PB3/MD-6209/97-722-653/97/99 - Przychody a VAT należny.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 4 marca 1999 r. Ministerstwo Finansów PB3/MD-6209/97-722-653/97/99 Przychody a VAT należny.

W związku z pismami (...) w sprawie podatku dochodowego od osób prawnych Ministerstwo Finansów uprzejmie wyjaśnia, co następuje:

Stosownie do postanowień ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych należny VAT nie może pomniejszać przychodów również wówczas, gdy korekta VAT wynika z decyzji organu podatkowego (organu kontroli skarbowej) określającej jego prawidłową wysokość, bowiem dla celów podatku dochodowego od osób prawnych podatek VAT nie jest kwalifikowany do tych przychodów.

Zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 1993 r. Nr 106, poz. 482 z późn. zm.) do przychodów nie zalicza się należnego podatku od towarów i usług.

Należy zauważyć, że w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych przyjęto podobne, ale nie tożsame rozwiązanie, od zastosowanego w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, bowiem postanowienie, że "do przychodów nie zalicza się należnego podatku od towarów i usług" (późniejsza korekta podatku VAT nie ma wpływu na przychody), nie oznacza tego samego co postanowienie, że "przychód jest pomniejszony o należny podatek od towarów i usług" (korekta zwiększająca ten podatek VAT może ewentualnie spowodować zmniejszenie przychodów dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych).

Ustawowe rozwiązania odnoszące się do wpływu podatku od towarów i usług na przychody dla celów podatku dochodowego od osób prawnych oraz podatku dochodowego od osób fizycznych nie mogą być zatem tożsame - inne są skutki wykluczenia należnego VAT z przychodów (brak powiązania z przychodami, VAT stanowi odrębną zobiektywizowaną kategorię), a inne są skutki, jeżeli te przychody są pomniejszane o VAT.

Jeżeli podatek od towarów i usług nie jest zaliczany do przychodów dla celów podatku dochodowego od osób prawnych, nie może zatem tych przychodów pomniejszać (nie ma wpływu na przychody), co w konsekwencji oznacza, że bez względu na wysokość i sposób ustalania (określania) podatku VAT, podstawa opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych pozostaje bez zmian.

Przyjęcie zasady polegającej na tym, że dodatkowo określony podatek należny VAT winien zmniejszać przychody dla celów podatku dochodowego od osób prawnych spowodowałoby, że przy nie zmienionych składnikach wartości sprzedaży netto określony w decyzji należny podatek od towarów i usług, który nie został przez sprzedawcę wykazany, stanie się dla niego w praktyce kosztem uzyskania przychodów, co jest niezgodne z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Stanowisko takie jest również prezentowane przez Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 20 sierpnia 1997 r. (sygn. akt III S.A. 1336/96) w przedmiocie określania podatku dochodowego od osób prawnych za 1994 r.

Opublikowano: S.Podat. 2000/9/15