OS-1-Opr.82/2000 - Odmowa wszczęcia dochodzenia.

Pisma urzędowe
Status:  Nieaktualne

Pismo z dnia 9 marca 2001 r. Ministerstwo Finansów OS-1-Opr.82/2000 Odmowa wszczęcia dochodzenia.

W związku z wątpliwościami zgłaszanymi przez izby skarbowe, w celu ujednolicenia stosowania prawa Ministerstwo Finansów uprzejmie informuje, co następuje:

Wydawane przez urzędy skarbowe w sprawach o wykroczenia skarbowe postanowienia o odmowie wszczęcia dochodzenia lub jego umorzeniu wymagają zatwierdzenia przez właściwą izbę skarbową. Zgodnie z przepisem art. 305 § 3 zdanie drugie K.p.k., postanowienie o odmowie wszczęcia i o umorzeniu dochodzenia wydaje prokurator albo nieprokuratorski organ dochodzenia, a gdy wydał je ten ostatni, wymaga ono zatwierdzenia przez prokuratora. Stosownie natomiast do dyspozycji przepisu art. 154 K.k.s., przepisu art. 305 § 3 zd. drugie K.p.k. nie stosuje się, jeżeli w sprawie o wykroczenie skarbowe postanowienie o odmowie wszczęcia dochodzenia albo o jego umorzeniu wydał finansowy organ dochodzenia. Biorąc pod uwagę normę powyższego przepisu należy uznać, że jedynie postanowienia o odmowie wszczęcia lub umorzeniu dochodzenia w sprawach o wykroczenia skarbowe wydane przez niefinansowe organy dochodzenia (Straż Graniczną, Policję, Urząd Ochrony Państwa i Żandarmerię Wojskową) wymagają zatwierdzenia przez prokuratora.

Nie oznacza to jednak, że w przypadku tego rodzaju postanowień wydawanych przez finansowe organy dochodzenia wymóg ich zatwierdzenia w ogóle nie funkcjonuje. W sprawach o wykroczenia skarbowe postępowanie prowadzi się w trybie uproszczonym. W tym wypadku zastosowanie znajduje zatem przepis art. 472 § 2 K.p.k. w związku z art. 122 § 1 pkt 2 K.k.s., stosownie do dyspozycji którego, wydawane przez urzędy skarbowe w postępowaniu uproszczonym postanowienia o odmowie wszczęcia dochodzenia albo o jego umorzeniu lub zawieszeniu, również w sprawach o wykroczenia skarbowe, wymagają zatwierdzenia przez właściwą izbę skarbową.

Opublikowano: S.Podat. 2003/1/55