OP/423/273/687/TB/04 - Składka ubezpieczeniowa jako koszt uzyskania przychodu.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 21 grudnia 2004 r. Zachodniopomorski Urząd Skarbowy w Szczecinie OP/423/273/687/TB/04 Składka ubezpieczeniowa jako koszt uzyskania przychodu.

Pytanie podatnika

Czy składka ubezpieczeniowa odprowadzona przez polskiego przedsiębiorcę (wnioskodawcę) do amerykańskiego towarzystwa ubezpieczeniowego nie posiadającego oddziału w Polsce, ani na terenie Unii Europejskiej, a dotycząca opisanego ubezpieczenia bezpośrednio związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą, jest kosztem uzyskania przychodu ze źródeł osiąganych w Polsce?

Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.), Naczelnik Zachodniopomorskiego Urzędu Skarbowego w Szczecinie na pisemne zapytanie podatnika z dnia 7.11.2004 r., udziela informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego i stwierdza, co następuje.

Wnoszący zapytanie przedstawił stan faktyczny z którego wynika, iż podatnik w ramach prowadzonej działalności gospodarczej dokonuje sprzedaży artykułów spożywczych w prowadzonych przez siebie sklepach. W związku z narastającym ryzykiem strat majątkowych, podatnik zamierza ubezpieczyć prowadzoną przez siebie sieć supermarketów i zabezpieczyć się od ryzyka napadów terrorystycznych, sabotażu, zaprzestania dostaw towarów z jakiejkolwiek przyczyny oraz szantażu poprzez zatrucie artykułów spożywczych w sklepach (np. wstrzykiwanie bakterii i zarazków do produktów spożywczych). Z uwagi na fakt, iż żaden z krajowych ubezpieczycieli nie oferuje ubezpieczenia od wyżej wymienionych ryzyk (w odpowiedzi na zapytanie krajowi ubezpieczyciele odmówili zawarcia takiej umowy ubezpieczenia), podatnik zamierza ubezpieczyć się w amerykańskim towarzystwie ubezpieczeniowym, nie mającym oddziału w Polsce oraz na terenie Unii Europejskiej.

W związku z przedstawionym stanem faktycznym spółka pyta czy składka ubezpieczeniowa odprowadzona przez polskiego przedsiębiorcę (wnioskodawcę) do amerykańskiego towarzystwa ubezpieczeniowego nie posiadającego oddziału w Polsce, ani na terenie Unii Europejskiej, a dotycząca opisanego ubezpieczenia bezpośrednio związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą jest kosztem uzyskania przychodu ze źródeł osiąganych w Polsce?

Na tle przedstawionych okoliczności faktycznych podatnik formułuje stanowisko, iż uiszczenie składki ubezpieczeniowej odprowadzonej do amerykańskiego towarzystwa ubezpieczeniowego, dotyczącej przedstawionego ubezpieczenia, stanowi koszt uzyskania przychodów, przytaczając treść art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz art. 16 ust. 1 tejże ustawy, w części dotyczącej składek ubezpieczeniowych.

Naczelnik Zachodniopomorskiego Urzędu Skarbowego w Szczecinie stwierdza, że stanowisko to jest prawidłowe

Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie następujące normy prawa podatkowego wynikające z: art. 15 ust. 1 i art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.).

Stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych enumeratywnie w art. 16 ust. 1 tej ustawy. Takimi kosztami są więc wszystkie te wydatki, które związane są z prowadzoną działalnością gospodarczą i bezpośrednio lub pośrednio - przyczyniają się lub mogą przyczyniać się do osiągania przychodów.

Opisane przez spółkę wydatki związane z zawarciem umowy ubezpieczenia będą podlegać zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów, jako poniesione w celu osiągnięcia przychodów.

Brak na polskim rynku, ubezpieczyciela gotowego podjąć się ubezpieczenia prowadzonej przez spółkę sieci supermarketów przed ryzykiem napadów terrorystycznych, sabotażem, zaprzestania dostaw towarów z jakiejkolwiek przyczyny oraz szantażu poprzez zatrucie artykułów spożywczych w sklepach, nie może pozbawić podatnika możliwości ubezpieczenia się przed tego rodzaju zagrożeniem, a także zaliczeniem poniesionych wydatków do kosztów uzyskania przychodów.

Ustawodawca bowiem nie wprowadził tutaj żadnych ograniczeń w zależności od siedziby ubezpieczyciela.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl