PB4/BA-802-5143/426/98 - Wkłady pieniężne i niepieniężne wnoszone na pokrycie kapitału zakładowego.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 17 października 1998 r. Ministerstwo Finansów PB4/BA-802-5143/426/98 Wkłady pieniężne i niepieniężne wnoszone na pokrycie kapitału zakładowego.

Odpowiadając na pismo z dnia 21 sierpnia 1998 r. nr SG/109/98 na podstawie art. 14 § 1 ustawy z dnia 26 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) Ministerstwo Finansów uprzejmie wyjaśnia:

Zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 1993 r. Nr 106, poz. 482 z późn. zm.) do przychodów nie zalicza się przychodów otrzymanych na utworzenie lub powiększenie kapitału zakładowego (akcyjnego). Oznacza to, iż zarówno wkłady pieniężne jak i niepieniężne wnoszone na pokrycie kapitału zakładowego (akcyjnego) nie są zaliczane do przychodów w rozumieniu prawa podatkowego.

Zasady wnoszenia wkładów niepieniężnych do spółek z o.o. i akcyjnej uregulowane są odpowiednio w art. 163 i art. 312, 313 k.h. Jednakże brak jest przepisu określającego, według jakiej wartości wkłady powinny być wycenione. Przyjmuje się zatem, iż wkłady te powinny być wnoszone do spółki według ich wartości rzeczywistej (rynkowej). Jednak jeśli w umowie spółki wartość wydanych w zamian za wkład niepieniężny udziałów lub akcji jest niższa niż wartość rynkowa rzeczy będącej przedmiotem aportu, w spółce nie powstaje przychód z tego tytułu.

Należy jednak zwrócić uwagę, iż w myśl § 6 ust. 1 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 17 stycznia 1997 r. w sprawie amortyzacji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (Dz. U. Nr 6, poz. 35 z późn. zm.) za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych w razie nabycia ich w formie wkładu niepieniężnego (aportu) wniesionego przez udziałowca osoby prawnej lub wspólnika, w tym także, gdy jako wkład wnoszone jest przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część - uważa się ustaloną przez podatnika na dzień wniesienia wkładu wartość poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nie wyższą jednak od ich wartości rynkowej, z tym że suma wartości wszystkich składników stanowiących wkład pieniężny i niepieniężny łącznie nie może być wyższa o nominalnej wartości objętych akcji lub udziałów. Oznacza to, iż dla celów amortyzacji za wartość początkową, od której dokonuje się odpisów amortyzacyjnych, przyjmuje się, w przypadku gdy wartość rynkowa przedmiotu aportu jest wyższa niż wartość otrzymanych w zamian udziałów lub akcji, wartość określoną w umowie spółki, odpowiadającą wydanym w zamian za aport udziałom lub akcjom.

Opublikowano: Biul.Skarb. 1998/6/30