsko-chińskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania stanowi, iż ma ona zastosowanie do osób, które mają miejsce zamieszkania lub siedzibę w jednym lub w obu Umawiających się Państwach. Zgodnie z art. 3 ust. 1 lit. c) Umowy określenia "Umawiające się Państwo" i "drugie Umawiające się Państwo" oznaczają odpowiednio Polskę i Chiny.

Definicję określenia "Chiny" zawiera art. 3 ust. 1 lit. b) Umowy, która stanowi, iż oznacza ono Chińską Republikę Ludową, a określenie to "użyte w znaczeniu geograficznym oznacza terytorium Chińskiej Republiki Ludowej, włączając jej obszar morski, na którym stosowane jest chińskie prawo podatkowe, oraz obszar znajdujący się poza morzem terytorialnym, w którym Chińska Republika Ludowa wykonuje zgodnie z prawem międzynarodowym suwerenne prawa odnoszące się do badania i eksploatacji dna morskiego i podglebia oraz ich zasobów naturalnych".

Zarówno Hongkong jak i Makau mają status Specjalnych Regionów Administracyjnych ChRL, który pozwala tym terytorium na zachowanie, zgodnie z zasadą "jeden kraj, dwa systemy", m.in. własnego systemu podatkowo-celnego i autonomicznej administracji w tym zakresie. Oznacza to, iż Hongkong i Makau nie są objęte określeniem "Chiny" w rozumieniu art. 3 ust. 1 lit. b) Umowy, gdyż nie są terytoriami, na których stosowane jest prawo podatkowe Chińskiej Republiki Ludowej.

Należy zatem uznać, iż przepisy polsko-chińskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania nie mają zastosowania do osób mających miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytoriach Hongkongu i Makau, a także do dochodów uzyskanych przez osoby mające miejsce zamieszkania lub siedziby na terytorium Polski ze źródeł położonych na terytoriach Hongkongu oraz Makau.

Opublikowano: Dz.Urz.MF.2004/5/32