PB-423-1/05 - Opodatkowanie wydatków spółki na opłaty za telefon komórkowy używany przez przewodniczącego rady nadzorczej

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 11 marca 2005 r. Urząd Skarbowy w Sępólnie Krajeńskim PB-423-1/05 Opodatkowanie wydatków spółki na opłaty za telefon komórkowy używany przez przewodniczącego rady nadzorczej

Pytanie podatnika

Dotyczy potraktowania wydatków ponoszonych przez Spółkę na opłaty związane z korzystaniem przez przewodniczącego rady nadzorczej z telefonu komórkowego.

POSTANOWIENIE

Na podstawie: - art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku złożonego przez Zakład Gospodarki Komunalnej Spółka z o.o. w..., ul.... z dnia 4 stycznia 2005 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji o zakresie i sposobie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sępólnie Krajeńskim postanawia udzielić pisemnej interpretacji o zakresie i sposobie stosowania przepisów prawa podatkowego stwierdzając, iż stanowisko przedstawione przez podatnika jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Zakład Gospodarki Komunalnej Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, pismem z dnia 4 stycznia 2005 r. złożył żądanie w sprawie udzielenia przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w Sępólnie Krajeńskim interpretacji o zakresie i sposobie stosowania przepisów prawa podatkowego co do potraktowania wydatków ponoszonych przez Spółkę na opłaty związane z korzystaniem przez przewodniczącego rady nadzorczej z telefonu komórkowego.

Z treści zapytania wynika, że Zakład Gospodarki Komunalnej Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w... ponosi wydatki z tytułu korzystania z telefonu komórkowego (przekazanego przez Spółkę) przez przewodniczącego rady nadzorczej. Wydatki te nie stanowią w Spółce kosztów uzyskania przychodu w podatku dochodowym od osób prawnych, lecz stanowią przychód po stronie przewodniczącego rady nadzorczej podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Postanowieniem PB- 410-3/05 z dnia 14 stycznia 2005 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sępólnie Krajeńskim wystąpił do Spółki o uzupełnienie braków w związku ze złożonym wnioskiem w sprawie udzielenia interpretacji o zakresie i sposobie stosowania przepisów prawa podatkowego. Pismem nr 43/05 z dnia 17 stycznia 2005 r. podatnik uzupełnił braki wskazane we wniosku w sprawie udzielenia interpretacji.

Zgodnie z zapisem art. 16 ust. 1 pkt 38a ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) "Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na rzecz osób wchodzących w skład rad nadzorczych, komisji rewizyjnych lub organów stanowiących osób prawnych, z wyjątkiem wynagrodzeń wypłacanych z tytułu pełnionych funkcji."

Stosownie do postanowień art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) "Przychodami, z zastrzeżeniem art. 14 - 16, art. 17 ust. 1 pkt 6 i 9, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych niedpłatnych świadczeń."

Natomiast zgodnie z art. 13 pkt 7 wyżej cytowanej ustawy "Za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się przychody otrzymywane przez osoby, niezależnie od sposobu ich powoływania, należące do składu zarządów, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych."

W myśl art. 41 ust. 1 oraz art. 42 ust. 1 i 2 ww. ustawy Spółka jako płatnik ma obowiązek pobrać i odprowadzić do urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, zaliczkę na podatek dochodowy wraz z przesłaniem deklaracji według ustalonego wzoru. Ponadto w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym płatnik obowiązany jest przesłać podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika, imienną informację o wysokości dochodu według ustalonego wzoru.

Przedstawiony przez podatnika stan faktyczny, co do potraktowania wydatków ponoszonych przez Spółkę na opłaty związane z korzystaniem przez przewodniczącego rady nadzorczej z telefonu komórkowego znajduje uzasadnienie w powyżej wskazanych normach prawnych. Przy tym nadmienia się, że do kosztów uzyskania przychodów zalicza się wydatki poniesione przez podatnika na rzecz osób wchodzących w skład rady nadzorczej jedynie w zakresie wynagrodzeń im wypłacanych z tytułu pełnionych funkcji. W związku z powyższym, słusznym jest stanowisko Spółki, że wydatki powstałe z tytułu korzystania z telefonu komórkowego przez przewodniczącego rady nadzorczej nie mogą stanowić kosztów uzyskania przychodów tej Spółki. Równocześnie tutejszy organ podatkowy podziela stanowisko Spółki w sprawie zaliczenia przedmiotowych wydatków do przychodów przewodniczącego rady nadzorczej z tytułu działalności wykonywanej osobiście.

Reasumując, wydatki ponoszone przez Zakład Gospodarki Komunalnej Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością na opłaty związane z korzystaniem z telefonu komórkowego przez przewodniczącego rady nadzorczej nie stanowią w Spółce kosztów uzyskania przychodu dla celów podatku dochodowego od osób prawnych lecz przychód u przewodniczącego podlegający, przez Spółkę jako płatnika, opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Stanowisko podatnika nie odbiega od interpretacji udzielonej przez tutejszy organ podatkowy o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego.

Niniejszej odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku i stan prawny obowiązujący w dniu jej datowania.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sępólnie Krajeńskim informuje ponadto, iż powyższa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej- do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie przysługuje zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Sępólnie Krajeńskim w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl