PB1-415-3-06-KN - Udział wspólników w przychodzie spółki partnerskiej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 14 marca 2006 r. Urząd Skarbowy Kraków-Śródmieście PB1-415-3-06-KN Udział wspólników w przychodzie spółki partnerskiej.

"(...) Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że podatnik jest wspólnikiem spółki partnerskiej. Z umowy przedmiotowej spółki partnerskiej wynika, że spółka zakłada podział przychodu zgodnie z udziałem procentowym każdego z partnerów, natomiast koszty poniesione w danym miesiącu rozliczane są indywidualnie, stosownie do kosztów poniesionych przez każdego z partnerów. Udziały partnerów w przychodzie spółki są stałe i wynoszą odpowiednio: 33,44%, 33,33%, 33,33%, z kolei udziały w kosztach są różne, i tak, koszty wspólne związane z działalnością spółki partnerzy ponoszą proporcjonalnie do posiadanych udziałów w spółce, a koszty indywidualne proporcjonalnie do poniesionych wydatków. Ustalenie udziału kosztów wspólnych i indywidualnych we wszystkich kosztach spółki będzie następowało w formie uchwały partnerów.

Podatnik zwraca się z prośbą o rozstrzygnięcie wątpliwości w jaki sposób wypełniać deklaracje PIT-5, w sytuacji gdy partnerom spółki przysługuje inny udział w zyskach spółki, a inny w kosztach spółki.

Zdaniem podatnika, ustawodawca zezwala podatnikom będącym wspólnikami w spółkach niebędących osobami prawnymi (a zatem także w spółkach partnerskich) na dowolne kształtowanie praw wspólników do udziału w zyskach oraz w kosztach uzyskania przychodów i stratach, zatem nie ma przeszkód, aby dzielić ze wspólnikami zarówno przychody jak i koszty w dowolny sposób, pod warunkiem, że będzie to podział zgodny z umową zawartą ze wspólnikami.

Zgodnie z art. 86 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. nr 94, poz. 1037 ze zm.), spółką partnerską jest spółka osobowa utworzona przez wspólników (partnerów) w celu wykonywania wolnego zawodu w spółce prowadzącej przedsiębiorstwo pod własną firmą. Spółka partnerska nie posiada osobowości prawnej (jest to spółka osobowa), zatem do jej wspólników mają zastosowanie przepisy art. 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.).

Stosownie do regulacji zawartej w art. 8 ust. 1 ww. ustawy, przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku oraz łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali podatkowej określonej w art. 27 ust. 1 ustawy. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe. Natomiast zgodnie z art. 8 ust. 2 pkt 1, zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat. Ogólne koszty uzyskania przychodów przez spółkę czy też ogólne koszty uzyskania przychodów ze wspólnego źródła będą zatem podzielone pomiędzy poszczególnych wspólników, stosownie do ich udziału w zyskach. Jeżeli podatnicy inaczej tego nie określili, to przyjmuje się, że prawa do udziałów w zyskach są równe.

Mając zatem na względzie przytoczone przepisy prawa podatkowego oraz przedstawiony we wniosku stan faktyczny, należy uznać, że wielkość przychodu przypadającego na podatnika (wspólnika spółki partnerskiej) w ogólnym przychodzie spółki będzie wyznaczona przez udział, jakim podatnik partycypuje w przychodzie spółki, taką samą zasadę należy zastosować przy określaniu kosztów uzyskania przychodu, zysków/strat przypadających na podatnika. Z zapisów umowy spółki wynika, że udział Pana (...) w przychodzie spółki jest równy 33,33%, zatem przy wypełnianiu deklaracji PIT-5, w poz. 69, 70, 71, 72, Podatnik winien wykazać przypadający na niego przychód, koszty uzyskania przychodu, dochód/stratę z pozarolniczej działalności gospodarczej z uwzględnieniem 33,33% udziału (...)".

Opublikowano: S.Podat. 2006/8/9