Opłata skarbowa od upoważnienia aplikanta adwokackiego do zastępowania adwokata.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 19 marca 2008 r. Urząd Miejski we Wrocławiu Opłata skarbowa od upoważnienia aplikanta adwokackiego do zastępowania adwokata.

INTERPRETACJA

przepisów prawa podatkowego

Na podstawie art. 14j ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), tutejszy organ podatkowy, dokonując interpretacji zastosowania prawa podatkowego, w zakresie objętym wnioskiem z dnia 28 lutego 2008 r.,

postanawia

udzielić na wniosek adw. ... interpretacji podatkowej uznając za trafne stanowisko pytającej zaprezentowane we wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji, tekst jedn. iż złożenie w sądzie przez aplikanta adwokackiego dokumentu stwierdzającego udzielenie upoważnienia do zastępstwa adwokata, o którym mowa w art. 77 ustawy - Prawo o adwokaturze, nie jest złożeniem dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa w postępowaniu sądowym, o którym mowa w art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy o opłacie skarbowej, z którego wynika obowiązek zapłaty opłaty skarbowej.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia ... adw. .... zwróciła się do tutejszego organu podatkowego o udzielenie pisemnej interpretacji prawa podatkowego w zakresie objętym przedmiotowym wnioskiem, przedstawiając zaistniały stan faktyczny oraz własne stanowisko w sprawie oceny prawnej tego stanu faktycznego. Organ podatkowy podziela stanowisko zaprezentowane w przedmiotowym wniosku. Upoważnienie dla aplikanta nie jest pełnomocnictwem i nie podlega opłacie skarbowej. Kodeks postępowania cywilnego nie wymienia aplikanta wśród osób posiadających zdolność do osobistego dokonywania czynności procesowych. Podstawą do zastępowania adwokata przez aplikanta jest przepis art. 77 ustawy z dnia 26 maja 1982 r. Prawo o adwokaturze, zgodnie z którym aplikant adwokacki może zastępować adwokata tylko przed sądem rejonowym, organami ścigania, organami państwowymi, samorządowymi i innymi instytucjami. Zgodnie z ustawą z dnia 30 czerwca 2005 r. o zmianie ustawy Prawo o adwokaturze i niektórych innych ustaw radca prawny może udzielić dalszego pełnomocnictwa (substytucji) jedynie innemu radcy prawnemu, adwokatowi, prawnikowi zagranicznemu wykonującemu stałą praktykę w zakresie wynikającym z ustawy o świadczeniu przez prawników zagranicznych pomocy prawnej w Rzeczypospolitej Polskiej, ale nie aplikantowi.

Organ podatkowy wskazuje, iż prawodawca wyraźnie odróżnia instytucję dalszego pełnomocnictwa (substytucji) od zastępstwa radcy prawnego i adwokata sprawowanego przez aplikanta. Stanowisko takie zajął Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 28 czerwca 2006 r. (III CZP 27/06). Należy zatem konsekwentnie uznać, że upoważnienie dla aplikanta nie jest pełnomocnictwem (substytucją) i nie podlega opłacie skarbowej.

Na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego służy Stronie skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, za pośrednictwem Prezydenta Wrocławia. Zgodnie z art. 52 § 4 ustawy z dnia 30 czerwca 2002 r., Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, jeżeli ustawa nie przewiduje środków zaskarżenia w sprawie będącej przedmiotem skargi i nie stanowi inaczej, należy również przed wniesieniem skargi do sądu wezwać na piśmie właściwy organ do usunięcia naruszenia prawa. Skargę wnosi się w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia wezwania o usunięcie naruszenia prawa.

Opublikowano: bip.um.wroc.pl