PB4/005-SIP-15/05 - Najem magazynu wprowadzonego do ewidencji środków trwałych a zryczałtowany podatek dochodowy z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 5 lipca 2005 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy PB4/005-SIP-15/05 Najem magazynu wprowadzonego do ewidencji środków trwałych a zryczałtowany podatek dochodowy z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej.

Pytanie podatnika

Czy w przypadku wynajmu nieruchomości wprowadzonych do ewidencji środków trwałych, nie utraci prawa do opodatkowania w formie ryczałtu.

DECYZJA

Na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.)

zmieniam z urzędu postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nakle n. Not. z dnia 10 maja 2005 r. Nr PD/415-15/05 w sprawie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego i uznaję stanowisko wnioskodawcy za nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 14 maja 2005 r. zwrócił się Pan do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nakle n. Not. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Z opisanego stanu faktycznego wynika, iż prowadzi Pan działalność gospodarczą, której przedmiotem jest handel. Działalność ta opodatkowana jest zryczałtowanym podatkiem dochodowym. W związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zakupił Pan pomieszczenia magazynowe i część z nich chciałby wynająć innym przedsiębiorcom. W związku z powyższym Pyta pan czy w przypadku wynajmu nieruchomości wprowadzonych do ewidencji środków trwałych, nie utraci Pan prawa do opodatkowania w formie ryczałtu i jednocześnie stwierdza, że opodatkowanie przychodów z najmu winno nastąpić zgodnie z przepisami ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym wg stawki 8,5%.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nakle n. Not. postanowieniem z dnia 10 maja 2005 r. Nr PD/415-15/05 uznał, że Pana stanowisko zaprezentowane we wniosku jest prawidłowe.

Na ww. postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nakle n. Not. nie złożył Pan zażalenia, zatem przedmiotowe postanowienie stało się ostateczne.

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, po zapoznaniu się ze stanem faktycznym przedstawionym we wniosku stwierdził, że postanowienie to narusza obowiązujące prawo.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.) opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym, w tym również, gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej "spółką".

Przychodem z działalności gospodarczej, w myśl art. 14 ust. 2 pkt 11 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), są również przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz z innych umów o podobnym charakterze, składników majątku związanych z działalnością gospodarczą.

Na mocy art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. i ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym (...) przychody te opodatkowane są stawką ryczałtu w wys. 8,5%, z wyłączeniem przychodów z wynajmu samochodów osobowych i pozostałych środków transportu, które zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. g ustawy opodatkowane są stawką 17%.

Z brzmienia art. 659 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) wynika, że przez umowę najmu, podnajmu (...) wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz. Przedmiotem umowy najmu, podnajmu, (...) może być nieruchomość, jak również rzeczy ruchome, tj. samochody, maszyny, urządzenia.

Natomiast w myśl art. 8 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym przepisów niniejszej ustawy nie stosuje się w przypadku świadczenia usług wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy, tj. między innymi usług w zakresie wynajmowania nieruchomości na własny rachunek zaliczonych do grupy 70.1. Wyłączenie to nie dotyczy jednak przychodów uzyskiwanych z tytułu umów najmu, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Z powyższych uregulowań wynika zatem, że określona w art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. i stawka ryczałtu znajdzie zastosowanie w stosunku do przychodów z działalności gospodarczej uzyskiwanych z najmu rzeczy ruchomych, z wyjątkiem przychodów z wynajmu samochodów osobowych i pozostałych środków transportu opodatkowanych stawką 17%. Natomiast osiąganie przychodów z tytułu umów najmu nieruchomości zawieranych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej wyklucza możliwość wyboru opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Zaprezentowane wyżej stanowisko zajęło także Ministerstwo Finansów w piśmie nr PB2/MM-033-0297-1164/04 z dnia 31 grudnia 2004 r. skierowanym do Dyrektora Izby Skarbowej w Kielcach, a opublikowanym w Biuletynie Skarbowym nr 2/2005.

Reasumując należy stwierdzić, iż uzyskanie przez Pana przychodu z najmu pomieszczenia magazynowego wprowadzonego do ewidencji środków trwałych wyłącza Pana z grona osób opłacających zryczałtowany podatek dochodowy z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej.

Jednocześnie organ podatkowy informuje, że powyższa interpretacja w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Mając powyższe na uwadze należało orzec, jak w sentencji.

Od niniejszej decyzji przysługuje prawo wniesienia odwołania do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy, ul. Dr E. Warmińskiego 18, 85-950 Bydgoszcz, w terminie 14 dni od dnia jej doręczenia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl