Odpowiedź na pytanie poleskie w sprawie rozliczenia w roku 2005 ulgi na internet

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 25 lutego 2005 r. Ministerstwo Finansów Odpowiedź na pytanie poleskie w sprawie rozliczenia w roku 2005 ulgi na internet

W związku z sygnalizowanym przez Pana Przewodniczącego na posiedzeniu Komisji Infrastruktury w dniu 6 stycznia br., problemem interpretacji przepisów podatkowych dotyczących ulgi polegającej na. odliczeniu od dochodu wydatków ponoszonych z tytułu użytkowania sieci Internet, wyjaśniam poniżej powstałe wątpliwości.

Poselska poprawka do zmiany przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, polegająca na dodaniu pkt 6a w ust. 1 art. 26 oraz nadaniu nowego brzmienia ust. 7 tego artykułu została zaakceptowana przez Parlament. Uchwalona w dniu 18 listopada ustawa o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 263, poz. 2619) wprowadziła wyżej, wspomnianą ulgę podatkową.

Jak stanowi art. 26 ust. 7 pkt 1 w/w ustawy, odliczenie o którym mowa w art. 26 ust. 1 pkt 6a stosuje się, jeżeli wysokość wydatków została udokumentowana fakturą w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług. Zgodnie z § 12 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971), faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży powinna zawierać co najmniej imiona i nazwiska lub nazwy, bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy.

Zatem, aby z przedmiotowej ulgi skorzystać, należy przede wszystkim być podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych, tzn. podlegać na mocy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych obowiązkowi podatkowemu. Podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych nie jest małżeństwo, lecz każdy z małżonków. Zgodnie z postanowieniami art. 6 ust. 2 ww. ustawy, małżonkowie mogą jedynie - w ściśle określonych warunkach - być opodatkowani łącznie od sumy swoich dochodów określonych zgodnie z art. 9 ust. 1 i 1a, po uprzednim odliczeniu, odrębnie przez każdego z małżonków, kwot określonych w art. 26, tj. m.in. z tytułu przekazanych darowizn, dokonanych zwrotów nienależnie pobranych świadczeń, a także - począwszy od 2005 r. - z tytułu użytkowania sieci Internet.

Aby odliczyć kwoty, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 6a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wydatek na użytkowanie sieci Internet musi być faktycznie poniesiony przez podatnika. Zatem w sytuacji, gdy nabywcą usługi od operatora telekomunikacyjnego jest zarówno mąż jak i żona i obydwoje ponieśli wydatek na użytkowanie sieci Internet w lokalu (budynku) będącym ich miejscem zamieszkania., faktura powinna być wystawiona na imię obojga małżonków. Jeżeli warunek ten zostanie spełniony, to każdemu z podatników przysługuje prawo do ulgi, w wysokości nieprzekraczającej kwoty 760 zł w skali roku.

W przeciwnym wypadku prawo do ulgi podatkowej będzie przysługiwało wyłącznie temu z małżonków (podatnikowi), który poniesiony przez siebie wydatek ma udokumentowany fakturą, nawet w sytuacji gdy wydatkowana kwota pochodziła z majątku wspólnego małżonków - ponieważ tylko ta osoba dokładnie wypełnia warunki określone przez ustawodawcę.

Jednocześnie należy zauważyć, iż wszelkie zwolnienia i ulgi podatkowe stanowią wyjątek od konstytucyjnej zasady powszechności i równości opodatkowania. W konsekwencji jakakolwiek wykładnia rozszerzająca przepisów wprowadzających ulgi podatkowe jest niedopuszczalna.

Opublikowano: www.nettax.com.pl