PB5/MC-033-65-968/05 - Zwolnienie od podatku dochodowego od osób fizycznych świadczeń rzeczowych lub ekwiwalentów pieniężnych otrzymywanych przez emerytów i rencistów.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 21 czerwca 2005 r. Ministerstwo Finansów PB5/MC-033-65-968/05 Zwolnienie od podatku dochodowego od osób fizycznych świadczeń rzeczowych lub ekwiwalentów pieniężnych otrzymywanych przez emerytów i rencistów.

Odpowiadając na pismo z dnia 9 czerwca 2005 r., dotyczące stosowania art. 21 ust. 1 pkt 38 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), Ministerstwo Finansów uprzejmie informuje (...):

Należy zauważyć, iż zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wolne od podatku są świadczenia rzeczowe lub ekwiwalenty pieniężne w zamian tych świadczeń otrzymywane przez emerytów i rencistów w związku z łączącym ich poprzednio z zakładami pracy stosunkiem służbowym, stosunkiem pracy lub spółdzielczym stosunkiem pracy oraz od związków zawodowych - do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym 2.280 zł.

Jednocześnie, jak stanowi art. 30 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, od uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dochodów (przychodów) z tytułu świadczeń otrzymanych przez emerytów lub rencistów, w związku z łączącym ich uprzednio z zakładem pracy stosunkiem służbowym, stosunkiem pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczym stosunkiem pracy, z zastrzeżeniem art. 21 ust. 1 pkt 26 i 38 - pobiera się zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 10% należności.

W świetle powyższego, zarówno przepis art. 21 ust. 1 pkt 38, jak i art. 30 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ma szeroki zakres. Nie ogranicza się bowiem wyłącznie do wartości świadczeń, jakie emeryci lub renciści otrzymują od swoich (byłych) zakładów pracy, lecz dotyczy wszystkich świadczeń otrzymanych w związku z uprzednio łączącym emeryta lub rencistę stosunkiem służbowym, stosunkiem pracy, pracą nakładczą lub spółdzielczym stosunkiem pracy. A zatem zastosowanie przedmiotowego zwolnienia, jak i zryczałtowanej formy opodatkowania nie jest uzależnione od tego, czy udzielającym świadczenia jest podmiot będący byłym zakładem pracy świadczeniobiorcy, czy też inny podmiot. Ważne jest jedynie, aby beneficjentem świadczenia była osoba, która posiada status emeryta lub rencisty, oraz aby udzielane tym osobom świadczenie wynikało z uprzednio łączącego ich stosunku pracy (stosunków pokrewnych).

Opublikowano: Biul.Skarb. 2006/1/18