Odliczenie od podstawy opodatkowania darowizny

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 20 października 2003 r. Izba Skarbowa w Warszawie Odliczenie od podstawy opodatkowania darowizny

Pytanie:

W 2003 r. podatnik dokonał darowizny na cele charytatywno-opiekuńcze na rzecz Kościoła Parafii Rzymsko-Katolickiej w wysokości 25% swoich rocznych dochodów - przelewem na rachunek bankowy Parafii.

Czy w zeznaniu podatkowym za 2003 rok będzie można odliczyć od podstawy opodatkowania całą kwotę wpłaconej darowizny?

Odpowiedź:

W odpowiedzi na Pana pismo Naczelnik Urzędu Skarbowego działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926, z późn. zm.) informuje, że zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 9 lit. b) i ust. 5 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, z późn. zm.) darowizny na cele kultu religijnego i na działalność charytatywno-opiekuńczą podlegają odliczeniu od podstawy opodatkowania, w wysokości nieprzekraczającej 10% dochodu.

Przepis art. 55 ust. 7 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego (Dz. U. Nr 29, poz. 154) stanowi przepis szczególny w odniesieniu do regulacji zawartej w art. 26 ust. 1 pkt 9 lit. b) ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zakres pojęciowy powołanego przepisu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych obejmuje darowizny na działalność charytatywno-opiekuńczą prowadzoną przez wszelkie jednostki wykonujące taką działalność, natomiast regulacje zawarte w ustawach o stosunku Państwa do Kościoła odnoszą się jedynie do darowizn na działalność charytatywno-opiekuńczą prowadzoną przez kościelne osoby prawne.

Oznacza, to że darowizny osób fizycznych na kościelną działalność chatytatywno-opiekuńczą w całości są wyłączone z podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Jednakże koniecznym do spełnienia warunkiem wyłączenia darowizny z podstawy opodatkowania jest spełnienie łącznie dwóch przesłanek tj. posiadanie bankowego dowodu wpłaty na rachunek obdarowanego, na podstawie którego ustala się wysokość przekazanej darowizny (art. 26 ust. 7 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) oraz sprawozdania dotyczącego jej przeznaczenia. Przy czym z chwilą dokonywania odliczeń podatnik musi dysponować dowodem wpłaty na rachunek bankowy obdarowanego, natomiast sprawozdaniem dotyczącym jej przeznaczenia przedstawionym przez kościelną osobę prawną - najpóźniej po upływie dwóch lat od dnia przekazania darowizny.

Biorąc powyższe pod uwagę, w zeznaniu podatkowym za 2003 rok przysługuje Panu prawo do odliczenia od dochodu całej kwoty darowizny przekazanej na rzecz kościelnej osoby prawnej na cele charytatywno-opiekuńcze w wysokości ustalonej na podstawie dowodu wpłaty na rachunek bankowy obdarowanego.

Zatem Pana stanowisko w powyższej sprawie zawarte w zapytaniu znajduje potwierdzenie w obowiązujących przepisach prawnych.

Opublikowano: www.izba-skarbowa.waw.pl