PA-VI-03/109.3/04/1640 - Obowiązki podatnika w przypadku nabycia wewnątrzwspólnotowego.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 7 maja 2004 r. Ministerstwo Finansów PA-VI-03/109.3/04/1640 Obowiązki podatnika w przypadku nabycia wewnątrzwspólnotowego.

W związku ze zgłoszonymi przez izby celne wątpliwościami związanymi z wejściem w życie przepisów ustawy z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 29, poz. 257) oraz wydanych na tej podstawie rozporządzeń wykonawczych, nawiązując do pism z dnia 7 kwietnia br. nr PA-VI-03/109/04/1424, z dnia 19 kwietnia br. nr PA-VI-03/109.1/04/1640 oraz z dnia 27 kwietnia br. nr PA-VI-03/109.2/04/1640, uprzejmie przedkładam dalsze wyjaśnienia dotyczące podniesionych kwestii:

1.Zgodnie z art. 82 ust. 3 ustawy z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 29, poz. 257) w przypadku nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu osobowego podstawą opodatkowania jest kwota, jaką nabywca jest obowiązany zapłacić. Jeżeli powyższa kwota, wykazywana na fakturze lub umowie sprzedaży, jest wyrażona w walucie obcej, należy ją przeliczać na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień wystawienia faktury, a w przypadku gdy nie jest wystawiona faktura - na dzień zawarcia umowy sprzedaży. W sytuacji gdy na dzień wystawienia faktury bądź zawarcia umowy bieżący kurs średni waluty obcej nie został wyliczony i ogłoszony, do przeliczenia stosuje się kurs wymiany ostatnio wyliczony i ogłoszony. Zaświadczenie potwierdzające zapłatę akcyzy od samochodu, o którym mowa w art. 82 ust. 4 ustawy, podlega na podstawie ust. 11 pkt 3 części III załącznika do ustawy z dnia 9 września 2000 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. Nr 86, poz. 960 ze zm.) opłacie w wysokości 11 zł.

2.Na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 29, poz. 257) nabycie wewnątrzwspólnotowe wyrobów akcyzowych zharmonizowanych podlega obowiązkowi oznaczania podatkowymi znakami akcyzy. Wyroby te znajdujące się w procedurze zawieszenia poboru akcyzy powinny być prawidłowo oznaczone znakami akcyzy przed zakończeniem tej procedury. W takim zatem przypadku istnieje dowolność miejsca nanoszenia znaków akcyzy (czy u producenta, czy też w składzie podatkowym dystrybucyjnym). Natomiast jeżeli nabycie wewnątrzwspólnotowe odbywa się poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy, wyroby akcyzowe zharmonizowane podlegające obowiązkowi oznaczania znakami akcyzy powinny być prawidłowo oznaczone odpowiednimi znakami akcyzy przed wprowadzeniem tych wyrobów do obrotu na terytorium kraju, bowiem taki obowiązek nakłada art. 87 ust. 3 ustawy o podatku akcyzowym. Niemniej jednak zgodnie z art. 27 ust. 6 ustawy o podatku akcyzowym wyroby akcyzowe zharmonizowane podlegające obowiązkowi oznaczania znakami akcyzy mogą być przemieszczane bez ich uprzedniego oznaczenia odpowiednimi znakami akcyzy w procedurze zawieszenia poboru akcyzy, pomiędzy składami podatkowymi tego samego podmiotu, po spełnieniu warunków określonych w art. 88 ust. 5 i 6 tej ustawy. Należy również podkreślić, że oznaczanie wyrobów akcyzowych znakami akcyzy nie jest procesem przetwarzania wyrobu akcyzowego. Definicja procesu oznaczania znajduje się w § 16 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 kwietnia 2004 r. w sprawie oznaczania wyrobów akcyzowych znakami akcyzy (Dz. U. Nr 80, poz. 742).

3.Zgodnie z § 4 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 kwietnia 2004 r. w sprawie dokumentacji związanej z przemieszczaniem wyrobów akcyzowych zharmonizowanych (Dz. U. Nr 81, poz. 744) administracyjny dokument towarzyszący przed wydaniem prowadzącemu skład podatkowy powinien zostać opatrzony przez naczelnika urzędu celnego kolejnym numerem ewidencyjnym. Numer ewidencyjny powinien zostać naniesiony pionowo na zewnątrz lewej krawędzi rubryki A. W bezpośredniej bliskości numeru ewidencyjnego powinna zostać odciśnięta pieczęć urzędowa identyfikująca dany urząd celny. W analogiczny sposób powinien zostać naniesiony numer ewidencyjny i odciśnięta pieczęć urzędowa na administracyjnym dokumencie towarzyszącym, uzyskanym elektronicznie zgodnie z § 4 ust. 2 ww. rozporządzenia. W przypadku gdy odbiorcą wyrobów akcyzowych zharmonizowanych jest podmiot upoważniony do nabywania wyrobów akcyzowych zharmonizowanych, zwolnionych od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, nie wypełnia się rubryki 4 administracyjnego dokumentu towarzyszącego.

4.W wyniku zmiany z dniem 1 maja br. przepisów prawa w zakresie podatku akcyzowego, niejednokrotnie doszło do zmiany momentu powstania obowiązku podatkowego. W związku z powyższym może dojść do sytuacji, w której od wyrobu akcyzowego nie został zapłacony podatek akcyzowy i nie zostały one wprowadzone do procedury zawieszenia poboru podatku akcyzowego po 1 maja br. W powyższej sytuacji podatnikiem podatku akcyzowego, zgodnie z art. 11 ust. 2 pkt 1 ustawy, będzie podmiot nabywający lub posiadający wyroby akcyzowe, od których nie została zapłacona akcyza w należnej wysokości. Akcyzie bowiem, jak stanowi art. 4 ust. 3 ustawy, podlega także nabycie lub posiadanie przez podatnika wyrobów akcyzowych, jeżeli od tych wyrobów nie została zapłacona akcyza w należnej wysokości. Przykładowo, podatnikami będą podmioty prowadzące stacje paliw, sprzedające gaz płynny, oraz stacje gazu płynnego, jeżeli posiadają zapasy gazu płynnego nabyte przed dniem 1 maja br., od których nie został zapłacony podatek akcyzowy na wcześniejszym etapie obrotu.

Opublikowano: Biul.Skarb. 2004/4/25