ON-7-065-37-GRG/96 - Obowiązek zgłoszenia identyfikacyjnego przez wspólnotę mieszkaniową będącą podatnikiem.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 30 maja 1996 r. Ministerstwo Finansów ON-7-065-37-GRG/96 Obowiązek zgłoszenia identyfikacyjnego przez wspólnotę mieszkaniową będącą podatnikiem.

Odpowiadając na pismo z dnia 7 marca 1996 r. znak IS.PD-P/077/4/96, po przesłaniu przez Departament Rachunkowości Ministerstwa Finansów, Departament Organizacji i Nadzoru Podatkowego uprzejmie wyjaśnia:

Należy podzielić stanowisko wyrażone przez Izbę Skarbową w Poznaniu w zakresie rozstrzygnięcia, iż na wspólnocie mieszkaniowej spoczywa obowiązek ewidencyjny, w tym zwłaszcza obowiązek wystąpienia o nadanie NIP, a następnie aktualizacji danych objętych zgłoszeniem identyfikacyjnym, o ile tylko w rozumieniu powszechnego systemu ewidencji i identyfikacji podatników zachowuje ona status podatnika, tj. opłaca we własnym imieniu i na własny rachunek jakikolwiek podatek lub choćby co do zasady podlega opodatkowaniu, niezależnie od korzystania z podatkowych zwolnień podmiotowych bądź przedmiotowych.

Zgodnie z art. 6 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (Dz. U. Nr 85, poz. 388) wspólnotę mieszkaniową tworzy ogół właścicieli, których lokale wchodzą w skład określonej nieruchomości. Wspólnota mieszkaniowa może nabywać prawa i zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywana. Tym samym posiada zdolność procesową, czyli może występować zarówno w procesie cywilnym, gospodarczym, jak i w postępowaniu administracyjnym jako strona, aczkolwiek nie posiada ona osobowości prawnej, bowiem przymiotu tego nie przyznają jej przepisy szczególne w rozumieniu art. 33 kodeksu cywilnego.

Wspólnota mieszkaniowa zatem, jako jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej, jeżeli zgodnie z wyżej przedstawionymi zasadami jest podatnikiem, wchodzi w zakres podmiotowy ustawy z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników (Dz. U. Nr 142, poz. 702), określony w jej art. 2.

Powszechny obowiązek ewidencyjny jest zasadniczo niezależny od statutu organizacyjno-prawnego, jaki zachowuje konkretny podmiot, w szczególności od tego, czy (poza osobami fizycznymi) funkcjonuje on jako osoba prawna czy jako jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej. Zasadnicze znaczenie ma tutaj zachowywanie statusu niezależnego podatnika w systemie opodatkowania co najmniej jednym z obowiązujących podatków.

Rozstrzygnięcie zagadnienia dopuszczalności przybrania konkretnej formy organizacyjno-prawnej, w szczególności formy spółki cywilnej, przez określoną wspólnotę mieszkaniową, nie należy do zakresu właściwości Departamentu Organizacji i Nadzoru Podatkowego.

Podkreślenia natomiast wymaga, iż każda wspólnota mieszkaniowa, która jako podatnik dokonuje zgłoszenia identyfikacyjnego na formularzu NIP-2, ma obowiązek wskazania w części B.4 tego formularza faktycznej formy organizacyjno-prawnej, w jakiej funkcjonuje.

Opublikowano: Biul.Skarb. 1997/2/20