PB415-10/07 - Czy płacona jednorazowo opłata wstępna będzie kosztem uzyskania przychodu w całości w momencie poniesienia wydatku, czy powinna być rozliczona w równych ratach w okresie trwania umowy leasingu?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 13 sierpnia 2007 r. Urząd Skarbowy w Chodzieży PB415-10/07 Czy płacona jednorazowo opłata wstępna będzie kosztem uzyskania przychodu w całości w momencie poniesienia wydatku, czy powinna być rozliczona w równych ratach w okresie trwania umowy leasingu?

Na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Chodzieży postanawia stanowisko zawarte we wniosku w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu zastosowania przepisów prawa podatkowego złożonym w dniu 28 czerwca 2007 r. przez Pana X uznać za nieprawidłowe.

Wnioskiem z dnia 28 czerwca 2007 r. Pan X zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Chodzieży o udzielenie interpretacji co do zakresu zastosowania przepisów prawa podatkowego występując z pytaniami:

1.

Czy płacona jednorazowo opłata wstępna będzie kosztem uzyskania przychodów w całości w momencie poniesienia wydatku, czy powinna być rozliczona w równych ratach w okresie trwania umowy leasingu?

2.

Czy opłaty za ubezpieczenie pojazdów zawarte na okres roku - to jest na przykład od 15 lipca 2007 do 14 lipca 2008 roku będą koszem uzyskania przychodów w momencie poniesienia wydatku, czy też proporcjonalnie na okres 2007 i 2008 roku?

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego sprawy wynika, że Pan X jest wspólnikiem w Spółce Jawnej Y, która prowadzi księgi handlowe. Spółka planuje w ramach leasingu operacyjnego używać specjalistyczny sprzęt budowlany (koparki, ładowarki, samochody ciężarowe, samochody specjalistyczne, dźwigi itp.). Spółka złożyła wniosek o zawarcie umowy na kwotę ok. 2 mln zł. Zgodnie z przedstawioną jej ofertą będzie zobowiązana do zapłaty jednorazowej opłaty wstępnej (czynszu inicjalnego) w wysokości od 10 % do 20 % przedmiotu w dniu podpisania umowy. Zapłata opłaty wstępnej będzie warunkiem zawarcia umowy leasingowej. Spółka planuje także ubezpieczyć ww. pojazdy.

Podatnik stoi na stanowisku, że opłata wstępna, jak również opłata za ubezpieczenie są kosztami uzyskania przychodów innymi niż koszty bezpośrednio związane z przychodami i w związku z tym są potrącane - zaliczane do kosztów uzyskania przychodów - jednorazowo w dacie ich poniesienia. Nie ma zatem uzasadnienia rozliczanie ich w czasie trwania umowy leasingu.

Zgodnie z definicją zawartą w art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Zaliczając do kosztów uzyskania przychodów opłatę wstępną oraz opłatę za ubezpieczenie należy kierować się ogólną zasadą wyrażoną w w/cyt. przepisie. W przypadku opłaty wstępnej będą to ponadto przepisy regulujące opodatkowanie stron umowy leasingu.

Zgodnie z art. 23b ust. 1 ustawy opłaty ustalone w umowie leasingu, ponoszone przez korzystającego w podstawowym okresie umowy z tytułu używania środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, stanowią przychód finansującego i odpowiednio koszt uzyskania przychodów korzystającego, z zastrzeżeniem ust. 2, jeżeli umowa ta spełnia następujące warunki:

1)

została zawarta na czas oznaczony, stanowiący co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym rzeczy ruchome lub wartości niematerialne i prawne, albo została zawarta na okres co najmniej 10 lat, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym nieruchomości, oraz

2)

suma ustalonych w niej opłat, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych.

Jeżeli zatem umowa leasingu zawarta przez Spółkę Y będzie spełniała powyższe warunki, to opłaty przez nią ponoszone, w tym także opłata wstępna, będą kosztem uzyskania przychodu.

Moment zaliczenia tego wydatku do kosztów uzyskania przychodów regulują znowelizowane przepisy art. 22 ust. 5 i ust. 5c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), które weszły w życie z dniem 1 stycznia 2007 r. Ustawodawca wprowadził w nich podział kosztów na bezpośrednio i pośrednio związane z przychodem. Zgodnie z nowoobowiązującym przepisem art. 22 ust. 5 ww. ustawy u podatników prowadzących księgi rachunkowe koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy oraz w roku podatkowym, są potrącalne w tym roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody, z zastrzeżeniem ust. 5a i 5b. Natomiast w myśl art. 22 ust. 5c koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącalne w dacie ich poniesienia. Jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą.

Opłata wstępna (czynsz inicjalny) jest opłatą wnoszoną przy zawieraniu umowy bądź w momencie wydania przedmiotu leasingu. Jest ona ściśle związana z umową leasingu i odnosi się do pełnego okresu jej trwania. Nie ma przy tym bezpośredniego odzwierciedlenia w osiągniętych przychodach, jednak uiszczenie jej warunkuje ich uzyskanie.

Z przedstawionego przez Wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, że zarówno umowa leasingu jak i umowa ubezpieczenia pojazdów zawarte zostaną przez Spółkę na okres przekraczający rok podatkowy. W związku z powyższym zapłata opłaty wstępnej a także opłat za ubezpieczenie powinny zostać rozliczone - zaliczone do kosztów uzyskania przychodów - proporcjonalnie do długości okresu trwania tych umów (okresu którego dotyczą).

Powyższej interpretacji udzielono z uwzględnieniem stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl