PB I-3/4117/IN-62/US/2006/AA - Sprzedaż nieruchomości po podziale majątku

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 19 października 2006 r. Izba Skarbowa w Łodzi PB I-3/4117/IN-62/US/2006/AA Sprzedaż nieruchomości po podziale majątku

Pytanie podatnika dotyczy sprzedaży nieruchomości po podziale majątku.

Działając na podstawie art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, po rozpatrzeniu zażalenia z dnia 9 sierpnia 2006 r., zmienia postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego Łódź - Polesie Nr IB/415-39/06, wydane w dniu 28 lipca 2006 r.

W dniu 28.04.2006 r. Wnioskodawczyni zwróciła się do Naczelnika Urzędu Skarbowego Łódź - Polesie z wnioskiem o dokonanie interpretacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego. Przedmiotowy wniosek został następnie uzupełniony w dniu 27.06.2006 r.

Wątpliwości podatniczki powstały na tle następującego stanu faktycznego.

W 1988 r. Pani S... zakupiła z mężem, w ramach wspólności ustawowej, nieruchomość znajdującą się w K..., na której mąż, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w 2000 r. wybudował budynek mieszkalny z przeznaczeniem na sprzedaż znajdujących się tam lokali mieszkalnych. Następnie wyrokiem Sądu Okręgowego w Łodzi z dnia 01.10.2001 r. orzeczono rozwód Państwa S... Podział majątku nie został przeprowadzony, wspólność majątkowa małżeńska ustała a majątek nią objęty stał się współwłasnością podatników w częściach ułamkowych.

Zarówno w trakcie trwania małżeństwa (w 2000 r.) jak i po jego ustaniu (w 2003 r.), Pani S... dokonywała, wspólnie z mężem, sprzedaży odrębnych lokali mieszkalnych znajdujących się na w/w wspólnej nieruchomości gruntowej, oddanych do użytku w 2000 r., a uzyskany z tego tytułu przychód został w całości zaliczony do przychodów z działalności gospodarczej małżonka.

W dniu 20.10.2001 r. Pani S... zawarła z mężem umowę przyznającą Panu S... prawo do wyłącznego używania i pobierania pożytków ze wszelkich rzeczy objętych majątkiem stanowiącym współwłasność stron umowy, a wchodzących w skład przedsiębiorstwa "P-S", w zamian za wynagrodzenie w wysokości (...) odpisów amortyzacyjnych od rzeczy oddanych do wyłącznego używania mężowi, zrealizowane w 2005 r. i opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Następnie w dniu 25.05.2005 r. aktem notarialnym Rep. A Nr.../2005 między małżonkami została zawarta umowa przeniesienia własności nieruchomości w zamian za dług, mocą której w celu zwolnienia się ze zobowiązania obciążającego Pana S... przeniósł on na rzecz Pani S... udział w wysokości (...) części w prawie własności nieruchomości położonej w K..., wchodzących w skład prowadzonego przedsiębiorstwa.

W ocenie podatniczki w związku ze zbyciem w 2000 r. oraz 2003 r. lokali mieszkalnych położonych na terenie przedmiotowej nieruchomości, obowiązek podatkowy określony w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie powstaje.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie w wydanym w dniu 28.07.2006 r. postanowieniu Nr IB/415-39/06, nie podzielił poglądu wyrażonego w złożonym wniosku.

Nie zgadzając się z powyższym, w dniu 09.08.2006 r. ustanowiony w sprawie pełnomocnik podatniczki złożył zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi, wnosząc o zmianę podjętego rozstrzygnięcia.

Po przeanalizowaniu przedłożonych dokumentów oraz obowiązujących przepisów prawa podatkowego, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi stwierdza, co następuje:

Stosownie do dyspozycji art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), organ odwoławczy w drodze decyzji zmienia albo uchyla postanowienie wydane przez naczelnika urzędu skarbowego jeżeli uzna, że zażalenie podatnika zasługuje na uwzględnienie.

Odnosząc się w tym miejscu do wniesionego przez pełnomocnika Strony zażalenia stwierdzić należy, iż postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie podlega zmianie, choć z innych przyczyn, niż wskazane w treści pisma z dnia 09.08.2006 r.

Przedstawiając stan faktyczny Pani S wskazała, iż nabycie wspólnie z mężem przedmiotowej nieruchomości, nastąpiło w 1988 r., co znajduje potwierdzenie w przedstawionych dokumentach (akt notarialny Rep. A. Nr.../88).

Stosownie do dyspozycji art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, które nastąpiło przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie stanowi źródło przychodu, od którego, zgodnie z art. 28 ust. 2 ustalany jest podatek dochodowy w formie ryczałtu w wysokości 10% uzyskanego przychodu.

Prawo podatkowe nie zawiera definicji nieruchomości, dlatego w tej sytuacji, aby określić źródło przychodu należy się odnieść do przepisów prawa cywilnego. Art. 46 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zm.) - stanowi, iż: "nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności." Wynika z tego, iż zasadą generalną jest, że budynek trwale związany z gruntem, jako cześć składowa gruntu nie może być przedmiotem odrębnej własności - zasada superficies solo cedit (własność nieruchomości gruntowej rozciąga się na budynki, które stały się częścią składową nieruchomości). Pojęcie "sprzedaży nieruchomości" (w odniesieniu do powyższych przepisów prawa podatkowego określających źródło przychodu) obejmuje zarówno zbycie gruntu, jak i znajdującego się na nim budynku, trwale z nim związanego. Opodatkowaniu podlega odpłatne zbycie nieruchomości, tak więc pod tym pojęciem należy rozumieć część powierzchni ziemskiej wraz z częściami składowymi, do których należy zaliczyć też budynek. Zatem w przypadku gdy osoba fizyczna posiada na własność nieruchomość w postaci gruntu zabudowanego budynkiem, budynek stanowi część składową gruntu. Od tej zasady istnieją wyjątki, w myśl których, budynek może stanowić odrębną nieruchomość jako tzw. nieruchomość budynkową. Takie szczególne uregulowanie prawne odnosi się do sytuacji, w której budynek został wzniesiony na gruncie otrzymanym np. w wieczyste użytkowanie, lub na gruncie Skarbu Państwa. Dlatego też przy sprzedaży nieruchomości zabudowanej, gdzie zbywający posiada prawo własności gruntu o obowiązku podatkowym lub jego braku decydować będzie data nabycia gruntu, a nie data wybudowania budynku. Skoro zatem od końca roku, w którym grunt został nabyty, upłynęło 5 lat (tak jest w przypadku Pani S...), sprzedaż nieruchomości nie będzie podlegała opodatkowaniu, bez względu na to, kiedy na gruncie tym zakończono budowę budynku.

Biorąc pod uwagę przytoczone przepisy prawa w relacji do zaistniałego stanu faktycznego, należy stwierdzić, iż przychód uzyskany przez Podatniczkę nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, tym samym stanowisko wyrażone we wniosku o udzielenie interpretacji, pomimo nieprawidłowego uzasadnienia, jest prawidłowe.

Mając powyższe na uwadze, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi orzeka jak na wstępie.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl