P-3-415-87/03 - Rozliczenie w podatku dochodowym od osób fizycznych przychodu z tytułu zaliczki w wysokości 90% za wieloletnie usługi promocji

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 11 lutego 2004 r. Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie P-3-415-87/03 Rozliczenie w podatku dochodowym od osób fizycznych przychodu z tytułu zaliczki w wysokości 90% za wieloletnie usługi promocji

Pytanie podatnika

Czy przychód z otrzymanej zaliczki w wysokości 90 % łącznego wynagrodzenia za usługi świadczenia promocji w latach 2003-2008 można traktować jako rozliczenie międzyokresowe przychodów, zaliczając w okresach miesięcznych do przychodów podatkowych miesięczną ratę wynikającą z wystawionej faktury?

W związku z pisemnym zapytaniem Pana złożonym dnia 11 grudnia 2003 r., dotyczącym zaliczenia zapłaty za usługi świadczenia promocji w latach 2003-2008 do przychodów z działalności gospodarczej, zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) - Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie informuje:

Stosownie do przepisu art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) za przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Z dniem 1 stycznia 2004 r. zostały wprowadzone zmiany w w/w art. 14, określające jednoznacznie moment powstania przychodu należnego związanego z działalnością gospodarczą. Skorygowany, obowiązujący od 01 stycznia 2003 r., przepis ust. 1c w/w artykułu stanowi, że za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 1, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 1e - 1g, dzień wystawienia faktury (rachunku), nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym:

1) wydano rzecz, zbyto prawo majątkowe lub,

2) wykonano usługę, w tym częściowo wykonano usługę, jeżeli jej częściowe wykonanie stanowi wynikający z umowy lub z odrębnych przepisów tytuł do zapłaty, lub

3) otrzymano zapłatę za wykonanie świadczenia - w pozostałych przypadkach.

Zgodnie z art. 14 ust. 3 pkt 1 do przychodów z działalności gospodarczej, nie zalicza się pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych, a także otrzymanych pożyczek i kredytów oraz zwróconych pożyczek, z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek.

Zgodnie z zasadą memoriału, określoną w art. 6 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2002 r. Nr 76 poz. 694), w księgach rachunkowych jednostki należy ująć wszystkie osiągnięte, przypadające na jej rzecz przychody i obciążające ją koszty związane z tymi przychodami dotyczące danego roku obrotowego, niezależnie od terminu ich zapłaty.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w dniu 23 stycznia 2003 r. została zawarta umowa z firmą "X" na świadczenie usług promocji na rzecz w/w firmy w okresie 5 lat, tj. od 23 stycznia 2003 r. do 22 stycznia 2008 r. W miesiącu styczniu firma wpłaciła zaliczkę w wysokości 90 % wartości łącznego wynagrodzenia (zgodnie z § 3 pkt 2 w/w umowy). Podatnik otrzymaną zaliczkę w kwocie netto w dacie otrzymania traktuje jako rozliczenie międzyokresowe przychodów, zaliczając w okresach miesięcznych do przychodów miesięczną ratę wynikającą z wystawionej faktury.

W myśl wyżej powołanych przepisów przychód z w/w faktury będzie stanowił przychód należny w rozumieniu art. 14 ust. 1 cyt. wyżej ustawy o podatku dochodowym w części przypadającej na dany okres rozliczeniowy, w którym usługi będące przedmiotem umowy zostaną przez Pana wykonane. W przypadku, bowiem pobierania opłat za usługi wykonywane w dłuższym okresie, w tym również w następnych okresach sprawozdawczych (miesiącu, roku), rozliczenie przychodów powinno nastąpić w miesiącu (roku) wykonania usługi lub częściowego jej wykonania. Jeżeli w danym okresie sprawozdawczym (miesiącu, roku) nastąpiło częściowe wykonanie usługi to przychodem jest należność za wykonaną w tym okresie część usług.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl