PB2/MK-0366-1987/99 - Ulga z tytułu wyszkolenia uczniów.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 30 grudnia 1999 r. Ministerstwo Finansów PB2/MK-0366-1987/99 Ulga z tytułu wyszkolenia uczniów.

Odpowiadając na pismo z dnia 15 czerwca 1999 r. znak NF-2-2241/27/99 w sprawie wykładni przepisu § 12 ust. 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 marca 1995 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 35, poz. 173 ze zm.), Ministerstwo Finansów wyraża następujący pogląd:

Zgodnie z § 10 ust. 1 powołanego rozporządzenia Ministra Finansów osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, w tym również w formie spółki prawa cywilnego, spółki komandytowej lub spółki jawnej, uprawnione na mocy odrębnych przepisów do szkolenia uczniów i zatrudniające w ramach prowadzonej działalności pracowników w celu nauki zawodu, zwalnia się w części od podatku dochodowego przez obniżenie tego podatku o kwotę ustaloną w wysokości i na warunkach określonych w rozporządzeniu, zwaną dalej "ulgą".

Stosownie do § 12 ust. 3 rozporządzenia w przypadku, gdy działalność jest prowadzona w formie spółki, ulga przysługuje wspólnikom proporcjonalnie do ich udziału w dochodach spółki.

Z nadesłanego pisma wynika, że w praktyce występują wątpliwości interpretacyjne, gdy uprawnienia do szkolenia uczniów określone w odrębnych przepisach posiada tylko jeden ze wspólników bądź osoba zatrudniona przez spółkę.

Istotnie, w orzecznictwie Naczelnego Sądu Administracyjnego pojawiają się rozbieżności w tej sprawie. Niemniej jednak Ministerstwo Finansów wyraża stanowisko, że w sytuacji gdy uprawnienia do szkolenia uczniów posiada tylko jeden ze wspólników, to ulga z tytułu wyszkolenia uczniów przysługuje wszystkim wspólnikom proporcjonalnie do ich udziału w dochodach spółki.

Prawo do ulgi przysługuje również wszystkim wspólnikom w sytuacji, gdy spółka zatrudnia pracownika posiadającego odpowiednie uprawnienia do szkolenia uczniów.

Do takiej interpretacji upoważnia treść przepisów rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagrodzenia (Dz. U. Nr 60, poz. 278), które określa w § 2 ust. 1 osoby uprawnione do prowadzenia szkolenia:

1) pracodawca,

2) osoba zatrudniona u pracodawcy,

3) osoba prowadząca zakład pracy w imieniu pracodawcy,

jeżeli spełniają wymagania zawodowe i pedagogiczne określone w odrębnych przepisach.

Konieczne do spełnienia wymogi formalne, wymagane przy szkoleniu uczniów, określa rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 11 grudnia 1992 r. w sprawie organizowania i finansowania praktycznej nauki zawodu, praw i obowiązków podmiotów organizujących tę naukę oraz uczniów odbywających praktyczną naukę zawodu (Dz. U. Nr 97, poz. 479 ze zm.). Są one zróżnicowane, w zależności od tego, kto prowadzi zajęcia praktyczne z uczniami.

W myśl § 7 ust. 2 pkt 2 zajęcia takie mogą być prowadzone przez właścicieli i pracowników zakładów pracy, dla których praca dydaktyczna i wychowawcza z uczniami lub młodocianymi nie stanowi podstawowego zajęcia lub wykonywana jest w tygodniowym wymiarze godzin niższym niż ustalony dla nauczycieli w ramach obowiązującego tych pracowników tygodniowego czasu pracy.

Zgodnie z § 9 ust. 4 powołanego rozporządzenia instruktorzy praktycznej nauki zawodu, o których mowa w § 7 ust. 2 pkt 2, powinni posiadać kwalifikacje zawodowe co najmniej mistrza w zawodzie, którego będą nauczać, i przygotowanie pedagogiczne uzyskane w wyniku ukończenia kursu pedagogicznego organizowanego zgodnie z przepisami w sprawie zasad podnoszenia kwalifikacji dorosłych, którego program został zatwierdzony przez kuratora oświaty i obejmował łącznie co najmniej 70 godzin zajęć z psychologii, pedagogiki i metodyki oraz 10 godzin praktyki metodycznej.

Reasumując - zdaniem Ministerstwa Finansów - nie ma przeszkód prawnych do korzystania z ulgi uczniowskiej przez wszystkich wspólników spółki cywilnej w przypadku, gdy odpowiednie uprawnienia do szkolenia uczniów posiada bądź jeden ze wspólników, bądź też osoba zatrudniona w spółce, przy spełnieniu pozostałych warunków określonych w powołanym rozporządzeniu Ministra Finansów w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

(...)

Opublikowano: Biul.Skarb. 1999/6/19