PB2/AS-033-0579-10378/03 - Wydatki poniesione z tytułu prowadzenia szkoły niepublicznej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 24 października 2003 r. Ministerstwo Finansów PB2/AS-033-0579-10378/03 Wydatki poniesione z tytułu prowadzenia szkoły niepublicznej.

(...) W myśl przepisu art. 21 ust. 1 pkt 36 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dochody z tytułu prowadzenia szkół w rozumieniu przepisów o systemie oświaty, w części wydatkowanej na cele szkoły w roku podatkowym lub w roku po nim następującym, korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego.

Ustawa nie definiuje wprost rodzaju wydatków podlegających odliczeniu, stanowiąc jedynie w art. 21 ust. 7 pkt 1, że za wydatki poniesione z tytułu prowadzenia szkoły niepublicznej w rozumieniu przepisów o systemie oświaty, jeżeli nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, uważa się m.in. wydatki poniesione na zakup stanowiących środki trwałe pomocy dydaktycznych i innych urządzeń niezbędnych do prowadzenia szkoły.

W świetle powołanego przepisu ustawowym zwolnieniem objęte są wyłącznie wydatki poniesione na zakup wymienionych w nim pomocy dydaktycznych i urządzeń niezbędnych do prowadzenia szkoły. Zwolnienie to nie dotyczy zatem wydatków ponoszonych przez osobę fizyczną prowadzącą szkołę niepubliczną na wytworzenie urządzeń niezbędnych do prowadzenia szkoły. Należy w tym miejscu podkreślić, iż wielokrotnie w orzecznictwie Naczelnego Sądu Administracyjnego zwracano uwagę, że wszelkie zwolnienia i ulgi podatkowe są wyjątkiem, istotnym odstępstwem od zasady sprawiedliwości podatkowej (powszechności i równości opodatkowania), a ich zastosowanie nie może odbywać się na podstawie wykładni rozszerzającej.

Wydatki te mogą natomiast zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów poprzez odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z art. 22a-22o, z uwzględnieniem art. 23 ustawy o podatku dochodowym, przy czym, na podstawie art. 22a ust. 1 ustawy, amortyzacji podlegają stanowiące własność lub współwłasność, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania m.in. budynki o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą.

Zgodnie natomiast z art. 23 ust. 1 pkt 45 ustawy o podatku dochodowym, odpisów z tytułu zużycia środków trwałych, dokonywanych według zasad określonych w art. 22a-22o ustawy, od tej części ich wartości, która odpowiada poniesionym wydatkom na nabycie lub wytworzenie tych środków we własnym zakresie, odliczonym od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym albo zwróconym podatnikowi w jakiejkolwiek formie, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.

Opublikowano: S.Podat. 2004/2/26