PB I-3/4117/IN-1/US/2006/ACH - Prawo do odliczeń wydatków na spłatę odsetek od kredytu

Pisma urzędowe
Status:  Nieaktualne

Pismo z dnia 10 lutego 2006 r. Izba Skarbowa w Łodzi PB I-3/4117/IN-1/US/2006/ACH Prawo do odliczeń wydatków na spłatę odsetek od kredytu

Pytanie podatnika

Dotyczy możliwości odliczania odsetek od kredytu związanego z budową budynku mieszkalnego.

Na podstawie art. 14b § 5 pkt 1) ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, po rozpatrzeniu zażalenia z dnia 27.12.2005 r. (data wpływu) na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Kutnie z dnia 13.12.2005 r. Nr US I-415/36/05, odmawia zmiany ww. postanowienia.

W dniu 10.10.2005 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Kutnie wpłynął Pani wniosek (uzupełniony pismem z dnia 29.11.2005 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisu art. 26b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wątpliwości w interpretacji powyższego przepisu powstały na tle następującego stanu faktycznego.

Na podstawie umowy zawartej w dniu 24.04.2003 r. z GE Bankiem M... S.A., otrzymała Pani kredyt budowlano-hipoteczny przeznaczony na pokrycie części kosztów budowy lokalu mieszkalnego nr 10, położonego w Pruszkowie, ul.... Rozliczając zeznanie podatkowe za 2004 r. skorzystała Pani po raz pierwszy z tzw. ulgi odsetkowej, odliczając zapłacone w latach 2003-2004 odsetki od powyższego kredytu. Następnie - na podstawie umowy z dnia 10.01.2005 r., zawartej z Bankiem B... S.A. - uzyskała Pani kredyt hipoteczny przeznaczony na spłatę ww. kredytu budowlano-hipotecznego oraz finansowanie części kosztów transakcji.

W Pani ocenie, nadal możliwe jest korzystanie z odliczeń od dochodu kwoty odsetek zapłaconych w związku ze spłatą kredytu zaciągniętego w styczniu 2005 r.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kutnie w postanowieniu z dnia 13.12.2005 r. Nr US I-415/36/05, uznał Pani stanowisko, wyrażone w zapytaniu z dnia 10.10.2005 r., za nieprawidłowe.

Nie zgadzając się z powyższym rozstrzygnięciem, w dniu 27.12.2005 r. złożyła Pani zażalenie, w którym wnosi o ponowne rozpatrzenie zapytania z dnia 10.10.2005 r. oraz uznanie zawartego w nim stanowiska za prawidłowe.

Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, po przeanalizowaniu przedłożonych dokumentów oraz obowiązujących przepisów prawa podatkowego stwierdza, co następuje.

Zgodnie z zapisem art. 14b § 5 pkt 1) ustawy - Ordynacja podatkowa, organ podatkowy w drodze decyzji zmienia lub uchyla postanowienie, o którym mowa w art. 14a § 4, jeżeli uzna, że zażalenie wniesione przez podatnika, płatnika lub inkasenta zasługuje na uwzględnienie.

W ocenie Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi, w analizowanej sprawie brak jest podstaw do zmiany zaskarżonego postanowienia z niżej podanych powodów.

Ulga podatkowa w postaci możliwości odpisania od podstawy opodatkowania wydatków na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) przeznaczonego na sfinansowanie inwestycji mieszkaniowych podatnika została uregulowana w art. 26b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.). Stosownie do postanowień ust. 1 powołanego artykułu, od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1, odlicza się, z zastrzeżeniem ust. 2-4, faktycznie poniesione w roku podatkowym wydatki na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonego podatnikowi na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, związanej z:

1) budową budynku mieszkalnego albo

2) wniesieniem wkładu budowlanego lub mieszkaniowego do spółdzielni mieszkaniowej na nabycie prawa do nowo budowanego budynku mieszkalnego albo lokalu mieszkalnego w takim budynku, albo

3) zakupem nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej, albo

4) nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudową (przystosowaniem) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne w wyniku, których powstanie samodzielne mieszkanie spełniające wymagania określone w przepisach prawa budowlanego.

Ponadto, zgodnie z punktem 2 ustępu 2 tego przepisu, odliczenie stosuje się, jeżeli kredyt (pożyczka) był udzielony przez podmiot uprawniony na podstawie przepisów prawa bankowego albo przepisów o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych do udzielania kredytów (pożyczek), a z umowy kredytu (pożyczki) wynika, że dotyczy on jednej z inwestycji wymienionych w ust. 1.

Z literalnego brzmienia cytowanego art. 27b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jednoznacznie wynika, że odliczenie od dochodu podlegają jedynie wydatki na spłatę odsetek od kredytu udzielonego podatnikowi na sfinansowanie inwestycji, o której mowa w tym przepisie - w tym na zakup nowo wybudowanego lokalu mieszkalnego od osoby, która wybudowała budynek mieszkalny w wykonaniu działalności gospodarczej. Prawo do odliczenia odsetek związane jest więc z konkretną umową o kredyt, określającą przeznaczenie kredytu na konkretną inwestycję mieszkaniową, wymienioną w ust. 1 art. 26b ustawy.

Na tle analizowanego stanu faktycznego wymaga zatem podkreślenia, że przytoczony przepis nie wymienia wśród celów mieszkaniowych spłaty zobowiązań kredytobiorcy, nawet w sytuacji, gdy pierwszy kredyt został przeznaczony bezpośrednio na jeden z celów, o których mowa w art. 26b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Stąd też, w świetle przedstawionego wyżej stanu prawnego, nie ma podstaw do uznania Pani stanowiska za prawidłowe, bowiem z treści "nowej" umowy kredytowej zawartej w dniu 10.01.2005 r. z Bankiem B... S.A. jednoznacznie wynika, że zaciągnięty kredyt przeznaczony został na spłatę poprzedniego kredytu budowlano-hipotecznego. Tym samym wydatki poniesione na spłatę odsetek od kredytu udzielonego Pani na podstawie umowy kredytowej zawartej w dniu 10.01.2005 r. z Bankiem B... S.A. nie mogą stanowić podstawy do zastosowania omawianej ulgi podatkowej.

Faktu tego nie zmienia również treść ust. 3 art. 26b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, na którą powołuje się Pani w rozpatrywanym zażaleniu, podkreślając cyt. "iż art. 26b ust. 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), w którym mowa o odsetkach nie podlegających odliczeniu, nie wymienia kredytu hipotecznego zaciągniętego na spłatę kredytu budowlano-hipotecznego, o którym mowa w moim zapytaniu. W świetle ww. ustawy nie jest to rodzaj kredytu, z którego odsetki nie podlegają odliczeniu lub z którego odliczenie byłoby zabronione zapisem ustawy."

Zgodnie z treścią powołanego przepisu, odliczeniu nie podlegają odsetki od kredytów:

1) udzielanych ze środków Krajowego Funduszu Mieszkaniowego towarzystwom budownictwa społecznego oraz spółdzielniom mieszkaniowym na przedsięwzięcia inwestycyjno-budowlane mające na celu budowę mieszkań na wynajem oraz udostępnianie lokalu mieszkalnego na zasadach spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu na podstawie przepisów o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego,

2) udzielanych przez kasy mieszkaniowe na zasadach określonych w przepisach o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego,

3) udzielanych na usuwanie skutków powodzi na zasadach określonych w przepisach o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych na usuwanie skutków powodzi,

4) objętych wykupem odsetek ze środków z budżetu państwa na zasadach określonych w przepisach o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych, refundacji bankom wypłaconych premii gwarancyjnych,

5) wykorzystanych na nabycie gruntu lub prawa wieczystego użytkowania gruntu w związku z inwestycją wymienioną w ust. 1; w przypadku wykorzystania kredytu na cele wymienione w ust. 1 oraz na nabycie gruntu albo prawa wieczystego użytkowania gruntu odliczeniu nie podlegają odsetki od części kredytu ustalonej w takiej proporcji, w jakiej pozostają wydatki na nabycie gruntu albo prawa wieczystego użytkowania gruntu w łącznych wydatkach, o których mowa w ust. 2 pkt 5.

W świetle przedstawionego zarzutu należy zauważyć, że powyższy zapis przedstawia jeden z kolejnych warunków (będący dopełnieniem pozostałych, wymienionych w art. 26b ustawy), którego spełnienie jest wymagane dla uzyskania prawa do przedmiotowego odliczenia. Należy bowiem podkreślić, że prawo do korzystania z omawianej ulgi podatkowej nabywa się jedynie w sytuacji wystąpienia i spełnienia łącznie wszystkich przesłanek wymienionych w art. 26b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W przypadku, gdy nie została spełniona chociaż jedna z nich (nawet przy spełnieniu pozostałych) podatnik zawsze traci prawo do ulgi.

Zatem fakt, iż w Pani sytuacji nie zachodzą przesłanki negatywne, opisane w ust. 3 analizowanego przepisu, nie skutkuje przyznaniem Pani prawa do przedmiotowego odliczenia. W niniejszej sprawie decydujące znaczenie ma okoliczność przeznaczenia kredytu, udzielonego przez Bank B... S.A. w styczniu 2005 r., na inny niż wymieniony w ust. 1 art. 26b ustawy cel. Tak więc kredyt ten nie może stanowić podstawy do dokonywania odliczeń od dochodu wydatków poniesionych na spłatę odsetek należnych od tego kredytu.

Mając na uwadze powyższe, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi stwierdza, iż brak jest podstaw do zmiany zaskarżonego postanowienia Naczelnika Urzędu Skarbowego w Kutnie z dnia 13.12.2005 r. Nr US I-415/36/05.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl