PB I-3/4117/IN-56/US/2006 - Sprzedaż nieruchomości zasądzonej wyrokiem sądowym.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 12 września 2006 r. Izba Skarbowa w Łodzi PB I-3/4117/IN-56/US/2006 Sprzedaż nieruchomości zasądzonej wyrokiem sądowym.

"(...) Z przedstawionego stanu faktycznego wynika (...), iż na podstawie umowy darowizny, sporządzonej w formie aktu notarialnego z dnia 25 marca 1991 r. objęła Pani udział wynoszący 1/6 w prawie użytkowania wieczystego działki gruntu (...). Następnie, w dniu 20 marca 2002 r. Sąd Rejonowy (...) dokonał zniesienia współwłasności prawa użytkowania wieczystego opisanej wyżej nieruchomości w ten sposób, iż prawo użytkowania wieczystego nieruchomości przyznano Pani na wyłączną własność, nie orzekając przy tym o spłatach należnych pozostałym współużytkownikom wieczystym.

W świetle przedstawionego stanu faktycznego i prawnego bezspornym jest, iż wartość udziału otrzymanego na mocy orzeczenia sądu o zniesieniu współwłasności przekroczyła wartość uprzednio posiadanego przez Panią udziału w prawie wieczystego użytkowania. Przy czym, sądowe zniesienie współwłasności prawa użytkowania wieczystego nieruchomości bez obowiązku ponoszenia spłat na rzecz pozostałych współużytkowników, w wyniku którego stała się Pani wyłącznym właścicielem prawa użytkowania wieczystego działki gruntu, nie może być utożsamiane z nabyciem przez Panią tego prawa w drodze umowy darowizny. W omawianym przypadku mamy bowiem do czynienia z dwoma niezależnymi sposobami nabycia prawa. Darowiznę w rozumieniu art. 888 Kodeksu cywilnego stanowi bowiem świadczenie darczyńcy kosztem jego majątku. Z woli i na podstawie oświadczenia darczyńcy następuje zatem przesunięcie majątkowe z majątku darczyńcy do majątku obdarowanego, które prowadzi do zwiększenia aktywów lub zmniejszenia pasywów po stronie obdarowanego. Tymczasem, w analizowanej sprawie, przyznanie Pani na wyłączną własność prawa użytkowania wieczystego nieruchomości, skutkujące zwiększeniem dotychczas posiadanego udziału w tym prawie, nastąpiło na mocy wydanego przez sąd postanowienia.

Mając na uwadze powyższe należy podkreślić, iż przychód uzyskany przez Panią z odpłatnego zbycia prawa użytkowania wieczystego działki gruntu będzie podlegał opodatkowaniu, jednak wyłącznie w części odpowiadającej wartości udziałów nabytych przez Panią w drodze zniesienia współwłasności, o ile nie zdecyduje się Pani wydatkować go w ustawowym (dwuletnim) terminie, na cele wymienione w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) lub e) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zwolniona z podatku, na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) ustawy podatkowej, będzie natomiast część przychodu odpowiadająca udziałowi nabytemu przez Panią w drodze umowy darowizny (...)".

Opublikowano: S.Podat. 2006/11/5