PB4/005-SIP-5/05 - Opodatkowanie przychodów z tytułu prowizji uzyskanej przez komisanta ze sprzedaży samochodów.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 30 czerwca 2005 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy PB4/005-SIP-5/05 Opodatkowanie przychodów z tytułu prowizji uzyskanej przez komisanta ze sprzedaży samochodów.

Pytanie podatnika

Dotyczy m.in. kwestii prawidłowości opłacania ryczałtu w wysokości 8,5% od przychodów z tytułu prowizji uzyskanej przez komisanta ze sprzedaży samochodów na podstawie umowy komisu (PKD 50.10.B).

DECYZJA

Na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.)

- zmieniam z urzędu postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Świeciu z dnia 8 marca 2005 r. Nr PDI/415-2/05 w sprawie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego i uznaję stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 10 stycznia 2005 r. wystąpiła Pani do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Świeciu o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Zapytanie dotyczyło m.in. kwestii prawidłowości opłacania ryczałtu w wysokości 8,5% od przychodów z tytułu prowizji uzyskanej przez komisanta ze sprzedaży samochodów na podstawie umowy komisu (PKD 50.10.B).

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Świeciu postanowieniem z dnia 8 marca 2005 r. Nr PDI/415-2/05 uznał, że Pani stanowisko zaprezentowane we wniosku jest nieprawidłowe. W uzasadnieniu przedmiotowego postanowienia Naczelnik Urzędu Skarbowego wskazał, iż wykonywane przez Panią usługi polegające na sprzedaży samochodów na podstawie umowy komisu zostały zaklasyfikowane wg PKWiU do "usług pośrednictwa w sprzedaży pojazdów mechanicznych" (symbol 50.10.30-00.00) i są opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych wg stawki 17%, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. b ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.).

Na ww. postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Świeciu nie złożyła Pani zażalenia, zatem przedmiotowe postanowienie stało się ostateczne.

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, po zapoznaniu się ze stanem faktycznym przedstawionym we wniosku stwierdził, że postanowienie to narusza obowiązujące prawo.

Zgodnie z zasadami metodycznymi Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. (Dz. U. Nr 42, poz. 264 ze zm.) usługa sprzedaży przez komisanta pojazdów samochodowych mieści się w zakresie grupowania PKWiU 50.10.30-00.00 "Usługi pośrednictwa w sprzedaży pojazdów mechanicznych".

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. b ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.) ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 17% przychodów ze świadczenia usług pośrednictwa w sprzedaży pojazdów mechanicznych (PKWiU 50.10.30), pośrednictwa w sprzedaży części i akcesoriów do pojazdów mechanicznych (PKWiU 50.30.30), pośrednictwa w sprzedaży motocykli oraz części i akcesoriów do nich (PKWiU 50.40.30) z zastrzeżeniem pkt 1 i 3-5. W myśl natomiast art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. g cyt. ustawy ryczałt od prowizji uzyskanej przez komisanta ze sprzedaży na podstawie umowy komisu wynosi 8,5%.

Komis, który normują przepisy art. 765-773 Kodeksu cywilnego stanowi szczególną formę pośrednictwa w sprzedaży. Prowizja oznacza procentowe wynagrodzenie od wartości transakcji za pośrednictwo, czynności handlowe, komis.

Skoro zatem ww. przepis stanowi o prowizji uzyskiwanej przez komisanta z wykonania umowy komisu - nie określając przedmiotu umowy - to należy uznać, że stawka 8,5% dotyczy wszelkich rodzajów komisu, w tym również komisu samochodowego. A zatem prowizja uzyskana przez Panią ze sprzedaży samochodów na podstawie umowy komisu, o jakiej mowa w przytoczonych przepisach Kodeksu cywilnego, jest opodatkowana stawką ryczałtu w wys. 8,5%, a Pani stanowisko zawarte w zapytaniu w ww. kwestii jest zgodne z obowiązującymi przepisami prawa podatkowego.

Jednocześnie organ podatkowy informuje, że powyższa interpretacja w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Mając powyższe na uwadze, należało orzec jak w sentencji.

Na decyzję tę służy skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, za pośrednictwem Dyrektora Izby Skarbowej, w terminie 30 dni od dnia jej doręczenia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl