OS-4-0030-4/2000 - Organizacja i przebieg prac nad rozliczeniem rocznym podatku dochodowego od osób fizycznych za 2000 r.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 19 grudnia 2000 r. Ministerstwo Finansów OS-4-0030-4/2000 Organizacja i przebieg prac nad rozliczeniem rocznym podatku dochodowego od osób fizycznych za 2000 r.

I. Rozliczenie roczne podatku dochodowego od osób fizycznych za 2000 r.

1.W okresie od 1 stycznia do 30 kwietnia 2001 r. urzędy skarbowe przeprowadzą kolejną, dziewiątą akcję rozliczenia rocznego podatników podatku dochodowego od osób fizycznych, opłacanego na tzw. ogólnych zasadach według skali podatkowej. Zgodnie z art. 45 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), zwanej dalej ustawą, podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznania o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w 2000 r., w terminie do 30 kwietnia 2001 r., i w tym samym terminie wpłacić różnicę pomiędzy podatkiem należnym od dochodu wynikającego z zeznania a sumą należnych za dany rok zaliczek, w tym również sumą zaliczek pobranych przez płatników.

Obowiązek złożenia zeznania podatkowego nie dotyczy tylko tych podatników, którzy zostaną rozliczeni przez płatników i którzy w terminie do dnia 15 stycznia 2001 r. złożą podatnikowi wymagane oświadczenie.

W 2001 r. podatnicy będą składali zeznania podatkowe za pomocą następujących formularzy:

*Zeznanie PIT-36 - oznaczone kolorem zielonym, przeznaczone jest dla podatników, którzy uzyskiwali w 2000 r. m.in.: dochody, od których byli obowiązani samodzielnie opłacać zaliczki na podatek dochodowy (np. z pozarolniczej działalności gospodarczej, z najmu, z działów specjalnych produkcji rolnej, z kapitałów pieniężnych), dochody z tzw. innych źródeł, dochody ze źródeł przychodów położonych za granicą, lub którzy są obowiązani doliczyć do swoich dochodów dochody małoletnich dzieci (np. z tytułu renty rodzinnej). Podatnicy w PIT-36 będą obowiązani wypełnić tylko 4 strony.

*Zeznanie PIT-37 - oznaczone kolorem brązowym, przeznaczone jest dla podatników, którzy w 2000 r. uzyskali dochody wyłącznie od płatników (tj. zakładów pracy, organów emerytalno-rentowych, zleceniodawców) i nie uzyskiwali dochodów ze źródeł przychodów położonych za granicą i nie są obowiązani doliczać do swoich dochodów dochodów małoletnich dzieci (np. z tytułu renty rodzinnej). Podatnicy w PIT-37 będą mieli do wypełnienia tylko 3 strony.

Podatnicy posługujący się formularzami poszczególnych zeznań, jeżeli wystąpi taka potrzeba, obowiązani są wypełnić i dołączyć do składanego zeznania stosowny załącznik:

- PIT/C - stanowi załącznik do zeznania PIT-36. Składają go osoby, które w roku podatkowym uzyskały dochody zwolnione od podatku dochodowego na podstawie przepisów rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 6 lutego 1989 r. w sprawie zwolnienia od podatku dochodowego dochodów z tytułu niektórych rodzajów działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 3, poz. 20 i Nr 49, poz. 278 oraz z 1991 r. Nr 51, poz. 222),

- PIT/D - stanowi załącznik do zeznań: PIT-36, PIT-37 i PIT-28. Składają go osoby, które dokonują odliczeń od dochodu lub od podatku wydatków mieszkaniowych,

- PIT/M - stanowi załącznik do zeznania PIT-36. Jest to informacja o dochodach małoletnich dzieci, podlegających łącznemu opodatkowaniu z dochodami rodziców,

- PIT/O - stanowi załącznik do zeznań PIT-36, PIT-37 i PIT-28. Składają go osoby dokonujące odliczeń od dochodu (np. kwot darowizn, wydatków na cele rehabilitacyjne) lub od podatku (np. wydatków poniesionych na odpłatne kształcenie w szkole wyższej), z wyjątkiem odliczeń wydatków mieszkaniowych.

Formularze PIT-36 i PIT-37 przeznaczone są zarówno dla podatników:

-rozliczających się indywidualnie, jak i wspólnie z małżonkiem albo w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci (sposób opodatkowania podatnicy wskazują zaznaczając na pierwszej stronie formularza w poz. 6 odpowiedni kwadrat),

-korzystających, jak i niekorzystających z ulg i odliczeń od dochodu lub podatku.

2.Zgodnie z przepisami art. 21 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930) podatnicy opłacający podatek w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych są obowiązani złożyć w urzędzie skarbowym (właściwym według miejsca zamieszkania) zeznanie według ustalonego wzoru o wysokości uzyskanego przychodu, wysokości dokonanych odliczeń i należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych - w terminie do dnia 31 stycznia roku następującego po roku podatkowym.

Za 2000 r. obowiązują dwa formularze służące do rocznego rozliczenia podatku: PIT-28 (wraz z załącznikami PIT-28/A, PIT-28/B, PIT/D i PIT/O) oraz PIT-29. Wzory tych formularzy zostały opublikowane w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 12 października 2000 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie określenia wzorów deklaracji, zeznań i informacji podatkowych obowiązujących w zakresie zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 93, poz. 1031).

PIT/28 - stanowi wzór zeznania o wysokości uzyskanego przychodu, wysokości dokonanych odliczeń i należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. W stosunku do zeznania obowiązującego w 1999 r. wprowadzono drobne zmiany upraszczające, np. zlikwidowano dotychczasową część L "Dane dotyczące stanu zatrudnienia", dostosowujące do obowiązujących przepisów - treść opisu do poz. 81 w związku z wygaśnięciem ulg inwestycyjnych na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 25 stycznia 1994 r. w sprawie odliczeń od dochodu wydatków inwestycyjnych oraz obniżek podatku dochodowego (Dz. U. z 1996 r. Nr 39, poz. 171 i Nr 63, poz. 294) oraz zmiany redakcyjno-graficzne.

PIT-28/A - stanowi wzór informacji o przychodach podatnika z działalności prowadzonej na własne nazwisko.

PIT-28/B - stanowi wzór informacji o przychodach podatnika z działalności prowadzonej w formie spółki cywilnej (spółek cywilnych) osób fizycznych.

PIT-29 - stanowi wzór zeznania o wysokości uzyskanego przychodu, o którym mowa w art. 6 ust. 2 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r., oraz należnego ryczałtu. W stosunku do zeznania obowiązującego w 1999 r. wprowadzono drobne zmiany o charakterze uściślającym, a ponadto ujęto w oddzielnych pozycjach działalność gospodarczą w zakresie wytwórczości ludowej i artystycznej, wykonywaną osobiście lub z udziałem członków rodziny pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym, polegającą na świadczeniu usług oraz taką działalność polegającą na sprzedaży wyrobów

3.Podatnicy prowadzący działalność opodatkowaną w formie karty podatkowej oraz duchowni opodatkowani zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów osób duchownych są obowiązani do złożenia w terminie do dnia 31 stycznia roku następującego po roku podatkowym:

PIT-16A - rocznej informacji, według ustalonego wzoru, o wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne, zapłaconej i odliczonej od karty podatkowej w poszczególnych miesiącach,

PIT-19A - rocznej informacji, według ustalonego wzoru, o wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne, zapłaconej i odliczonej od ryczałtu w poszczególnych kwartałach.

W tym zakresie aktualne pozostają wyjaśnienia zawarte w piśmie Ministra Finansów z dnia 20 stycznia 2000 r. Nr PB2/MK-0028/2000, dotyczące kwestii dokonywania przypisów i odpisów na indywidualnych kontach podatników.

II. Organizacja obsługi podatników

W celu zapewnienia właściwej obsługi podatników, w trakcie akcji rozliczania podatku dochodowego od osób fizycznych, należy stosować następujące zasady i rozwiązania organizacyjne:

1.Należy udostępniać informacje o charakterze organizacyjnym, dotyczące funkcjonowania poszczególnych urzędów skarbowych, m.in. przekazywać za pomocą środków masowego przekazu (prasy, radia, Internetu), a także wywieszać na tablicach ogłoszeń w miejscach ogólnie dostępnych i w sposób widoczny - głównie w siedzibach: urzędów skarbowych, urzędów pocztowych, starostw i gmin oraz dużych płatników podatku.

2.W izbach skarbowych i urzędach skarbowych powinny być uruchomione i funkcjonować stałe telefoniczne punkty informacyjne (informację o nich należy podawać w prasie lokalnej).

3.Zorganizowane we wszystkich izbach i urzędach skarbowych punkty obsługi podatnika są zobowiązane:

a) udzielać informacji dotyczących m.in.:

- kryteriów podziału podatników zobowiązanych do składania zeznań na kategorie w zależności od rodzaju formularza zeznania rocznego,

- wyboru odpowiedniego formularza zeznania rocznego oraz załączników,

- tytułów uprawniających do odliczeń od dochodu,

- tytułów uprawniających do odliczeń od podatku,

- dokumentów uprawniających do dokonania odliczeń,

- sposobu wypełniania formularza zeznania rocznego,

- terminów i sposobu złożenia zeznania rocznego,

- terminów i sposobu dokonania wpłaty podatku,

- terminów i sposobu otrzymania zwrotu nadpłaty podatku,

- konsekwencji wiążących się z niezłożeniem lub nieterminowym złożeniem zeznania rocznego lub nieterminowym dokonaniem wpłaty podatku,

b) wydawać formularze zeznań rocznych wraz z załącznikami i objaśnieniami,

c) przyjmować zeznania podatkowe (dotyczy to tylko urzędów skarbowych).

4.Zaleca się publikowanie wzorów formularzy zeznań rocznych wraz z objaśnieniami w prasie lokalnej.

5.Należy zapewnić racjonalną i prawidłową dystrybucję formularzy zeznań.

6.W uzasadnionych wypadkach należy przesyłać druki zeznań pocztą (osobom niepełnosprawnym, chorym itp.).

7.Należy umożliwić dokonanie wpłaty należnego podatku w kasie urzędu skarbowego.

8.Dyrektorzy izb skarbowych zobowiązani są do opracowania i wdrożenia programów przeciwdziałania ewentualnemu napływowi interesantów w kwietniu 2001 r. w związku ze zmianą zasad współpracy z Pocztą Polską, to jest niepokrywaniem - w odróżnieniu od lat poprzednich - przez Ministerstwo Finansów kosztów opłaty pocztowej za listy polecone zawierające zeznania roczne oraz za dokonywane wpłaty należnego podatku. Komunikaty dotyczące opłat pocztowych powinny być upowszechnione w prasie lokalnej, siedzibach izb i urzędów skarbowych oraz w urzędach pocztowych.

9.Stosownie do lokalnych potrzeb dyrektorzy izb skarbowych powinni w kwietniu 2001 r. oddelegować do urzędów skarbowych niezbędną liczbę pracowników izb skarbowych dla sprawnego przeprowadzenia akcji rozliczenia podatku dochodowego za 2000 r., a naczelnicy urzędów skarbowych dokonać przesunięć pracowników z innych komórek urzędu.

10.Celowe jest tworzenie - za zgodą Ministra Finansów - okresowych punktów obsługi podatnika poza siedzibą urzędu skarbowego (przede wszystkim w siedzibach powiatów, na których terenie nie ma urzędu skarbowego) oraz pełne wykorzystywanie utworzonych stałych punktów obsługi podatników

11.Szczególną uwagę należy zwrócić na organizację akcji rozliczeń w urzędach skarbowych, które nie mają sal operacyjno-obsługowych.

III. Udostępnianie i upowszechnianie zasad oraz trybu rozliczenia rocznego za pomocą Internetu

1.Ministerstwo Finansów i izby skarbowe na swoich stronach internetowych umieszczą od 15 grudnia 2000 r. zbiory wszystkich formularzy zeznań wraz z objaśnieniami.

2.Na stronach internetowych izby skarbowe powinny umieszczać uzupełniające informacje o trybie i zasadach rozliczenia rocznego PIT oraz adresach, telefonach, rachunkach bankowych, godzinach pracy i właściwości miejscowej urzędów skarbowych.

IV. Współpraca z płatnikami i organami samorządu terytorialnego

Dyrektorzy izb skarbowych, stosownie do wewnętrznych, lokalnych potrzeb, powinni stosować dodatkowe formy ułatwień, takie jak:

- włączanie w dystrybucję formularzy zeznań podatkowych instytucji pozaresortowych, np. urzędów gmin, dużych płatników podatku, oddziałów ZUS, organizacji osób niepełnosprawnych oraz udzielających im pomocy,

- udział pracowników izb bądź urzędów skarbowych w audycjach radiowych, lokalnej telewizji, informacjach i wywiadach prasowych,

- informacje pisemne izb lub urzędów skarbowych w formie ulotek, komunikatów i plakatów opracowywać doraźnie w miarę potrzeb i umieszczać na tablicach informacyjnych - w miejscach ogólnie dostępnych i w sposób widoczny - w siedzibach urzędów skarbowych, organów administracji rządowej i samorządowej, urzędach pocztowych, ZUS.

V. Organizacja czasu pracy w izbach i urzędach skarbowych

1.Z uwagi na to, że w kwietniu 2001 r. należy oczekiwać zwiększonego napływu podatników, naczelnicy urzędów skarbowych powinni podjąć działania - stosownie do sytuacji lokalowej i kadrowej - w celu przyjęcia zwiększonej liczby składanych zeznań oraz dokonywanych wpłat podatku.

2.Naczelnicy urzędów skarbowych - w kwietniu 2001 r., stosownie do posiadanego rozeznania o liczbie podatników składających zeznania roczne i dokonujących wpłat podatku -powinni odpowiednio do potrzeb przedłużać czas pracy w urzędach skarbowych. Informacje o powyższym powinny być przekazane w środkach masowego przekazu (prasa, radio, TV) i umieszczone w widocznym miejscu w urzędzie skarbowym, w szczególności o godzinach pracy kas w urzędach skarbowych lub możliwości dokonania wpłaty na rachunki bankowe urzędów skarbowych.

VI.(Pominięty)

VII.Podobnie jak w akcji rozliczenia rocznego za 1999 r. należy w pierwszej kolejności dokonywać obsługi zeznań rocznych z wykazaną nadpłatą podatku.

Proszę Panie i Panów Dyrektorów o ponowne zwrócenie uwagi wszystkim pracownikom pracującym przy obsłudze zeznań rocznych, że zgodnie z art. 75 i 76 § 1 pkt 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926, Nr 160, poz. 1083 i poz. 1084) zwroty nadpłaconych podatków, o ile nie można ich zaliczyć na zaległe i bieżące zobowiązania podatkowe lub na wniosek podatnika na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych, powinny być dokonane w terminie 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania rocznego w urzędzie skarbowym.

Za dzień złożenia zeznania uważa się datę nadania w urzędzie pocztowym lub datę złożenia w urzędzie skarbowym.

Termin ten nie ma charakteru instrukcyjnego, a jego przekroczenie wywołuje skutek w postaci konieczności wypłaty odsetek, liczonych od dnia złożenia zaznania do dnia dokonania zwrotu według stawki jak od zaległości podatkowych.

Powyższe zasady nie mają zastosowania, jeżeli zwrot nadpłaty nie mógł być dokonany z winy podatnika, a zwłaszcza gdy:

- urząd skarbowy musiał skorygować zeznanie nierzetelnie lub wadliwie wypełnione przez podatnika,

- podatnik nie podał lub błędnie podał dane identyfikacyjne lub adres, uniemożliwiając dokonanie zwrotu.

Opublikowano: Biul.Skarb. 2001/1/9