PB I-3/4117/IN-48/US/2006/PSz - Ekwiwalent z tytułu udostępnienia nieruchomości.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 18 sierpnia 2006 r. Izba Skarbowa w Łodzi PB I-3/4117/IN-48/US/2006/PSz Ekwiwalent z tytułu udostępnienia nieruchomości.

"(...) Z akt podatkowych zgromadzonych w niniejszej sprawie wynika, iż (...) wpłynął Pana wniosek zawierający prośbę o dokonanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie opodatkowania dochodu uzyskanego z tytułu jednorazowego odszkodowania wypłaconego jako ekwiwalent za udostępnienie nieruchomości (...) na rzecz Telekomunikacji Polskiej S.A., w oparciu o umowę zawartą w dniu 27 kwietnia 2006 r. Wyraził Pan pogląd, iż uzyskany dochód winien zostać zakwalifikowany jako dochód z dzierżawy nieruchomości i opodatkowany w oparciu o przepis art. 2 ust. 1a ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 1998 r. nr 144, poz. 930 ze zm.). (...)

Analiza stanu faktycznego wynikającego z akt sprawy prowadzi do wniosku, iż uzyskał Pan dochód z tytułu jednorazowego odszkodowania wypłaconego jako ekwiwalent za udostępnienie nieruchomości (...) na rzecz firmy telekomunikacyjnej.

(...) Dla prawidłowej oceny przedstawionego stanu faktycznego niezbędna jest analiza treści umowy zawartej pomiędzy Panem a firmą telekomunikacyjną w dniu 27 kwietnia 2006 r. Umowa ta w § 3 pkt 1 stanowi, iż z tytułu udostępnienia nieruchomości firmie telekomunikacyjnej wypłaci Panu jednorazowe odszkodowanie w kwocie 3.300,00 zł. Zaś w § 4 ust. 2 firma telekomunikacyjna dodatkowo zobowiązała się do przywrócenia terenu nieruchomości do stanu pierwotnego poprzez odtworzenie trawników, nawierzchni chodnikowych, placowych. Cytowane regulacje umowne bezspornie wskazują na jednorazowy charakter korzystania z Pana nieruchomości przez firmę telekomunikacyjną. Po wykonaniu prac związanych z przeprowadzeniem kabla telekomunikacyjnego Spółka zobowiązała się przywrócić, na własny koszt, stan odpowiadający uprzednio istniejącemu. W związku z czym nie poniesie Pan żadnych nakładów koniecznych dla korzystania z nieruchomości w pierwotnym zakresie.

Tym samym, oceniając zgodną wolę stron wyrażoną w treści umowy, z której jednoznacznie wynika zamiar wypłaty jednorazowego odszkodowania, należy stwierdzić brak podstaw do uznania łączącej Pana z firmą telekomunikacyjną umowy za umowę dzierżawy. Za zasadne należy zatem uznać stanowisko organu podatkowego pierwszej instancji, zgodnie z którym uzyskał Pan przychód z innych źródeł przychodów określony w art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

(...) Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych w art. 21 ust. 1 pkt 120 stanowi, iż wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych są odszkodowania wypłacone, na podstawie wyroków sądowych i zawartych umów (ugód), posiadaczom gruntów wchodzących w skład gospodarstwa rolnego, z tytułu:

a) ustanowienia służebności gruntowej,

b) rekultywacji gruntów,

c) szkód powstałych w uprawach rolnych i drzewostanie

- w wyniku prowadzenia na tych gruntach, przez podmioty uprawnione na podstawie odrębnych przepisów, inwestycji związanych z budową urządzeń infrastruktury technicznej, o których mowa w art. 143 ust. 2 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2004 r. nr 261, poz. 2603 ze zm.). Jak jednak wynika z materiału dowodowego zgromadzonego w aktach sprawy nieruchomość stanowiąca Pana własność nie ma charakteru nieruchomości rolnej, a nadto nie prowadzono na niej prac określonych w przytoczonym przepisie art. 21 ust. 1 pkt 120 ustawy. Poczynione ustalenia nie dają podstaw do przyjęcia, iż dochód uzyskany z tytułu wypłaty odszkodowania ma charakter dochodu zwolnionego od opodatkowania na podstawie wymienionego przepisu (...)".

Opublikowano: S.Podat. 2007/1/5