PB3/1558/8214-43/AS/02 - Opodatkowanie składek członkowskich

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 11 maja 2002 r. Ministerstwo Finansów PB3/1558/8214-43/AS/02 Opodatkowanie składek członkowskich

W związku z pismem Związku z dnia 5 lutego 2002 r., znak: NP-3/8/2002 dot. wątpliwości związanych z korzystaniem przez organizacje samorządu gospodarczego rzemiosła z postanowień art. 17 ust. 1 pkt 13 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - Ministerstwo Finansów uprzejmie informuje, co następuje.

Składki członkowskie w organizacjach społecznych są przychodem stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654, z późn. zm.).

Możliwość zwolnienia składek członkowskich organizacji społecznych od podatku dochodowego od osób prawnych przewiduje przepis art. 17 ust. 1 pkt 13 ww. ustawy. Zgodnie z tym przepisem zwolnione od podatku dochodowego są składki członkowskie, członków organizacji politycznych, społecznych i zawodowych - w części nieprzeznaczonej na działalność gospodarczą.

Na skutek wprowadzonych ustawą z dnia 6 września 2001 r o zmianie ustawy o rzemiośle (Dz. U. Nr 129, poz. 1445) zmian w ustawie z dnia 22 marca 1989 r. o rzemiośle (Dz. U. Nr 17, poz. 92, z późn. zm.) organizacje samorządu rzemiosła dotychczas określone w art. 7 tej ustawy jako organizacje samorządu zawodowego w znowelizowanej wersji nazwane zostały organizacjami samorządu gospodarczego.

Biorąc pod uwagę zapisane w art. 7 ust. 5 ww. ustawy o rzemiośle zadania organizacji rzemiosła należy stwierdzić, że są to organizacje wykonujące między innymi funkcje organizacji samorządu gospodarczego, ale również takie zadania, które mogą stanowić podstawę działania organizacji o charakterze czysto zawodowym, promują bowiem działalność społeczno-zawodową rzemiosła, utrwalają więzi środowiskowe oraz postawy zgodne z zasadami etyki i godności zawodu. Należy podkreślić, że w związku z nowym brzmieniem przepisów ustawy o rzemiośle nie uległy zmianie cele działania organizacji samorządu rzemiosła, w stosunku do tych, które obowiązywały przed wejściem w życie przepisów ustawy z dnia 6 września 2001 r. o zmianie ustawy o rzemiośle.

W świetle powyższego, z uwagi na fakt, że zmiana treści ustawy o rzemiośle w zakresie organizacji samorządu rzemiosła nie zmieniła społeczno-zawodowego statusu tych organizacji, organizacje samorządu gospodarczego rzemiosła dla potrzeb podatku dochodowego od osób prawnych mogą być traktowane tak jak dotychczas organizacje samorządu zawodowego rzemiosła. Oznacza to, iż środki finansowe pochodzące z tytułu składek członkowskich indywidualnych członków tych organizacji, przeznaczone na działalność statutową (niegospodarczą) organizacji samorządu gospodarczego rzemiosła mogą być zwolnione od podatku dochodowego, na podstawie postanowienia art. 17 ust. 1 pkt 13 powołanej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób.

Opublikowano: LEX nr 6922