OG/005/39/PDII/415-13/07 - Jakie są warunki zastosowania przepisu art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 11 maja 2007 r. Izba Skarbowa w Kielcach OG/005/39/PDII/415-13/07 Jakie są warunki zastosowania przepisu art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach działając na podstawie art. 216, art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku o interpretację z dnia 19 marca 2007 r. uzupełnionego dnia 26 marca 2007 r. i 3 kwietnia 2007 r. Pani Zofii M. w sprawie zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

Z wniosku wynika, iż wspólnie z mężem była Pani współwłaścicielką spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego na zasadach wspólności ustawowej na podstawie przydziału lokalu mieszkalnego Nr 1436 z dnia 31 grudnia 1982 r. wydanego przez Spółdzielnię Budowlano-Mieszkaniową.

W dniu 12 września 2006 r. Pani mąż zmarł. Obecnie toczy się postępowanie spadkowe w sądzie. Po uprawomocnieniu się postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku zamierza Pani przedmiotowy lokal zbyć.

Czy w przedmiotowej sprawie będzie miał zastosowanie przepis art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Zdaniem strony przychód uzyskany z tytułu sprzedaży przedmiotowego lokalu mieszkalnego nie podlega opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Strona uważa, że powinna być zwolniona z zapłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych niezależnie od tego kiedy nastąpi sprzedaż lokalu mieszkalnego gdyż obowiązują ją przepisy z 2006 r., ponieważ przedmiotowy lokalu mieszkalny nabyła wraz z córką w dniu śmierci męża.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach wyjaśnia - zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) źródłem przychodu jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów,

d.

innych rzeczy,

jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a - c przed upływem pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Od 1 stycznia 2007 r. wskutek nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zmieniły się zasady opodatkowania sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych. Jednakże w myśl art. 7 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1588) do przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do dnia 31 grudnia 2006 r. stosuje się zasady określone w ustawie w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r.

Zgodnie z art. 924 i 925 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku, natomiast otwarcie spadku następuje z chwilą śmierci spadkodawcy.

Z tą chwilą jego prawa przechodzą na spadkobierców, którzy (o ile spadku nie odrzucą) nabędą własność dziedziczonych rzeczy i praw majątkowych. Nabycie to jest niezależne ani od złożenia oświadczenia o przyjęciu spadku, ani istnienia postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego i prawnego wynika, że w przedmiotowym lokalu mieszkalnym przysługuje Pani X; udziału w prawie własności, a na udział ten składa się (...); udziału jako współwłaścicielka spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego nabytego w 1982 r. i (...); udziału (część spadku po mężu) nabyta w 2006 r. w drodze spadku.

Zatem w przypadku zbycia przedmiotowego lokalu mieszkalnego w 2007 roku do przychodu uzyskanego z tej sprzedaży należy zastosować przepisy określone w ustawie w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r.

W myśl art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2007 r. wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych w całości, jeżeli ich nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny.

W opisanej sytuacji, część uzyskanego przychodu ze sprzedaży udziału w lokalu mieszkalnym nabytego w drodze spadku będzie korzystała ze zwolnienia ze zryczałtowanego podatku dochodowego na podstawie powołanego przepisu art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d wymienionej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Natomiast pozostała część przychodu uzyskana ze sprzedaży udziału w lokalu mieszkalnym nabytego w 1982 r. nie będzie podlegać opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 10%, gdyż minął pięcioletni okres liczony od końca roku, w którym udział w lokalu mieszkalnym został nabyty, a zatem nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Reasumując przychód uzyskany ze sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego będzie korzystał ze zwolnienia od zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie ww. przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2007 r.

Ponadto Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego informuje, iż wśród czynności bezpośrednio związanych z faktem zawarcia umowy kupna sprzedaży występuje obowiązek opłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych, który wynika z ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 41, poz. 399 z późn. zm.) i spoczywa na stronach transakcji kupna sprzedaży nieruchomości.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 1 lit. a powołanej ustawy stawka podatku od umowy sprzedaży nieruchomości wynosi 2%.

Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnych i przy umowie sprzedaży ciąży na kupującym. Podatek ten naliczany jest przez notariusza i płatny w kancelarii po podpisaniu aktu notarialnego. Następnie notariusz dokonuje wpłaty tego podatku na rachunek właściwego urzędu skarbowego.

Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego informuje również, iż w przypadku wystąpienia zobowiązania podatkowego od spadku, po otrzymaniu decyzji określającej wysokość tego zobowiązania może Pani zwrócić się z wnioskiem do Urzędu Skarbowego o rozłożenie zapłaty podatku na raty.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl