PB1 415/124B/05/EB - Wypłata z zysku w przekształconej spółce.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 12 stycznia 2006 r. Urząd Skarbowy Kraków-Prądnik PB1 415/124B/05/EB Wypłata z zysku w przekształconej spółce.

"(...) Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż wraz z innymi wspólnikami podatnik podjął decyzję o przekształceniu sp. z o.o. w spółkę komandytową oraz o kontynuowaniu działalności w takiej formie. Według podatnika decyzja o przekształceniu formy prawnej jest jednym z wielu podjętych działań w ramach restrukturyzacji działalności prowadzonej poprzez różne spółki grupy należące obecnie do tych samych wspólników.

(...) Restrukturyzacja ma na celu ułatwienie prowadzenia działalności gospodarczej oraz uproszczenie rozliczeń pomiędzy wspólnikami a spółką. W szczególności w przypadku spółki występuje duże osobiste zaangażowanie wspólników w prowadzenie jej spraw (administrowanie, doradztwo) i z formalnego punktu widzenia, tj. przepisów Kodeksu spółek handlowych, tak duże zaangażowanie osobiste możliwe jest w spółce osobowej (komandytowej), a tylko w bardzo ograniczonym zakresie w spółkach z osobowością prawną. W związku z zaangażowaniem własnym wspólnicy planują również podnieść własne wkłady w spółce komandytowej poprzez wkład w postaci własnej pracy na jej rzecz.

Zdaniem podatnika dodatkowym argumentem przemawiającym za przekształceniem jest fakt, iż w spółkach osobowych, zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie występuje podwójne opodatkowanie tego samego zysku w przypadku jego dystrybucji do wspólników. Ponadto podatnik stwierdza, iż w wyniku przekształcenia wszystkie aktywa i pasywa spółki z o.o. przejdą na spółkę komandytową. Dotyczy to również nie podzielonego zysku z lat ubiegłych oraz zysku z bieżącego roku obrotowego.

(...) Zdaniem pytającego dokonywana wypłata zysków (dywidend) przez spółkę komandytową nie podlega opodatkowaniu, bez względu na to czy dotyczy to zysków bieżących czy też zysków z lat ubiegłych.

(...) Zgodnie z art. 551 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. nr 94, poz. 1037 ze zm.) spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (spółka przekształcana) może być przekształcona w inną spółkę handlową (spółkę przekształconą), w tym w spółkę komandytową. Z treści natomiast art. 552 i art. 553 ww. ustawy wynikają podstawowe skutki przekształcenia, a mianowicie określone w tych przepisach zasady tzw. sukcesji uniwersalnej, w myśl których:

- spółka przekształcana staje się spółką przekształconą w chwili wpisu spółki przekształconej do rejestru. Jednocześnie sąd rejestrowy z urzędu wykreśla spółkę przekształcaną, co oznacza, że następuje przekształcenie formy ustrojowej spółek przy jednoczesnej kontynuacji bytu prawnego.

- kontynuacja bytu prawnego oraz to, że wspólnicy spółki przekształcanej uczestniczący w przekształceniu stają się z dniem przekształcenia wspólnikami spółki przekształconej, co jednocześnie oznacza, że majątek przekształconej spółki z o.o. zaliczany jest na poczet wkładów do spółki powstałej w wyniku przekształcenia.

Zasady powyższej sukcesji uniwersalnej nie obejmują skutków podatkowych, tzw. sukcesji podatkowej, gdyż te zasady zostały unormowane odrębnie w powołanej w sentencji ustawie - Ordynacja podatkowa. W myśl art. 93a § 1 i § 2 pkt. 1 lit. b) Ordynacji podatkowej, osobowa spółka handlowa zawiązana (powstała) w wyniku przekształcenia spółki kapitałowej wstępuje we wszystkie prawa i obowiązki przewidziane w przepisach prawa podatkowego przekształconej spółki. Sukcesja podatkowa nie obejmuje jedynie tych praw i obowiązków, jakie mieli wspólnicy spółki kapitałowej, a które nie funkcjonują w spółkach osobowych, w związku z czym prawa te i obowiązki nie mogą przejść po przekształceniu na spółkę komandytową, której wspólnicy podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż na kapitał podstawowy spółki jawnej składać się będą również niepodzielone zyski z lat ubiegłych zgromadzone na kapitale rezerwowym przekształcanej spółki z o.o. W związku z przekształceniem spółki z o.o. w spółkę komandytową u wspólników spółki z o.o., którzy z dniem przekształcenia staną się wspólnikami spółki komandytowej, na dzień przekształcenia powstanie przychód z tytułu wartości udziałów, wynikających z niepodzielonych zysków w spółce z o.o., jako przychód z udziału w zyskach osób prawnych.

(...) W momencie przekształcenia następuje przeniesienie niepodzielonego zysku spółki z o.o. (będącego elementem majątku) na udziały kapitałowe wspólników w spółce komandytowej, które są równe wartości wkładów określonych w umowie (art. 50 Kodeksu spółek handlowych w nawiązaniu do art. 103).

W art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.) ustawodawca wśród źródeł przychodów wymienia kapitały pieniężne. W art. 17 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy jako kapitały pieniężne wymienione zostały dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały w spółce. Podstawowym kryterium dochodu (przychodu) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód faktycznie uzyskany. Za dochód faktycznie otrzymany należy uważać taki dochód, którym podatnik może sam rozporządzać, a więc dochód rzeczywiście mu wypłacony lub pozostawiony do dyspozycji.

W momencie przekształcenia spółki z o.o. w spółkę komandytową niepodzielone zyski spółki z o.o. przechodzą na wspólników spółki komandytowej, a więc są postawione do ich dyspozycji. Stanowią one w dacie przekształcenia faktycznie uzyskany dochód z tytułu udziału w zyskach spółki z o.o. podlegający opodatkowaniu stosownie do postanowień art. 30a ust. 1 pkt 4 powołanej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Płatnikiem tego podatku, w myśl art. 41 ust. 4 ww. ustawy jest spółka komandytowa.

(...) Reasumując na dzień przekształcenia spółki z o.o. w spółkę komandytową powstanie u wspólników dochód z udziału w zyskach spółki z o.o., od którego należy odprowadzić zryczałtowany podatek w wysokości 19% (...)".

Opublikowano: S.Podat. 2006/8/33