P06-D-391-2998/97 - wniosek o potrącenie

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 13 czerwca 1997 r. Ministerstwo Finansów P06-D-391-2998/97 wniosek o potrącenie

W związku ze zgłaszanymi wątpliwościami odnośnie do postępowania w przypadkach, gdy wniosek o potrącenie na podstawie art. 28 ustawy z 19 grudnia 1980 r. o zobowiązaniach podatkowych (tekst jedn.: Dz. U. z 1993 r. Nr 108 poz. 486, z późn. zm.) zobowiązań podatkowych płatników z wierzytelnościami przypadającymi od państwowych jednostek budżetowych został złożony wcześniej, niż nastąpiło ograniczenie możliwości stosowania tego szczególnego sposobu zapłaty podatku wyłącznie do zobowiązań podatkowych podatników (pismo z 18 marca 1997 r. PO 6-D-187-1512/97), uprzejmie wyjaśniam.

Jak słusznie podnoszą izby skarbowe, stanowisko Ministerstwa Finansów odnośnie do tej kwestii, wynikające z przyjęcia wykładni gramatycznej powołanego przepisu, nie powinno spowodować negatywnych skutków dla będących płatnikami podmiotów, które wcześniej złożyły wniosek w sprawie potrącenia i zostały poinformowane przez urzędy skarbowe o możliwości dokonania potrącenia po okresie wstrzymania kompensat z wierzytelnościami jednostek budżetowych służby zdrowia i nieponoszeniu konsekwencji w postaci naliczania odsetek za zwłokę.

Mając to na uwadze, uważam za słuszne zastosowanie potrąceń - po uzyskaniu potwierdzenia bezsporności i wymagalności wierzytelności przypadającej od jednostki budżetowej - w odniesieniu do spraw, w których wnioski płatników zostały złożone przed uzyskaniem przez urzędy skarbowe informacji o ograniczeniu stosowania zapłaty podatku w drodze potrącenia.

W pozostałych natomiast przypadkach należy konsekwentnie odmawiać uwzględnienia wniosku płatnika dotyczącego zapłaty podatku w drodze potrącenia (odmowa następuje w drodze decyzji administracyjnej), powołując się na literalne brzmienie art. 28 ustawy o zobowiązaniach podatkowych, z którego wynika, że dotyczy on wyłącznie podatków należnych od podatnika.

Opublikowano: Komentarz do Dziennika Ustaw 1998 r., nr 147, s. 107