PB I 3/4150/IN-51/US/2005/PM - Opodatkowanie przychodu z tytułu dywidendy wypłaconej w Niemczech

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 10 czerwca 2005 r. Izba Skarbowa w Łodzi PB I 3/4150/IN-51/US/2005/PM Opodatkowanie przychodu z tytułu dywidendy wypłaconej w Niemczech

Pytanie podatnika

Czy przychód z tytułu dywidendy wypłaconej w Niemczech podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

Działając na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. -Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi zmienia z urzędu postanowienie Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź - Górna z dnia 10 marca 2005 r. Nr I-415-05/03/05, a tym samym nie podziela stanowiska podatnika przedstawionego we wniosku.

Wnioskiem z dnia 15 lutego 2005 r. wystąpił Pan do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź - Górna o interpretację przepisów prawa podatkowego.

Z przedstawionego w sprawie stanu faktycznego wynika, iż w 2004 r. uzyskał Pan przychód z tytułu dywidendy wypłaconej przez spółkę mającą siedzibę w Niemczech.

Pana zdaniem przedmiotowego przychodu nie wykazuje się w zeznaniu o wysokości osiągniętego dochodu w roku podatkowym.

Organ podatkowy pierwszej instancji postanowieniem z dnia 10 marca 2005 r. Nr I-415-05/03/05 podzielił pogląd wyrażony w złożonym wniosku strony.

Po przeanalizowaniu przedłożonych dokumentów oraz obowiązujących przepisów prawa podatkowego, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi stwierdza co następuje:

Stosownie do dyspozycji art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), organ odwoławczy w drodze decyzji zmienia albo uchyla z urzędu postanowienie wydane przez naczelnika urzędu skarbowego, jeżeli postanowienie rażąco narusza prawo, orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego lub Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, w tym także jeżeli niezgodność z prawem jest wynikiem zmiany przepisów.

W myśl przepisu art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).

Zasady dotyczące opodatkowania dywidend pochodzących z zagranicy zależne są od tego, czy z krajem z którego pochodzi dywidenda, zawarta została umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania. Jeżeli więc taka umowa została zawarta, jej postanowienia obowiązują w miejsce ogólnych reguł przyjętych w umawiających się państwach. Przepisy dotyczące opodatkowania dywidend występują w każdej umowie w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, zawartej przez Rząd Polski z innymi państwami, a przyjmowane rozwiązania są zbieżne z wzorcowymi, przyjętymi w Konwencji Modelowej OECD o unikaniu podwójnego opodatkowania w zakresie dochodów i majątku z 1996 r. Zasady opodatkowania, wynikające z tych umów, są z reguły następujące. Dywidendy, które płaci spółka mająca siedzibę w umawiającym się państwie, osobie mającej miejsce zamieszkania lub siedzibę w drugim umawiającym się państwie, mogą być opodatkowane w tym drugim państwie. Nie znaczy to, iż odbiorca dywidendy ma prawo wyboru, w którym państwie dochód będzie opodatkowany. Sformułowanie to oznacza natomiast, że drugie państwo ma prawo opodatkować dochód z dywidendy, jeżeli na podstawie przepisów tego państwa dochód ten podlega w tym państwie opodatkowaniu.

Podatek dochodowy od osób fizycznych, obowiązujący na mocy przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) został skonstruowany na podstawie zasady nieograniczonego obowiązku podatkowego, wyrażonej w art. 3 ust. 1 w/w ustawy. Zasada ta polega na tym, że w przypadku osób fizycznych, mających miejsce zamieszkania na terytorium Polski - opodatkowaniu podlega całość dochodów podatnika bez względu na położenie źródeł przychodów. Obowiązkiem podatkowym objęte są dochody ze źródeł krajowych, jak i zagranicznych.

Odstępstwa od zasady nieograniczonego obowiązku podatkowego związane są z kwestią unikania podwójnego opodatkowania tych samych dochodów.

Ustawodawca posłużył się w tym zakresie dwiema metodami. Jedną z nich jest tzw. metoda proporcjonalnego odliczenia, zgodnie z którą podatnik ma prawo do odliczenia od podatku należnego w Polsce - podatku zapłaconego w drugim państwie. Regulacje w tym zakresie zawiera przepis art. 27 ust. 9 ustawy.

Zgodnie z zapisem art. 27 ust. 9, w brzmieniu obowiązującym w 2004 r., jeżeli podatnik, o którym mowa w art. 3 ust. 1, osiąga również dochody z tytułu działalności wykonywanej poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub ze źródeł przychodów znajdujących się poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania nie stanowi o zastosowaniu metody określonej w ust. 8, dochody te łączy się z dochodami ze źródeł przychodów położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W tym przypadku od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów odlicza się kwotę równą podatkowi dochodowemu zapłaconemu w obcym państwie. Odliczenie to nie może jednak przekroczyć tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany w państwie obcym.

W myśl przepisu art. 10 ust. 1 umowy pomiędzy Polską Rzecząpospolitą Ludową a Republiką Federalną Niemiec w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodu i majątku z dnia 18 grudnia 1972 r. (Dz. U. z 1975 r. Nr 31, poz. 163 ze zm.) dywidendy, które płaci spółka mająca siedzibę w Umawiającym się Państwie osobie mającej miejsce zamieszkania lub siedzibę w drugim Umawiającym się Państwie, mogą być opodatkowane w tym drugim państwie.

Zgodnie natomiast z art. 21 ust. 1 powyższej umowy podatek od osoby mającej miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej ustala się w sposób następujący:

a) Jeżeli nie ma mieć zastosowania litera b), z podstawy wymiaru dla podatku w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej wyłącza się dochody pochodzące ze źródeł w Republice Federalnej Niemiec, jak również wartości majątkowe położone na terenie Republiki Federalnej Niemiec, które na podstawie niniejszej Umowy mogą być opodatkowane w Republice Federalnej Niemiec, Polska Rzeczpospolita Ludowa uwzględni jednak tak wyłączone dochody i wartości majątkowe przy ustalaniu stawki podatkowej. Do dywidend stosuje się zdanie 1 tylko wtedy, jeżeli dywidendy wpłacane są spółce mającej siedzibę w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej przez spółkę kapitałową mającą siedzibę w Republice Federalnej Niemiec, w której pierwsza z wymienionych spółek posiada co najmniej 25% udziałów z prawem głosu.

Z podstawy wymiaru dla podatku Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej wyłącza się również udziały, których dywidendy zgodnie z poprzednim zdaniem wyłącza się z podstawy wymiaru podatkowego albo które należałoby przy płatności wyłączać.

b) Podatek płacony według prawa Republiki Federalnej Niemiec i zgodnie z niniejszą Umową od następujących dochodów, pochodzących ze źródeł w Republice Federalnej Niemiec, zalicza się przy zachowaniu przepisów prawa podatkowego Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej o zaliczeniu podatków zagranicznych na poczet podatków, pobieranych w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej od tych dochodów:

1) dywidend, do których litera a) nie ma zastosowania,

2) dochodów w rozumieniu artykułu 15,

3) dochodów w rozumieniu artykułu 16 ust. 1.

Zgodnie z powołaną wyżej umową z Niemcami, dochód z tytułu dywidendy podlega opodatkowaniu w państwie (oraz z regułami tego państwa), w którym podatnik otrzymujący dywidendę ma siedzibę lub miejsce zamieszkania. Jednocześnie umowa ta przyznaje drugiemu z umawiających się państw, a więc państwu, w którym podmiot wypłacający dywidendę ma siedzibę (tzw. państwo źródła) prawo do opodatkowania dochodu z tytułu dywidendy, jednakże w ograniczonym zakresie - przy zastosowaniu stawki nie większej niż określona w umowie. Zaś jako metodę unikania podwójnego opodatkowania w zakresie dochodów z tytułu dywidendy umowa ta przewiduje zaliczenie proporcjonalne zapłaconego za granicą podatku.

Biorąc pod uwagę fakt, iż umowa pomiędzy Polską Rzecząpospolitą Ludową a Republiką Federalną Niemiec nie wyłącza połączenia dochodów z dywidendy uzyskanych na terytorium Niemiec z dochodami uzyskanymi na terytorium Polski, w celu rozliczenia przez Pana całości uzyskanych w roku podatkowym 2004 dochodów będzie miała zastosowanie metoda wynikająca z cyt. art. 27 ust. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Na uwagę zasługuje fakt, iż do przychodów z dywidendy wypłaconej przez spółkę, której siedziba znajduje się poza terytorium Polski nie ma zastosowania przepis art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Bowiem przepis ten stanowi, iż od przychodów z dywidendy uzyskanej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy.

A zatem celem prawidłowego rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych za 2004 r., winien Pan w zeznaniu podatkowym uwzględnić uzyskany z tytułu dywidendy przychód.

Z uwagi na powyższe, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, mając na względzie zapis art. 14b § 5 pkt 2, stwierdza jak w sentencji niniejszej decyzji.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl