P-I/423/43/AN/05 - Opóźnienie wypłaty dywidendy akcjonariuszom

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 22 lipca 2005 r. Pierwszy Urząd Skarbowy w Białymstoku P-I/423/43/AN/05 Opóźnienie wypłaty dywidendy akcjonariuszom

Pytanie podatnika

Czy w związku z opóźnieniem wypłaty dywidendy akcjonariusze Spółki uzyskają przychód podlegający opodatkowaniu?

Wnioskiem z 27.04.2005 r. Spółka zwróciła się o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych w odniesieniu do następującego stanu faktycznego:

Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy w dniu 22.04.2005 r. podjęło uchwałę o podziale zysku netto za 2004 r. m. in. poprzez przeznaczenie części zysku do podziału pomiędzy akcjonariuszy. W uchwale ustalono, że dzień wypłaty dywidendy przypada na 30.09.2005 r. Spółka zaplanowała jednak, że w dniu tym, z uwagi na zamierzone inwestycje i inne wydatki Spółki, wypłata dywidendy nie nastąpi. Świadczenie to zostanie spełnione z opóźnieniem, przy czym na dzień złożenia niniejszego wniosku Spółce trudno jest określić przybliżoną datę jego spełnienia.

Uchwała Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy nie reguluje kwestii skutków opóźnienia w wypłacie dywidendy, a w szczególności nie określa, że po dniu dywidendy akcjonariuszom zostaną wypłacone odsetki. Spółka nie planuje wypłacenia akcjonariuszom odsetek (ani ustawowych ani umownych) za zwłokę w płatności tego świadczenia.

W tak przedstawionym stanie faktycznym Spółka wnosi o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w następującym zakresie:

Czy w związku z opóźnieniem wypłaty dywidendy akcjonariusze Spółki uzyskają przychód podlegający opodatkowaniu.

Według stanowiska Spółki akcjonariusze nie uzyskają przychodu podlegającego opodatkowaniu w związku ze zwłoką w wypłacie dywidendy. Spółka nie postawi do dyspozycji akcjonariuszy ani kwoty dywidendy w dniu dywidendy ani odsetek za opóźnienie w wypłacie dywidendy. Postawienie do dyspozycji oznacza bowiem wydzielenie danych kwot pieniężnych (np. przygotowanie ich w kasie do wypłaty na subkoncie rachunku bieżącego Spółki czy w innej formie z zamiarem jej wypłaty oraz brak realizacji wypłaty z powodu nieodebrana świadczenia przez akcjonariusza) - co nie ma miejsca w przedmiotowej sprawie. Przychód z tytułu dywidendy, jako przychód z kapitałów pieniężnych (art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) podlega opodatkowaniu na zasadach zdefiniowanych analogicznie jak w art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Oznacza to, że przychód z dywidendy powstaje w chwili faktycznego jej uzyskania i podlega opodatkowaniu zryczałtowanym (19%) podatkiem dochodowym w dniu wypłaty dywidendy. Unormowany w art. 17 ust. 1 pkt 6 ustawy wyjątek, dotyczący powstania przychodu od należnych (choćby nie zostały faktycznie otrzymane) świadczeń nie dotyczy dywidendy, ani też nie wypłaconych odsetek za opóźnienie w wypłacie dywidendy.

Na podstawie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku Naczelnik Podlaskiego Urzędu Skarbowego w Białymstoku stwierdza co następuje:

Zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy z 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) przychodami z zastrzeżeniem art. 14-16, art. 17 ust. 1 pkt 6 i pkt 9, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Jak wynika z przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego, wypłaci ona dywidendę akcjonariuszom ale w terminie późniejszym, niż uchwalony na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy. Spółka nie planuje również wypłacenia akcjonariuszom odsetek za zwłokę (ustawowych i umownych).

Zatem przychód, podlegający opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym (19%) na podstawie art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, powstanie dopiero w momencie wypłaty dywidendy lub postawienia jej przez Spółkę do dyspozycji akcjonariusza. Wówczas Spółka, jako płatnik podatku dochodowego od osób fizycznych zobowiązana będzie od tego przychodu - zgodnie z art. 41 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - pobrać, zadeklarować i wpłacić do właściwego urzędu skarbowego zryczałtowany podatek dochodowy.

Prezentowany wyżej art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ma również zastosowanie w sytuacji wystąpienia odsetek za nieterminowe wypłacenie dywidendy. Odsetki te staną się przychodem podatkowym dopiero w momencie ich faktycznego wypłacenia akcjonariuszowi (lub postawienia do dyspozycji).

Ponieważ Spółka nie planuje wypłacenia odsetek akcjonariuszom, zatem w danej sytuacji przychód nie wystąpi.

Mając powyższe na uwadze, organ podatkowy podziela stanowisko Strony w tym zakresie, stąd też postanowił jak w sentencji.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie złożenia wniosku.

Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla Wnioskodawcy - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Interpretacja niniejsza wiąże organ podatkowy do czasu zmiany przepisów prawa.

Na postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Białymstoku, za pośrednictwem Naczelnika Podlaskiego Urzędu Skarbowego w Białymstoku, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art. 14a § 4 oraz art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).

Zażalenie, zgodnie z art. 222 w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej, powinno określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać podstawy uzasadniające to żądanie.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl