PB4-802-793/99/99 - Dochód spółki przejmującej

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 30 lipca 1999 r. Ministerstwo Finansów PB4-802-793/99/99 Dochód spółki przejmującej

Odpowiadając na pytanie postawione w piśmie (...) nt. skutków podatkowych przejęcia majątku spółki przejmowanej w wyniku połączenia spółek z ograniczoną odpowiedzialnością bez podwyższenia kapitału zakładowego spółki przejmującej, w przypadku gdy spółka przejmująca jest w posiadaniu udziałów spółki przejmowanej Ministerstwo Finansów wyraża następujący pogląd.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 i art. 22 ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 1993 r. Nr 106, poz. 482, z późn. zm.) dochody z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę na terytorium Polski podlegają odrębnemu opodatkowaniu. Dochodów z udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę na terytorium Polski stosownie do art. 7 ust. 3 powołanej ustawy nie łączy się z pozostałymi dochodami podlegającymi opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Dochodem z udziału w zyskach osób prawnych jest także nadwyżka wartości majątku spółki przejętej otrzymanego w wyniku połączenia dokonanego w trybie rozdziału VIII Kodeksu handlowego ponad kwotę wydatków poniesionych przez spółkę przejmującą na nabycie udziałów spółki przejmowanej. W przypadku gdy wartość otrzymanego majątku spółki przejmowanej jest niższa niż poniesione wydatki na nabycie udziałów w tej spółce, spółka przejmująca poniosła stratę, której w świetle postanowień powołanego art. 7 ust. 3 również nie uwzględnia się przy ustalaniu dochodu z pozostałych źródeł przychodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

W świetle powyższego strata powstała w wyniku przejęcia majątku spółki przejmowanej o niższej wartości niż poniesione wydatki na nabycie udziałów spółki przejmowanej nie stanowi także wartości materialnej i prawnej, o której mowa w § 3 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z 17 stycznia 1997 r., w sprawie amortyzacji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (Dz. U. Nr 6, poz. 35, z późn. zm.)*.

Ministerstwo Finansów ponadto zauważa, iż stosownie do § 6 ust. 11** powołanego wyżej rozporządzenia w sprawie amortyzacji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wartość początkową przejętych od spółki przejmowanej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych należy ustalać w wartości początkowej określonej w ewidencji spółki przejętej, a nie w wartości rynkowej. Spółka przejmująca dla przejętych od spółki przejmowanej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, zgodnie z § 9 ust. 2*** powyższego rozporządzenia, jest obowiązana kontynuować stosowanie zasad i stawek amortyzacyjnych przyjętych przez spółkę przejętą.

* Obecnie art. 16b ust. 2 ustawy.

** Obecnie art. 16g ust. 19 ustawy.

*** Obecnie art. 16h ust. 3.

Opublikowano: LEX nr 6787