PB4/005-1-46/03 - Przychody z działalności wytwórczej i usługowej a stawki ryczałtu.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 12 stycznia 2004 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy PB4/005-1-46/03 Przychody z działalności wytwórczej i usługowej a stawki ryczałtu.

Dyrektor Izby Skarbowej, działając na podstawie art. 14 b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) zobowiązany jest do zmiany pisemnej informacji z dnia 29 października 2003 r. nr PD/415/14/03 udzielonej Panu przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w Świeciu.

Z treści złożonego przez Pana pisma z dnia 26 września 2003 r. wynika, iż prowadzi Pan działalność gospodarczą w zakresie produkcji drewnianych elementów meblowych oraz drobnych usług stolarskich i tartacznych opodatkowaną zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów ewidencjonowanych. Głównym kontrahentem - odbiorcą produkowanych przez Pana drewnianych nóg do mebli szklanych - jest firma zajmująca się wytwarzaniem ław, stołów i stojaków. W ramach zawartej przez Pana umowy kooperacji wytwarza Pan 15-20 różnych półwyrobów do dalszej produkcji w tej firmie. Ponadto wykonuje Pan drobne usługi stolarskie i tartaczne na rzecz ludności.

Pana zdaniem otrzymane przychody z działalności usługowej na rzecz ludności (usługi stolarskie i tartaczne) winny być opodatkowane stawką ryczałtu w wys. 8,5%, natomiast z działalności wytwórczej (produkcja elementów mebli) w wys. 5,5%.

Odnosząc się do Pana stanowiska zawartego w piśmie z dnia 26 września 2003 r. wyjaśniam co następuje.

Przepisy ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. w sprawie zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych oraz od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.) przewidują stosowanie zróżnicowanych stawek ryczałtu, w zależności od rodzaju prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej. I tak ryczałt od uzyskanych przez Pana przychodów wynosi:

a) 8,5% przychodów z działalności usługowej (art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. b)

Za działalność usługową, zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 1 cyt. ustawy uważa się pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług, zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 42, poz. 264 ze zm.).

W PKWiU pod pojęciem usług rozumie się:

- wszelkie czynności świadczone na rzecz jednostek gospodarczych prowadzących działalność o charakterze produkcyjnym nie tworzące bezpośrednio nowych dóbr materialnych - usługi na rzecz produkcji,

- wszelkie czynności świadczone na rzecz jednostek gospodarki narodowej oraz na rzecz ludności, przeznaczone dla celów konsumpcji indywidualnej, zbiorowej i ogólnospołecznej.

Przez usługi na rzecz produkcji rozumie się m.in. czynności będące współdziałaniem w procesie produkcji, ale nie tworzące bezpośrednio nowych dóbr, wykonywane przez jedną jednostkę gospodarczą na zlecenie innej jednostki gospodarczej polegające na uszlachetnieniu wyrobu dostarczonego przez zamawiającego (np. impregnowanie drewna) lub świadczy podobną usługę przemysłową.

W świetle powyższego w odniesieniu do świadczonych przez Pana drobnych usług stolarskich i tartacznych będzie miała zastosowanie stawka ryczałtu w wys. 8,5% przychodu.

Stawka 8,5% ma również zastosowanie do sytuacji, gdy przychody uzyskiwane są z wytwarzania przedmiotów (wyrobów), w tym części mebli z materiału powierzonego przez zamawiającego (art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. c) cyt. ustawy w brzmieniu obowiązującym w 2003 r., art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. f) tej ustawy w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2004 r.).

b) 5,5% przychodów z działalności wytwórczej (art. 12 ust. 1 pkt 4 lit. a)

Za działalność wytwórczą uważa się działalność, w wyniku której powstają nowe wyroby. Pod pojęciem wyrobu wg PKWiU rozumie się surowce, półfabrykaty, wyroby finalne oraz zespoły i części tych wyrobów - o ile występują w obrocie. Również sprzedaż wyrobów własnej produkcji prowadzona przez podatnika, który te wyroby wytworzył nie jest traktowana jako oddzielny rodzaj działalności, lecz jest zaliczana do działalności wytwórczej.

A zatem wytwarzane w Pana zakładzie drewniane elementy meblowe (nogi do mebli szklanych) w przypadku wytwarzania ich z materiałów własnych, w ramach zawartej umowy kooperacji z firmą produkującą ławy, stoły i stojaki, podlegają opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym wg stawki 5,5%.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl