P-1-443/91/04 - Wniesienie aportu do spółki - zwolnienie od podatku od towarów i usług

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 22 lipca 2004 r. Trzeci Urząd Skarbowy w Lublinie P-1-443/91/04 Wniesienie aportu do spółki - zwolnienie od podatku od towarów i usług

Pytanie podatnika

Zamierzamy założyć nową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością w której jednym z udziałowców będzie osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, osoba ta zamierza wnieść całość prowadzonego przedsiębiorstwa w formie aportu (w tym towary handlowe) do nowo tworzonej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. W art. 58 VI Dyrektywy postanowiono, że w przypadku przekazania jako aportu całości lub części majątku przedsiębiorstwa, państwa członkowskie mogą uznać, że dostawa towarów nie miała miejsca oraz że w takim przypadku beneficjent będzie traktowany jako następca przekazującego majątek. Opcja przewidziana w/w artykule VI Dyrektywy została wykorzystana w art. 6 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. W myśl powyższego artykułu czynność wniesienia całości prowadzonego przedsiębiorstwa w formie aportu (w tym towary handlowe) do nowo tworzonej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie podlega przepisom ustawy o VAT, a zatem od towarów handlowych przekazanych w formie aportu do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością osoba fizyczna nie odprowadza podatku VAT należnego do właściwego Urzędu Skarbowego, gdyż czynność powyższa nie jest czynnością wskazaną w art. 14 cytowanej wyżej ustawy. Oznacza to, iż nabywca (nowo powstająca spółka z o.o.) jest traktowana jako następca prawny podatnika dokonującego zbycia przedsiębiorstwa.

Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) w odpowiedzi na pismo z dnia 2 lipca 2004 r. informuję, iż czynność wniesienia aportu do spółki prawa handlowego jest zwolniona z opodatkowania podatkiem VAT.

Zgodnie z § 8 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970) zwalnia się od podatku wkłady niepieniężne (aporty) wnoszone do spółek prawa handlowego i cywilnego.

W związku z powyższym wniesienie przedsiębiorstwa przez osobę fizyczną do nowo tworzonej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest zwolnione z podatku VAT.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl