PB2/MK-033-0456-2289/01 - Przekształcenie spółki cywilnej w spółkę kapitałową.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 11 grudnia 2001 r. Ministerstwo Finansów PB2/MK-033-0456-2289/01 Przekształcenie spółki cywilnej w spółkę kapitałową.

W celu zapewnienia jednolitego stosowania prawa na podstawie art. 14 § 1 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), uprzejmie wyjaśniam:

Przepisy art. 551 i następnych ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.) dopuszczają możliwość przekształcenia spółek osobowych (w tym również spółki cywilnej) w kapitałowe spółki prawa handlowego.

Z brzmienia art. 24 ust. 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) wynika, że podatek dochodowy od dochodu z remanentu likwidacyjnego w wysokości 10% są obowiązani zapłacić podatnicy, którzy zawiadomią urząd skarbowy o likwidacji działalności gospodarczej i ustalą dochód na dzień tej likwidacji. Jednocześnie zdanie 3 powołanego wyżej przepisu stanowi, że nie ustala się dochodu na dzień likwidacji, jeżeli w wyniku zmiany formy prawnej lub połączenia przedsiębiorstw wartość składników majątku objętych remanentem została wniesiona w formie wkładu lub aportu do nowo powstałego lub istniejącego przedsiębiorcy albo gdy nastąpiła całkowita lub częściowa zmiana branży.

Zgodnie z art. 93 § 4 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), jeżeli odrębne ustawy nie stanowią inaczej, spółka kapitałowa powstała w wyniku przekształcenia spółki niemającej osobowości prawnej wstępuje we wszelkie, przewidziane w przepisach prawa podatkowego, prawa i obowiązki przekształconego podmiotu.

W myśl art. 552 kodeksu spółek handlowych spółka przekształcana staje się spółką przekształconą z chwilą wpisu spółki przekształconej do rejestru. Jednocześnie sąd rejestrowy z urzędu wykreśla z rejestru spółkę przekształcaną (dzień przekształcenia). Z powołanego przepisu wynika zatem, że w istocie nie mamy tu do czynienia z likwidacją spółki przekształcanej, ale z procesem polegającym na zmianie formy prawnej prowadzonej działalności. W przypadku przekształcenia spółki osobowej (w tym również spółki cywilnej) w spółkę kapitałową nie występuje zatem rozwiązanie (a w konsekwencji likwidacja) spółek, w rozumieniu art. 860 i następnych kodeksu cywilnego, a także art. 58, 98 i 148 kodeksu spółek handlowych, gdyż nie zachodzą przesłanki, o których mowa w powołanych przepisach.

W konsekwencji należy przyjąć, że przekształcenie spółki osobowej (w tym również spółki cywilnej) w spółkę kapitałową nie jest tożsame z likwidacją działalności gospodarczej w rozumieniu art. 24 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Dotychczasowa działalność gospodarcza prowadzona przez spółkę osobową jest bowiem kontynuowana przy wykorzystaniu tych samych składników majątku przez jej następcę prawnego.

Oznacza to, że przekształcenie spółki osobowej (w tym również spółki cywilnej) w spółkę kapitałową dokonywane w trybie określonym w dziale III kodeksu spółek handlowych nie skutkuje powstaniem obowiązku zapłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od dochodu z remanentu likwidacyjnego, o którym mowa w art. 24 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W sytuacji przekształcenia spółki cywilnej w spółkę kapitałową nie ma również zastosowania przepis art. 6a ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.). Z uwagi na to, że w świetle art. 552 kodeksu spółek handlowych, o czym była mowa wyżej, nie mamy do czynienia z likwidacją spółki, ale z przekształceniem jej formy prawnej - przesłanki do zastosowania ww. przepisu art. 6a nie występują.

Opublikowano: Biul.Skarb. 2002/1/22