OG-005/174/PP/443/89/2006 - Czy komornik sądowy jest płatnikiem VAT z tytułu dokonanej dostawy nieruchomości?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 23 listopada 2006 r. Drugi Urząd Skarbowy w Kielcach OG-005/174/PP/443/89/2006 Czy komornik sądowy jest płatnikiem VAT z tytułu dokonanej dostawy nieruchomości?

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8 z 2005 r., poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 21 września 2006 r. (data wpływu 22 września 2006 r.) złożonego przez Podatnika w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego dotyczących podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

Zgodnie z postanowieniami art. 14a § 1 cytowanej we wstępie ustawy Ordynacja podatkowa organy podatkowe stosownie do swojej właściwości zobowiązane są do udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnych sprawach podatników, płatników lub inkasentów, w których nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa lub postępowanie przed sądem administracyjnym na ich pisemny wniosek.

W dniu 22 września 2006 r. Podatnik wystąpił do Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego z pismem o interpretację przepisów podatkowych dotyczących podatku od towarów i usług.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że zgodnie z postanowieniem Sądu Rejonowego, zainicjowanym przez Komornika sądowego, które uprawomocniło się w dniu 30 czerwca 2006 r., nastąpiło przeniesienie w trybie egzekucji komorniczej posiadanej przez Wnioskodawcę nieruchomości.

Z uwagi, iż w związku z wybudowaniem ww. nieruchomości (salon samochodowy wraz z pomieszczeniami serwisowymi) Podatnik korzystał z odliczenia podatku naliczonego od materiałów budowlanych i usług, dokonując dostawy w trybie egzekucji komorniczej przedmiotowej nieruchomości Wnioskodawca jest podatnikiem podatku VAT, a dostawa tej nieruchomości winna być opodatkowana stawką podstawową VAT tj. 22%. Oznacza to, że w cenie sprzedaży przedmiotowej nieruchomości znajduje się podatek VAT. O powyższym obowiązku podatkowym w podatku VAT Podatnika kilkakrotnie informował Komornika Sądowego, który z tytułu dostawy przedmiotowej nieruchomości w trybie egzekucji komorniczej jest płatnikiem podatku VAT, a także jest zobowiązanym do wystawienia faktury VAT.

Zatem, skoro sprzedaż egzekucyjna nieruchomości j.w. uprawomocniła się w dniu 30 czerwca 2006 r. to obowiązek podatkowy z tego tytułu powstaje z chwilą wystawienia stosownej faktury VAT, nie później jednak niż siódmego dnia od daty zbycia.

Powyższe oznacza, że skoro komornik będący zobowiązany do wystawienia faktury jej nie wystawił, to obowiązek podatkowy z tytułu dostawy nieruchomości powstał w dniu 6 lipca 2006 r. Tym samym, Wnioskodawca jako podatnik podatku VAT w rozliczeniu za lipiec 2006 r. wykazał przedmiotową transakcję dostawy nieruchomości w deklaracji VAT-7.

Wobec powyższego, w kwestii płatności podatku VAT za lipiec 2006 r. stosownie do art. 18 ustawy o VAT kwota podatku należnego do wpłaty winna być wpłacona na rachunek Urzędu Skarbowego przez Komornika Sądowego, który to z tytułu dokonanej przez Podatnika czynności dostawy nieruchomości w trybie egzekucji komorniczej jest płatnikiem podatku VAT.

Zdaniem Wnioskodawcy stosownie do art. 18 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. ustawy o podatku od towarów i usług w sytuacji gdy dostawa towarów dokonana jest w trybie egzekucji komorniczej płatnikiem podatku jest komornik.

Wnioskodawca zadaje pytanie: mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny wnosi o ustalenie płatnika podatku VAT z tytułu dostawy nieruchomości w osobie Komornika Sądowego.

Odnosząc się do przedstawionego stanu faktycznego oraz pytania Podatnika Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach stwierdza co następuje:

Według art. 8 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) płatnikiem jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna nie mająca osobowości prawnej, obowiązana na podstawie przepisów prawa podatkowego do obliczenia i pobrania podatku i wpłacenia go we właściwym terminie organowi podatkowemu. Płatnikiem, zgodnie z powołanym art. 8 Ordynacji podatkowej może być podmiot wyznaczony tylko przez przepisy prawa podatkowego.

Płatnikiem podatku VAT w przypadku sprzedaży egzekucyjnej towarów (rzeczy ruchomych i nieruchomości) przepis art. 18 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) ustanowił komorników sądowych. Do ich obowiązków w świetle powyższego należy zatem obliczenie, pobranie i wpłacenie podatku we właściwym terminie organom podatkowym również w przypadku egzekucji sądowej z nieruchomości.

Winien on zatem udokumentować dokonanie przedmiotowej sprzedaży wystawiając w imieniu i na rachunek dłużnika fakturę, zgodnie z zasadami określonymi w § 24 rozporządzenia ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798 ze. zm.).

Artykuł 30 § 1 ww. ustawy Ordynacja podatkowa stanowi, że płatnik który nie wykonał obowiązków określonych w art. 8, odpowiada za podatek nie pobrany lub podatek pobrany, a nie wpłacony. Stosownie do art. 30 § 3 płatnik lub inkasent odpowiada za należności wymienione w § 1 lub 2 całym swoim majątkiem. Zgodnie z art. 30 § 4 art. 30, jeżeli w postępowaniu podatkowym organ podatkowy stwierdzi okoliczność, o której mowa w § 1, organ ten wydaje decyzję o odpowiedzialności podatkowej płatnika lub inkasenta, w której określa wysokość należności z tytułu nie pobranego lub pobranego, a nie wpłaconego podatku.

W związku z powyższym w świetle zawartych wyjaśnień oraz po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego podziela stanowisko Wnioskodawcy, iż zgodnie z art. 18 ww. ustawy o podatku od towarów i usług organy egzekucyjne określone w ustawie z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. Nr 110, poz. 968 z późn. zm.) oraz komornicy sądowi wykonujący czynności egzekucyjne w rozumieniu przepisów Kodeksu postępowania cywilnego są płatnikami podatku od dostawy, dokonywanej w trybie egzekucji, towarów będących własnością dłużnika lub posiadanych przez niego z naruszeniem obowiązujących przepisów.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl