Opodatkowanie podatkiem od nieruchomości kabli w kanalizacji kablowej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 28 stycznia 2011 r. Ministerstwo Infrastruktury Opodatkowanie podatkiem od nieruchomości kabli w kanalizacji kablowej.

W odpowiedzi na interpelację panów Marka Krząkały i Jarosława Pięty, posłów na Sejm RP, która przesłana została przy piśmie marszałka Sejmu RP z 31 grudnia 2010 r., znak: SPS-023-19749/10, w sprawie ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane, Departament Rynku Budowlanego i Techniki uprzejmie informuje i wyjaśnia, odnosząc się kolejno do zadanych pytań.

Ad 1. Czy dokonana nowelizacja Prawa budowlanego w obecnym kształcie narusza przepisy art. 167 ust. 1 konstytucji oraz art. 9 Europejskiej Karty Samorządu Lokalnego?

Ustawa o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych wprowadziła definicję obiektu liniowego, zaliczając go do jednego z rodzajów budowli. Zgodnie z brzmieniem ustawy obiekt liniowy to obiekt budowlany, którego charakterystycznym parametrem jest długość, w szczególności droga wraz ze zjazdami, linia kolejowa, wodociąg, kanał, gazociąg, ciepłociąg, rurociąg, linia i trakcja elektroenergetyczna, linia kablowa nadziemna i, umieszczona bezpośrednio w ziemi, podziemna, wał przeciwpowodziowy oraz kanalizacja kablowa, przy czym kable w niej zainstalowane nie stanowią obiektu budowlanego lub jego części ani urządzenia budowlanego. Przed wprowadzeniem powyższej definicji do budowli zaliczano każdy obiekt budowlany niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, jak: lotniska, drogi, linie kolejowe, mosty, wiadukty, estakady, tunele, przepusty, sieci techniczne, wolno stojące maszty antenowe, wolno stojące trwale związane z gruntem urządzenia reklamowe, budowle ziemne, obronne (fortyfikacje), ochronne, hydrotechniczne, zbiorniki, wolno stojące instalacje przemysłowe lub urządzenia techniczne, oczyszczalnie ścieków, składowiska odpadów, stacje uzdatniania wody, konstrukcje oporowe, nadziemne i podziemne przejścia dla pieszych, sieci uzbrojenia terenu, budowle sportowe, cmentarze, pomniki, a także części budowlane urządzeń technicznych (kotłów, pieców przemysłowych, elektrowni wiatrowych i innych urządzeń) oraz fundamenty pod maszyny i urządzenia jako odrębne pod względem technicznym części przedmiotów składających się na całość użytkową. Zapisy te rodziły wątpliwości w orzecznictwie sądowym dotyczące możliwości uznawania przez organy podatkowe kabli znajdujących się w kanalizacji kablowej za samodzielny przedmiot opodatkowania.

Należy zauważyć, iż w trakcie uzgodnień międzyresortowych projektu ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych Ministerstwo Finansów stało na stanowisku, że dotychczasowy zapis również nie pozwalał na odrębne opodatkowanie kabli w kanalizacji kablowej. Jednakże w związku ze wskazanymi powyżej wątpliwościami zdecydowano się ostatecznie przesądzić tę kwestię, z tym że w opinii projektodawcy nie powodowało to zmiany stanu prawnego w zakresie opodatkowania kabli.

Wobec powyższego pragnę poinformować, iż w ocenie Ministerstwa Infrastruktury poprzez wprowadzoną w ustawie o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych zmianę ustawy - Prawo budowlane nie doszło do ingerencji w swobodę gmin w zakresie prawa do określania przez radę gminy wysokości stawek podatku od nieruchomości w granicach wskazanych w ustawie z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 95, poz. 613).

Ponadto przepisy ustawy - Prawo budowlane zgodnie z art. 1 normują działalność obejmującą sprawy projektowania, budowy, utrzymania i rozbiórki obiektów budowlanych oraz określają zasady działania organów administracji publicznej w tych dziedzinach, a nie odnoszą się do kwestii podatkowych.

Podsumowując, w świetle przedstawionych wyjaśnień należy przyjąć, iż dokonana nowelizacja ustawy - Prawo budowlane w obecnym kształcie w żaden sposób nie narusza przepisów art. 167 ust. 1 konstytucji oraz art. 9 Europejskiej Karty Samorządu Lokalnego.

Ad 2. Czy ministerstwo przewiduje wprowadzenie systemu rekompensaty utraconych przez gminy dochodów z tytułu podatku od nieruchomości?

W związku z faktem, iż w wyniku zmian wprowadzonych do Prawa budowlanego przez ustawę o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych w ocenie Ministerstwa Infrastruktury nie może być mowy o utracie dochodów gmin, dlatego też Ministerstwo Infrastruktury nie przewiduje wprowadzenia systemu rekompensaty.

Opublikowano: www.sejm.gov.pl