PB-3/005-1-208/03 - Koszty uzyskania przychodów w podatku dochodowym od osób prawnych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 12 września 2003 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy PB-3/005-1-208/03 Koszty uzyskania przychodów w podatku dochodowym od osób prawnych.

Dyrektor Izby Skarbowej działając na podstawie art. 14b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) dokonuje zmiany informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, udzielonej przez Urząd Skarbowy w Chełmnie w piśmie z dnia 5 czerwca 2003 r. Nr PD/415-8/03.

Stosownie do treści art. 21 ust. 1 pkt 16 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2003 r., wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych są diety i inne należności za czas podróży służbowej pracownika - do wysokości określonej w przepisach w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju. Od 1 stycznia 2003 r. zwolnienie to ma zatem zastosowanie jedynie do pracowników. Jednocześnie jednak - w myśl § 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 lutego 2003 r. w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od niektórych dochodów (przychodów) oraz zwolnienia niektórych grup płatników z obowiązku pobrania podatku (Dz. U. Nr 42, poz. 366) - zaniechano poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od dochodów (przychodów) z tytułu diet i innych należności związanych z podróżą, zwanych dalej "świadczeniami", jeżeli świadczenia zostały otrzymane przez osoby fizyczne niebędące pracownikami w rozumieniu art. 12 ust. 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz zostały poniesione:

1) w celu osiągnięcia przychodów lub

2) w celu realizacji zadań organizacji i jednostek organizacyjnych działających na podstawie przepisów odrębnych ustaw, lub

3) przez organy (urzędy) władzy lub administracji państwowej albo samorządowej oraz jednostki organizacyjne im podległe lub przez nie nadzorowane, lub

4) przez osoby pełniące funkcje obywatelskie, o których mowa w art. 13 pkt 5 ustawy, w związku z wykonywaniem tych funkcji

- do wysokości określonej w przepisach w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju. Zaniechanie to nie ma jednak zastosowania do przychodów, o których mowa w art. 13 pkt 2, 4, 6 i 8, art. 14 i art. 18 ustawy, jeżeli świadczenia zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów przez podatników otrzymujących świadczenia. Ponadto zaniechanie to ma zastosowanie do dochodów (przychodów) uzyskanych od 1 stycznia 2003 r. do 31 grudnia 2004 r.

W świetle powołanych wyżej przepisów, w przedstawionym stanie faktycznym zarówno koszty podróży służbowych członków Rady Nadzorczej, odbywanych w celu osiągnięcia przez Spółkę przychodów, jak i koszty związane z ich dojazdem do siedziby Spółki dla odbycia posiedzenia Rady Nadzorczej będą objęte przedmiotowym zaniechaniem, o którym mowa w § 1 pkt 1 i 2 cyt. rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od niektórych dochodów (przychodów) oraz zwolnienia niektórych grup płatników z obowiązku pobrania podatku. Zaniechanie to dotyczy również kosztów podróży służbowych członka Zarządu Spółki (pełniącego swą funkcję na podstawie kontraktu menedżerskiego), odbywanych w celu osiągnięcia przez Spółkę przychodów.

Rozpatrując natomiast kwestie dotyczące możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów przez Spółkę wydatków ponoszonych na rzecz członków Rady Nadzorczej w związku z ich podróżami służbowymi oraz dojazdami do siedziby Spółki dla odbycia posiedzenia Rady Nadzorczej stwierdzić należy, iż zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 38a ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. Z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na rzecz osób wchodzących w skład rad nadzorczych, komisji rewizyjnych lub organów stanowiących osób prawnych, z wyjątkiem wynagrodzeń wypłacanych z tytułu pełnionych funkcji, a zatem wydatki te nie będą stanowiły kosztów uzyskania przychodu dla Spółki.

Inaczej natomiast będzie się przedstawiała sytuacja w przypadku członka Zarządu Spółki, zatrudnionego na podstawie kontraktu menedżerskiego. Rozróżnić tutaj należy dwie sytuacje: pierwszą - gdy członek Zarządu Spółki, niebędący jej pracownikiem, jest jednocześnie udziałowcem Spółki i drugą - gdy członek Zarządu Spółki, niebędący jej pracownikiem nie jest udziałowcem Spółki.

Zgodnie z treścią art. 16 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków związanych z dokonywaniem jednostronnych świadczeń na rzecz udziałowców spółki nie będących pracownikami w rozumieniu odrębnych przepisów. Jak wynika z powyższego, kosztem uzyskania przychodów będą tylko te wydatki, ponoszone przez Spółkę na rzecz udziałowców (akcjonariuszy), będących jednocześnie członkami Zarządu, które wynikają ze świadczeń dwustronnych i które mają związek z uzyskaniem przychodów, a więc np. wydatki ponoszone przez Spółkę na członka Zarządu, z tytułu zatrudnienia na podstawie umowy zlecenia bądź innej umowy o podobnym charakterze, diety czy koszty podróży służbowych.

W przypadku natomiast, gdy członek Zarządu nie jest udziałowcem (akcjonariuszem) Spółki, nie znajduje zastosowania powołany wyżej art. 16 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, a więc wydatki ponoszone na jego rzecz - w tym z tytułu odbywanych przez niego podróży służbowych - stanowią koszt uzyskania przychodu, o ile oczywiście spełniają ogólny warunek określony w art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, tj. zostały poniesione w celu uzyskania lub powiększenia przychodów.

Mając na uwadze powyższe, anuluje się pismo Urzędu Skarbowego w Chełmnie z dnia 5 czerwca 2003 r. Nr PD/415-8/03.

Opublikowano: www.izba-skarbowa.bydgoszcz.pl