PB 3-997/722-340/WK/99 - Związek utrzymania zapasów paliw przez przedsiębiorstwa energetyczne

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 3 sierpnia 1999 r. Ministerstwo Finansów PB 3-997/722-340/WK/99 Związek utrzymania zapasów paliw przez przedsiębiorstwa energetyczne

Odpowiadając na pismo (...) Ministerstwo Finansów informuje, że zgodnie z postanowieniami art. 10 ustawy z 10 kwietnia 1997 r. - Prawo energetyczne (Dz. U. Nr 54, poz. 348, z późn. zm.) przedsiębiorstwa energetyczne zajmujące się wytwarzaniem energii elektrycznej lub ciepła oraz wydobywaniem i dystrybucją paliw gazowych mają obowiązek utrzymywania zapasów paliw w ilości zapewniającej utrzymanie ciągłości dostaw energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła do odbiorców.

Wielkości zapasów paliw, sposób gromadzenia i kontrola stanu zapasów zostały określone rozporządzeniem Ministra Gospodarki z 20 kwietnia 1998 r. w sprawie wielkości, sposobu gromadzenia oraz kontroli stanu zapasów paliw w przedsiębiorstwach energetycznych zajmujących się wytwarzaniem energii elektrycznej lub ciepła oraz wydobywaniem i dystrybucją paliw gazowych (Dz. U. Nr 53, poz. 332).

Wydatki na zakup i utrzymanie zapasów paliw - zgodnie z postanowieniami art. 10 ust. 3 ww. ustawy - zaliczane są do kosztów działalności przedsiębiorstw energetycznych. Powyższy zapis nie oznacza jednakże, że użyte tam pojęcie "koszty działalności" może być automatycznie utożsamiane z pojęciem "koszty uzyskania przychodów" w rozumieniu ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 1993 r. Nr 106, poz. 482, z późn. zm.).

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy podatkowej kosztami uzyskania przychodów są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem tych, które zostały wymienione w art. 16 tej ustawy. Należy przy tym zauważyć, że brak określonego kosztu w art. 16 ustawy nie oznacza automatycznego zaliczenia go do kosztów uzyskania przychodów. Aby tak było, musi istnieć związek przyczynowo-skutkowy między przychodem w rozumieniu ustawy podatkowej a kosztem jego uzyskania. Okolicznością decydującą o zaliczeniu danego kosztu do kosztów uzyskania przychodów jest zatem fakt osiągnięcia przychodu. Związek między poniesionymi kosztami (wydatkami) na zakup i utrzymanie zapasów węgla gromadzonego przez przedsiębiorstwa energetyczne a osiągniętym przychodem zaistnieje dopiero w momencie sprzedaży energii elektrycznej (cieplnej) z zużytego węgla pochodzącego z zapasów. Dla celów podatku dochodowego nie ma znaczenia fakt, że wydatki na zakup i utrzymanie zapasów węgla poniesione zostały wcześniej (tj. w czasie składowania węgla na zapas). Istotny jest bowiem moment powstania przychodu: w konkretnym przypadku sprzedaż energii elektrycznej (cieplnej).

Opublikowano: LEX nr 6788