PB415/31/06/PK - Miesiąc, w którym należy uwzględnić w kosztach lub przychodach działalności gospodarczej roczną korektę podatku VAT.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 24 kwietnia 2006 r. Urząd Skarbowy Kraków-Prądnik PB415/31/06/PK Miesiąc, w którym należy uwzględnić w kosztach lub przychodach działalności gospodarczej roczną korektę podatku VAT.

POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Prądnik działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 16 lutego 2006 r. (data wpływu - 20 lutego 2006 r.),uzupełnionego pismem z dnia 15.03.2006 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie zaliczenia rocznej korekty podatku naliczonego (VAT) do przychodów, kosztów uzyskania przychodów w podatku dochodowym od osób fizycznych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 lutego 2006 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Prądnik wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, który został uzupełniony pismem z dnia 15 marca 2006 r.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które służy zażalenie.

W złożonym wniosku podatnik informuje, iż prowadzi działalność gospodarczą w formie jednoosobowej działalności oraz spółki cywilnej obejmującą swym zakresem organizowanie szkoleń, konsultacje wdrożeniowe, sprzedaż oprogramowania. Jednoosobowa działalność prowadzona jest metodą kasową, zaś księgowość spółki cywilnej - memoriałową.

Zdaniem podatnika w związku z obrana metodą memoriałową korekta za dany rok podatku VAT naliczonego nie podlegającego odliczeniom, powinna być odpowiednio zaksięgowana do kosztów lub przychodów tego roku tekst jedn.: korekta za 2005 r. podatku VAT naliczonego, niepodlegającego odliczeniu powinna być ujęta w książce przychodów rozchodów w grudniu 2005 r., mimo iż na jej sporządzenie jest czas do 25 kwietnia 2006 r.

Jeśli zaś chodzi o jednoosobową działalność gospodarczą, która jest prowadzona metodą kasową korektę roczną podatku VAT naliczonego, nie podlegającego odliczeniu powinno się księgować w koszty lub przychody dopiero w terminie w jakim zostaje skorygowany ten podatek w deklaracji za I kwartał 2006 r., czyli dopiero w kwietniu 2006 r.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Prądnik informuje, iż zgodnie z przepisami art. 90 i art. 91 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) w określonych sytuacjach podatnicy są zobowiązani do dokonywania korekty podatku od towarów i usług. Korekta jest związana ze strukturą sprzedaży opodatkowanej i zwolnionej. Jest ona dokonywana po zakończeniu roku, w którym podatnikowi przysługiwało prawo odliczenia podatku naliczonego nad należnym.

W myśl art. 14 ust. 2 pkt 7f ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), przychodem jest kwota podatku od towarów i usług:

a)

nieuwzględniona w wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, podlegających amortyzacji, odpowiednio zgodnie z art. 22a-22o, lub

b)

dotycząca innych rzeczy lub praw niebędących środkami trwałymi lub wartościami niematerialnymi i prawnymi, o których mowa w lit. a)- w tej części, w jakiej dokonano korekty podatku VAT powodującej zwiększenie podatku odliczonego zgodnie z art. 91 ustawy o podatku od towarów i usług.

Z kolei w wyniku korekty podatku VAT powodującej zmniejszenie podatku odliczonego należy zwiększyć koszty uzyskania przychodów zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 43 lit. c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Podatnik dokonujący korekty podatku VAT za 2005 r. powinien tę korektę uwzględnić zgodnie ze stanowiskiem Ministerstwa Finansów w przychodach lub kosztach w miesiącu:

-

lutym 2006 r. i wykazać w deklaracji na podatek dochodowy składanej w marcu, jeśli rozlicza się z podatku VAT za okresy miesięczne,

-

kwietniu 2006 r. i wykazać w deklaracji na podatek dochodowy składanej w maju, jeśli rozlicza się z podatku VAT za okresy kwartalne.

Powyższa interpretacja:

-

dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,

-

nie jest wiążąca dla podatnika/ płatnika/ inkasenta/ następcy prawnego podatnika/ osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

POUCZENIE:

Na powyższe postanowienie służy zgodnie z art. 236 § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Prądnik w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl