P-1/415/30/04 - Dokumentowanie prawa do ulgi odsetkowej

Pisma urzędowe
Status:  Nieaktualne

Pismo z dnia 31 marca 2004 r. Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie P-1/415/30/04 Dokumentowanie prawa do ulgi odsetkowej

Pytanie podatnika

W jaki sposób odliczyć i wypełnić załącznik PIT-D w przypadku odliczeń na spłatę odsetek od kredytu bankowego zaciągniętego na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych przez podatnika i jego narzeczoną?

W odpowiedzi na Pana pismo z dnia 17 lutego 2004 r. (data wpływu do Urzędu 3 marca 2004 r.), uzupełnione 18 marca 2004 r., w sprawie odliczenia wydatków poniesionych na spłatę odsetek od kredytu mieszkaniowego, zaciągniętego przez Pana (i narzeczoną) w banku w grudniu 2002 r. na sfinansowanie zakupu nowobudowanego mieszkania - Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) uprzejmie informuje, że w przypadku spełnienia warunków określonych w ustawie z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), a opisanych niżej, nic nie stoi na przeszkodzie do skorzystania z ulgi z tego tytułu przy rozliczeniu podatku dochodowego od osób fizycznych za 2003 r.

Zgodnie z art. 26b ust. 1 pkt 3 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1, odlicza się, z zastrzeżeniem ust. 2-4, faktycznie poniesione w roku podatkowym wydatki na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonego podatnikowi, o którym mowa w art. 3 ust. 1, na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, związanej z zakupem nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej.

Natomiast w myśl ust. 2 (art. 26b ustawy), w stanie prawnym obowiązującym w 2003 r., odliczenie faktycznie poniesionych w roku podatkowym wydatków na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonego na sfinansowanie zakupu lokalu mieszkalnego w nowo wybudowanym budynku mieszkalnym stosuje się, jeżeli:

1) kredyt (pożyczka) został udzielony podatnikowi po dniu 1 stycznia 2002 r.,

2) kredyt (pożyczka) był udzielony przez podmiot uprawniony na podstawie przepisów prawa bankowego albo przepisów o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych do udzielania kredytów (pożyczek), a z umowy kredytu (pożyczki) wynika, że dotyczy on celu mieszkaniowego,

3) inwestycja ta znajduje się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

4) inwestycja ta została zakończona przed upływem trzech lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym uzyskano pozwolenie na budowę w rozumieniu prawa budowlanego, a zakończenie inwestycji nastąpiło nie wcześniej niż w 2002 r. i zostało potwierdzone określonym w przepisach prawa budowlanego pozwoleniem na użytkowanie budynku mieszkalnego, a w razie braku obowiązku jego uzyskania - zawiadomieniem o zakończeniu budowy takiego budynku, oraz umową, w formie aktu notarialnego, o przeniesieniu na podatnika własności lokalu mieszkalnego,

5) do zeznania, o którym mowa w art. 45, składanego za rok, w którym po raz pierwszy dokonuje się odliczenia, o którym mowa w ust. 1, podatnik dołączy oświadczenie, według określonego wzoru (PIT-2K) o wysokości wszystkich poniesionych wydatków związanych z daną inwestycją,

6) odsetki od kredytu (pożyczki) zostały faktycznie zapłacone, a ich wysokość i termin zapłaty są udokumentowane dowodem wystawionym przez podmiot uprawniony (wymieniony w pkt 2), który udzielił kredytu (pożyczki).

7) podatnik lub jego małżonek nie korzystał lub nie korzysta z odliczenia od dochodu (przychodu) lub podatku wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w ramach tzw. dużej ulgi (w tym także z tytułu systematycznego gromadzenia oszczędności na rachunku oszczędnościowo-kredytowym w banku prowadzącym kasę mieszkaniową).

Dla skorzystania z "ulgi odsetkowej" muszą być spełnione wszystkie ww. warunki.

Ponadto stosownie do art. 26b ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, odliczenia wydatków faktycznie poniesionych na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) dokonuje się najwcześniej za rok podatkowy w którym została zakończona dana inwestycja.

Jednocześnie informuję, że narzeczeni to nie małżonkowie i pomimo, iż realizują wspólnie cel mieszkaniowy, to w świetle przepisów prawa podatkowego mają odrębne prawa do odliczeń z tytułu faktycznie poniesionych przez każdego z nich udokumentowanych wydatków na spłatę odsetek od zaciągniętego kredytu.

Możliwe jest oczywiście, że przy takich samych kwotach wydatków poniesionych przez Pana i narzeczoną w 2003 r. na spłatę odsetek od zaciągniętego kredytu w banku, każde z Was będzie mogło odliczyć połowę wartości odsetek za 2003 r. - o czym pisze Pan w swoim zapytaniu - jednak nie należy zapominać, że wysokość i termin zapłaty odsetek od kredytu muszą być udokumentowane dowodem wystawionym przez ten bank. Natomiast stwierdzenie Pana o treści "każde z nas powinno wpisać połowę kwoty kredytu w poz. 27 PIT/D" jest błędne, ponieważ we wskazanej poz. 27 załącznika PIT/D należy wykazać "Wydatki poniesione na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) przypadające do odliczenia w 2003 r.", a nie kwotę kredytu. Kwotę uzyskanego kredytu, przypadającą na Pana, powinien Pan wykazać w poz. 28 załącznika PIT-2K stanowiącego "Oświadczenie o wysokości wydatków związanych z inwestycją służącą zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych".

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl