PB3/IP-722-384/98/99 - Określenie momentu powstania przychodu dla celów podatku dochodowego.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 9 marca 1999 r. Ministerstwo Finansów PB3/IP-722-384/98/99 Określenie momentu powstania przychodu dla celów podatku dochodowego.

Na podstawie art. 14 § 1 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) uprzejmie wyjaśniam:

Stosownie do art. 12 ust. 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 1993 r. Nr 106, poz. 482 ze zm.) przychodami z działalności gospodarczej, poza przypadkami wymienionymi w art. 12 ust. 1 tej ustawy, są również osiągnięte w danym roku podatkowym należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Przy ocenie określenia momentu powstania przychodu dla celów podatku dochodowego istotne jest w zasadzie ustalenie daty wydania towaru lub wykonania usługi.

Istnieją jednak przypadki, w których wydanie rzeczy nie jest równoznaczne z ich sprzedażą. Do przypadków takich należą umowy komisu oraz szczególne rodzaje umów sprzedaży, jak np. umowa kolportażu prasy lub umowa między wydawcą a odbiorcą publikacji książkowych w celu ich sprzedaży na rynku księgarskim. Takie szczególne przypadki uwzględnione zostały w przepisach § 6 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 15 grudnia 1997 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 156, poz. 1024). W przypadku gdy wydawca książek zawrze umowę z odbiorcą, że wystawienie faktury VAT oraz zapłata za książki następuje na podstawie miesięcznych rozliczeń dokonanych przez odbiorcę na ostatni dzień każdego miesiąca z tytułu sprzedanych przez niego książek - przychodem należnym dla wydawcy książek jest kwota wynikająca z wystawionej przez niego faktury VAT na podstawie rozliczeń odbiorcy z tytułu sprzedanych książek. Kosztem uzyskania tego przychodu będą koszty poniesione przez wydawcę związane z wyprodukowaniem sprzedanych książek (z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych). Natomiast u odbiorcy, który sprzedaje książki na rynku księgarskim, wystąpi przychód należny ze sprzedaży poszczególnych książek.

Jednocześnie, ponieważ wydawca jest obowiązany przy wydaniu odbiorcy książek do sprzedaży określić ich cenę hurtową oraz rabat od tej ceny - odbiorca na podstawie art. 15 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ustala na podstawie tych danych koszty uzyskania przychodu sprzedanych książek, mimo że tych kosztów jeszcze nie poniósł. Koszty te bowiem będą wynikać dopiero z faktury VAT wystawionej przez wydawcę książek na podstawie rozliczeń odbiorcy ze sprzedaży książek dokonanej w danym miesiącu.

Powyższe zasady rozliczeń w obrocie książkami mogą mieć również zastosowanie do wydawców i odbiorców uczestniczących w obrocie książkami, będących osobami fizycznymi, o ile zawrą oni między sobą analogiczne umowy.

Opublikowano: Biul.Skarb. 1999/2/19