PB I-3/4117/IN-9/US/2006/ACH - Rozliczenie roczne osoby mieszkającej w Wielkiej Brytanii

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 29 maja 2006 r. Izba Skarbowa w Łodzi PB I-3/4117/IN-9/US/2006/ACH Rozliczenie roczne osoby mieszkającej w Wielkiej Brytanii

Pytanie podatnika dotyczy rozliczenia rocznego osoby mieszkającej w Wielkiej Brytanii.

Na podstawie art. 14b § 5 pkt 1) ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu zażalenia z dnia 16.03.2006 r. (data wpływu) na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego Łódź-Śródmieście z dnia 07.03.2006 r., znak pisma I-2/413/7/06/DM, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi odmawia zmiany ww. postanowienia.

W dniu 27.01.2006 r. do Urzędu Skarbowego Łódź-Śródmieście, w trybie art. 14a § 1 i § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa, wpłynął Pana wniosek o udzielenie interpretacji dotyczącej zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że w latach 2004 i 2005 osiągnął Pan dochody z pracy najemnej, wykonywanej w Wielkiej Brytanii. W świetle powyższego prosi Pan "o podanie szczegółów polskiego prawa podatkowego, niezbędnych dla poprawnego rozliczenia się z polskim fiskusem".

Postanowieniem z dnia 07.03.2006 r. Nr I-2/413/7/06/DM, Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Śródmieście uznał za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku w przedmiocie obowiązku rozliczenia się w kraju rezydencji z dochodu uzyskanego w Królestwie Wielkiej Brytanii w latach 2004-2005.

W dniu 16.03.2006 r. złożył Pan zażalenie na powyższe postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego Łódź-Śródmieście.

W zażaleniu stwierdza Pan, iż nadal nie wie, jak dokonać prawidłowego rozliczenia dochodów osiągniętych w Wielkiej Brytanii. Ponawia Pan prośbę, aby organy podatkowe wyliczyły podatek, który powinien zostać uregulowany.

Jednocześnie stwierdza Pan, iż w 2004 r. wyjechał Pan do Wielkiej Brytanii z zamiarem stałego pobytu, a miejscem Pana zamieszkania było T (w Anglii). Stąd w Pana ocenie dochody osiągnięte w 2004 r. nie podlegają opodatkowaniu w Polsce. Dopiero w 2005 r. podjął Pan decyzję powrotu do Polski. Na potwierdzenie powyższego przedkłada Pan pismo (brak daty wystawienia) A (wraz z jego urzędowym tłumaczeniem z języka angielskiego), w którym pracownicy firmy A, wynajem domów i mieszkań, potwierdzają, że ma Pan umowę najmu i mieszka pod wskazanym w tym piśmie adresem.

Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, po przeanalizowaniu postawionych w zażaleniu zarzutów oraz obowiązujących przepisów prawa podatkowego, stwierdza co następuje.

Zgodnie z zapisem art. 14b § 5 pkt 1) ustawy - Ordynacja podatkowa, organ odwoławczy w drodze decyzji zmienia albo uchyla postanowienie, o którym mowa w art. 14a § 4, jeżeli uzna, że zażalenie wniesione przez podatnika, płatnika lub inkasenta zasługuje na uwzględnienie.

W ocenie Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi, w analizowanej sprawie brak jest podstaw do zmiany zaskarżonego postanowienia z niżej podanych powodów.

Odnosząc się do przedstawionych w zażaleniu zarzutów należy stwierdzić, iż we wniosku o pisemną interpretację przepisów podatkowych z dnia 27.01.2006 r. prosi Pan o zinterpretowanie przepisów, dotyczących sposobu opodatkowania dochodów osiągniętych przez Pana z pracy wykonywanej w Wielkiej Brytanii.

W tym zakresie organ podatkowy pierwszej instancji w postanowieniu z dnia 07.03.2006 r. wskazał odpowiednie przepisy regulujące zasady rozliczania dochodu osiągniętego z pracy najemnej wykonywanej w Wielkiej Brytanii, zawarte w ustawie z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) oraz w umowie z dnia 16 grudnia 1976 r. między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Północnej Irlandii w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodu i zysków majątkowych (Dz. U. z 1978 r. Nr 7, poz. 20). W przedmiotowym postanowieniu stwierdzono, iż skoro posiada Pan miejsce zamieszkania na terytorium Polski, podlega Pan obowiązkowi podatkowemu w Polsce od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Tym samym ma Pan obowiązek wykazania w zeznaniu rocznym PIT-36 również dochodów z pracy wykonywanej w Wielkiej Brytanii. Następnie wskazano, przywołano i wyjaśniono treść przepisów normujących sposób wyliczenia należnego podatku. Wyjaśniono zatem zasady pomniejszania przychodu z zagranicy o równowartość diet z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju (art. 21 ust. 1 pkt 20 ustawy o podatku dochodowym), sposób przeliczania przychodu w walutach obcych na złote (art. 11 ust. 3 ustawy), reguły ustalania kosztów uzyskania przychodu ze stosunku pracy (art. 22 ust. 2 ustawy). Przedstawiono obowiązującą na rok 2004 i 2005 skalę podatkową (art. 27 ust. 1 ustawy) oraz wskazano, iż w celu uniknięcia podwójnego opodatkowania ma Pan prawo odliczyć od podatku wyliczonego wg polskiej skali podatkowej podatek zapłacony w Wielkiej Brytanii (metoda proporcjonalnego odliczenia - zgodnie z art. 23 ust. 2 umowy międzynarodowej z dnia 16 grudnia 1976 r. i art. 27 ust. 9 i 9a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Warto jednocześnie podkreślić, iż przy zastosowaniu metody odliczenia proporcjonalnego obowiązek wykazania w zeznaniu rocznym dochodu uzyskanego za granicą istnieje zawsze, bez względu na to czy oprócz dochodów z zagranicy podatnik uzyskał w Polsce inne dochody opodatkowane według skali podatkowej.

Mając powyższe na uwadze, zdaniem Dyrektora Izby Skarbowej, organ podatkowy pierwszej instancji szczegółowo, przejrzyście i wyczerpująco wskazał obowiązujące przepisy i sposób opodatkowania dochodu osiągniętego przez Pana za granicą.

Odnośnie natomiast Pana prośby o dokonanie dokładnego wyliczenia należnego podatku dochodowego, podkreślenia wymaga, iż - w trybie art. 14a ustawy Ordynacja podatkowa - organ podatkowy ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnych sprawach podatnika. Stosownie do zapisu § 3 tego przepisu, interpretacja zawiera ocenę prawną stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa. Zatem w trybie interpretacji prawa podatkowego organ podatkowy wskazuje i wyjaśnia na tle przedstawionego przez podatnika stanu faktycznego przepisy, które w konkretnej sprawie znajdują zastosowanie. Natomiast w żadnym razie instytucja interpretacji prawa podatkowego nie może sprowadzać się do określenia wysokości zobowiązania podatkowego. Jedynie w postępowaniu podatkowym, prowadzonym na podstawie art. 21 § 3 ustawy Ordynacja podatkowa w związku z art. 45 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, organ podatkowy ma prawo wydać decyzję określającą zobowiązanie podatkowe w podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym Pana prośba o wyliczenie należnego podatku nie może zostać uwzględniona.

Ustosunkowując się do zawartej w zażaleniu uwagi, iż w 2004 r. miejscem Pana zamieszkania była Anglia i tym samym nie ma Pan obowiązku rozliczyć się w Polsce z dochodu osiągniętego w 2004 r. na terytorium Wielkiej Brytanii, należy zauważyć, iż przedmiotem interpretacji, dokonanej przez organ podatkowy pierwszej instancji w zaskarżonym postanowieniu, nie było zagadnienie tzw. rezydencji podatkowej, tj. ustalenie Pana miejsca zamieszkania dla celów podatkowych.

Zaprezentowane w zażaleniu nowe okoliczności sprawy wskazują na konieczność przeanalizowania, poza przepisami polskiego prawa podatkowego, również zapisów umowy między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Północnej Irlandii w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodu i zysków majątkowych W szczególności ocenie należałoby poddać przesłanki, określające miejsce zamieszkania dla celów podatkowych, o których mowa w postanowieniach art. 4 ust. 2 powołanej umowy międzynarodowej, a w dalszej części dopiero wskazać sposób opodatkowania dochodów osiągniętych w Wielkiej Brytanii. W tym miejscu należy zatem zauważyć, iż przepis art. 1 pkt 7 ustawy z dnia 30.06.2005 r. o zmianie ustawy Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 143, poz. 1199) wprowadził od dnia 01.09.2005 r. do ustawy Ordynacja podatkowa nowy przepis - art. 14e § 1, zgodnie z którym Minister właściwy do spraw finansów publicznych wydaje pisemne interpretacje w indywidualnych sprawach, w których nie toczy się i nie toczyło postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, w zakresie postanowień umów o unikaniu podwójnego opodatkowania oraz innych ratyfikowanych umów międzynarodowych dotyczących problematyki podatkowej.

Zacytowany powyżej art. 14e § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa wyraźnie określa, iż począwszy od dnia 01.09.2005 r. organem właściwym do wydania pisemnej interpretacji w zakresie postanowień umów o unikaniu podwójnego opodatkowania jest Minister Finansów. Zatem wątpliwości dotyczące ustalenia Pana rezydencji podatkowej w 2004 r. mogą - na Pana wniosek - stać się przedmiotem odrębnego postępowania w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, wszczętego w trybie art. 14e § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa.

Mając powyższe na uwadze, należy jeszcze raz nadmienić, iż wydana przez Naczelnika Urzędu Skarbowego Łódź-Śródmieście interpretacja z dnia 07.03.2006 r. przedstawia, w oparciu o przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, sposób rozliczenia dochodu z zagranicy, uzyskanego przez osobę fizyczną, której miejsce zamieszkania jest na terytorium Polski - zgodnie z Pana wnioskiem z dnia 27.01.2006 r. W tym zakresie Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi uznaje ją za prawidłową.

W świetle powyższego, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi nie znajduje podstaw prawnych do zmiany lub uchylenia zaskarżonego postanowienia Naczelnika Urzędu Skarbowego Łódź-Śródmieście z dnia 07.03.2006 r. Nr I-2/413/7/06/DM.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl