PB5/LR/015996-5139/98 - Przychody pracownika z tytułu nieodpłatnego udostępnienia mu lokalu mieszkalnego przez pracodawcę.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 9 lutego 1999 r. Ministerstwo Finansów PB5/LR/015996-5139/98 Przychody pracownika z tytułu nieodpłatnego udostępnienia mu lokalu mieszkalnego przez pracodawcę.

W odpowiedzi na pismo (...) dotyczące podatku dochodowego od osób fizycznych Ministerstwo Finansów wyjaśnia:

Stosownie do art. 12 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 1993 r. Nr 90, poz. 416 z późn. zm.) za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze lub ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za nie wykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wartość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Natomiast na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 19 ustawy wolna od podatku dochodowego jest wartość świadczeń ponoszonych przez pracodawcę z tytułu udostępnienia lokalu mieszkalnego pracownikom, w przypadku zatrudnienia poza miejscem ich stałego zamieszkania - do wysokości nie przekraczającej miesięcznie trzykrotnego najniższego wynagrodzenia pracowników, określonego w odrębnych przepisach, za grudzień roku poprzedzającego rok podatkowy (w 1998 r. do kwoty 1.350 zł miesięcznie, w 1999 r. do kwoty 1.500 zł miesięcznie).

Jak wynika z informacji przedstawionych w piśmie, spółka pokrywa koszty wynajmu mieszkań dla swoich pracowników, którzy zostali oddelegowani czasowo do pracy w zagranicznych przedstawicielstwach (...). Umowy najmu lokali mieszkalnych zawierane są przez spółkę, zaś pracownikom oddelegowanym do pracy za granicę lokale te są nieodpłatnie udostępniane.

W omawianej sytuacji wartość świadczeń z tytułu udostępnienia lokalu mieszkalnego pracownikom (...), oddelegowanym do pracy za granicę, objęta będzie zwolnieniem, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 19, jednak tylko do wysokości określonej w tym przepisie. Jeżeli wartość świadczeń z tytułu udostępnienia lokalu mieszkalnego pracownikowi przekracza kwotę zwolnioną z opodatkowania, nadwyżka stanowi dochód pracownika i podlega opodatkowaniu na takich samych zasadach jak pozostałe wynagrodzenia za pracę.

Przedstawiając powyższe Ministerstwo Finansów uprzejmie informuje, że do sytuacji przedstawionej w piśmie nie ma zastosowania zwolnienie, o którym mowa w § 9 ust. 1 pkt 24 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 1995 r. Nr 35, poz. 173 z późn. zm.), gdyż wydatki na zakwaterowanie są ponoszone przez pracodawcę, a nie pracownika oddelegowanego do pracy za granicę.

Opublikowano: S.Podat. 1999/12/9