P2/415-13/07 - Czy otrzymana dotacja jest przychodem w momencie wpływu na konto bankowe w pełnej kwocie, czy w proporcji do poniesionych wydatków?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 11 maja 2007 r. Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie P2/415-13/07 Czy otrzymana dotacja jest przychodem w momencie wpływu na konto bankowe w pełnej kwocie, czy w proporcji do poniesionych wydatków?

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216, 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) w związku z wnioskiem Pana z dnia 7 lutego 2007 r. (wpływ 19 lutego 2007 r.) - Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie udziela pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego i postanawia uznać Pana stanowisko zawarte we wniosku za prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 lutego 2007 r. wpłynął wniosek Pana o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w którym przedstawił Pan następujący stan faktyczny:

Prowadzi Pan działalność gospodarczą na zasadach ogólnych - w zakresie nauki języków obcych. W dniu 27 lipca 2006 r. otrzymał Pan dotację z Wojewódzkiego Urzędu Pracy na realizację projektu "Nowa szansa - nowe perspektywy" w ramach działania 2.3. Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.

Ww. projekt został finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego (75%) oraz z budżetu państwa (25%). Instytucją Wdrażającą w przypadku projektów w ramach działania 2.1. ZPORR jest Wojewódzki Urząd Pracy. Celem projektu jest reorientacja zawodowa rolników oraz domowników i osób odchodzących z rolnictwa z terenu województwa lubelskiego. Realizacja projektu polega na przeprowadzaniu cyklu szkoleń i kursów zawodowych mających na celu nabycie umiejętności i kwalifikacji zawodowych związanych z nowym zawodem.

Dotacja powyższa otrzymywana jest w transzach, po wykorzystaniu 80% środków z dotacji zwraca się Pan z wnioskiem o następną transzę.

W związku z tym zwrócił się Pan do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie z pytaniem czy otrzymana dotacja jest przychodem w momencie wpływu na konto bankowe w pełnej kwocie czy w proporcji do poniesionych wydatków, formułując własne stanowisko w sprawie, iż otrzymana dotacja jest przychodem podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym w momencie wpływu na konto.

Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W związku z powyższym udzielam interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w następujący sposób:

Zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-16, art. 17 ust. 1 pkt 6 i 9, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Powołana definicja przychodu ma charakter ogólny. Stosuje się ją wszędzie tam gdzie przepis szczególny nie reguluje danej kwestii odmiennie. W pełni ma on zastosowanie jedynie wtedy gdy przepisy szczególne nie przewidują odrębnego sposobu określenia momentu uzyskania i wysokości osiągniętego przychodu.

W przypadku przychodów osiąganych w wyniku działalności gospodarczej należy stosować przepis art. 14 ww. ustawy. W myśl art. 14 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodem z działalności gospodarczej są również dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków, z wyjątkiem gdy przychody te są związane z otrzymaniem, zakupem albo wytworzeniem we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, od których, zgodnie z art. 22a-22o, dokonuje się odpisów amortyzacyjnych.

Natomiast datę powstania przychodu określa przepis art. 14 ust. 1c, który stanowi, że za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 1, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 1e, 1h i 1i, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień wystawienia faktury albo uregulowania należności.

W Pana przypadku otrzymana dotacja stanowi przychód z działalności gospodarczej w momencie faktycznego otrzymania środków pieniężnych w pełnej wysokości.

W sytuacji gdy przekazanie środków pieniężnych odbywa się za pośrednictwem rachunku bankowego - za datę powstania przychodu uznać należy datę wpływu środków na rachunek bankowy.

Biorąc pod uwagę powyższe zajęte przez Pana stanowisko jest prawidłowe.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Zgodnie z art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na podstawie art. 14a § 4, w związku z art. 236 ustawy Ordynacja podatkowa na niniejsze postanowienie służy stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl