OG-005/167/PP/443-82/86/2006 - Zwolnienie z VAT dostawy gruntu przeznaczonego pod budowę retencyjnego zbiornika wodnego.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 22 grudnia 2006 r. Drugi Urząd Skarbowy w Kielcach OG-005/167/PP/443-82/86/2006 Zwolnienie z VAT dostawy gruntu przeznaczonego pod budowę retencyjnego zbiornika wodnego.

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach działając na podstawie art. 216 oraz art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 26 września 2006 r. złożonego w tut. Urzędzie przez Podatnika w dniu 28 września 2006 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego dotyczących podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest nieprawidłowe.

Wnioskiem z dnia 26 września 2006 r. złożonym w tut. Urzędzie w dniu 28 września 2006 r. Podatnik zwrócił się do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach z prośbą o udzielenie pisemnych wyjaśnień odnośnie stosowania przepisów podatkowych dotyczących podatku od towarów i usług.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca posiada gospodarstwo rolne, które otrzymał aktem darowizny w dniu 2 października 1992 r. Podatnik zajmuje się hodowlą trzody chlewnej, a także uprawą roli.

Do 30 kwietnia 2006 r. był on rolnikiem ryczałtowym natomiast od 1 maja br. po złożeniu zgłoszenia rejestracyjnego stał się czynnym podatnikiem podatku VAT.

Obecnie Wnioskodawca zamierza sprzedać część gruntu tj. ok 1 ha (łąka i pole) na rzecz Urzędu Gminy. Grunt ten jest niezabudowany i zgodnie z lokalnym planem zagospodarowania przestrzennego przeznaczony pod budowę retencyjnego zbiornika wodnego.

W świetle tak przedstawionego stanu faktycznego Strona wnosi o odpowiedź na pytania:

1.

Czy dostawa opisanego gruntu będzie zwolniona z opodatkowania podatkiem VAT?

2.

Czy powyższą sprzedaż należy udokumentować fakturą VAT ze stawką "zw"?

Zdaniem Wnioskodawcy ww. dostawa będzie korzystała ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku od towarów i usług. W związku z powyższym należy ją potwierdzić fakturą VAT ze stawką "zw"

Odnosząc się do przedstawionego stanu faktycznego oraz pytania Strony, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach wyjaśnia co następuje:

Zgodnie z przepisami art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Pojęcie towaru zostało zdefiniowane w art. 2 pkt 6 ww. ustawy o VAT, zgodnie z którym przez towary należy rozumieć rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Z powyższego wynika, iż zakres przedmiotowy ustawy o podatku VAT obejmuje również odpłatną dostawę gruntów. Jednakże w art. 43 ustawy zawarto katalog czynności, których dokonanie korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług. W ustępie 1 pkt 9 powołanego art. 43 ustawodawca zwolnił od podatku od towarów i usług dostawę terenów niezabudowanych, innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę. Opodatkowaniu podlegają zatem dostawy, których przedmiotem są nieruchomości gruntowe, zabudowane i niezabudowane, przy czym w przypadku gruntów niezabudowanych - tylko te, których przedmiotem są tereny budowlane lub przeznaczone pod zabudowę. Dostawy gruntów niezabudowanych będących np. gruntami rolnymi czy leśnymi nieprzeznaczonymi pod zabudowę są natomiast zwolnione z opodatkowania podatkiem VAT. Wskazać należy, że na gruncie przepisów podatkowych brak definicji pojęcia gruntu przeznaczonego pod zabudowę. Stąd też należy się posłużyć wykładnią gramatyczną, posługując się posiłkowo definicjami z innych gałęzi prawa.

Rozpatrując przedmiotowy wniosek wykorzystano przepisy ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2003 r. Nr 207, poz. 2016 z późn. zm.). W myśl art. 3 pkt 6 cytowanej wyżej ustawy przez budowę rozumie się wykonywanie obiektu budowlanego w określonym miejscu, a także odbudowę, rozbudowę, nadbudowę obiektu budowlanego. Z kolei przez obiekt budowlany należy rozumieć: budynek, budowlę, obiekt małej architektury (art. 3 pkt 1 cytowanej ustawy). Zgodnie z art. 3 pkt 3 cytowanej ustawy budowlą jest każdy obiekt budowlany niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury jak: lotniska, drogi, linie kolejowe, mosty, wiadukty, tunele, nadziemne i podziemne przejścia dla pieszych itp.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Podatnik dokonuje dostawy terenów przeznaczonych w lokalnym planie zagospodarowania przestrzennego pod budowę retencyjnego zbiornika wodnego.

Tutejszy organ podatkowy stwierdza zatem, iż w myśl cytowanych wyżej przepisów, tereny przeznaczone pod budowę powyższego zbiornika wodnego należy zaliczyć do terenów przeznaczonych pod zabudowę. W związku z powyższym dostawa przedmiotowego gruntu będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki 22%, zgodnie z art. 41 ust. 1 powołanej wyżej ustawy o podatku VAT.

Biorąc pod uwagę powyższe Naczelnik tut. Urzędu postanowił jak w sentencji.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl