PB I-3/4150/44/04/PM - Charakter wydatków na sfinansowanie dojazdów do pracy pracowników, gdy są one imiennie adresowane.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 29 listopada 2004 r. Izba Skarbowa w Łodzi PB I-3/4150/44/04/PM Charakter wydatków na sfinansowanie dojazdów do pracy pracowników, gdy są one imiennie adresowane.

Podkreślić należy, iż świadczenie związane z dowozem do pracy zostało objęte regulaminem wynagradzania. Dowóz pracowników wynika z faktu, że firma nasza zmieniła dotychczasową siedzibę, przenosząc ją do Łodzi. Za powyższą usługę ustalona została dla przewoźnika stawka ryczałtowa za 1 dzień, bez względu na ilość przewożonych osób.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń (...), a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Z pisma Strony wynika, iż Spółka zawarła umowę na świadczenie usług w zakresie przewozu pracowników i rozlicza się z przewoźnikiem w sposób ryczałtowy, bez względu na ilość przewożonych pracowników.

W przypadku gdy wydatki na sfinansowanie (dofinansowanie) dojazdów do pracy pracowników są imiennie adresowane, należy je traktować jako świadczenie ponoszone za pracownika wymienione w przytoczonym wyżej przepisie art. 12 ust. 1. Wartość takiego świadczenia stanowi więc dla pracowników przychód ze stosunku pracy, podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Natomiast, jeżeli pracodawca, zgodnie z zawartą umową z przewoźnikiem, opłaca prawo ogółu pracowników do korzystania z usług transportu zbiorowego, a przewoźnik nie wystawia imiennych rachunków za korzystanie z usług przez konkretnych pracowników - lecz pracodawca wydatki te pokrywa w formie ryczałtu bez względu na to, czy pracownik korzysta z przedmiotowych świadczeń, czy też z nich nie korzysta, to wydatki zakładu pracy nie stanowią przychodu pracowników i nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl