Odliczenie od dochodu składek na rzecz organizacji, do których przynależność podatnika jest obowiązkowa

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 14 czerwca 2006 r. Ministerstwo Finansów Odliczenie od dochodu składek na rzecz organizacji, do których przynależność podatnika jest obowiązkowa

Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów - z upoważnienia ministra - na interpelację nr 2928 w sprawie możliwości zmiany ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Szanowny Panie Marszałku! Odpowiadając na przekazaną przy piśmie z dnia 31 maja 2006 r. interpelację złożoną przez Panią Poseł Beatę Małecką-Liberę w sprawie nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie dotyczącym możliwości dokonywania odliczeń od dochodu składek na rzecz organizacji, do których przynależność podatnika jest obowiązkowa, uprzejmie informuję.

Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, z późn. zm.), w brzmieniu obowiązującym do końca 2003 r., odliczeniu od dochodu podlegały składki na rzecz organizacji, do których przynależność podatnika jest obowiązkowa, jeżeli nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Jednakże, począwszy od dnia 1 stycznia 2004 r., w wyniku wejścia w życie przepisów ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1956, ze zm.), uchylono pkt 3 w ust. 1 w art. 26 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. podstawę prawną przedmiotowej ulgi.

Jednym z głównych celów zmian w przepisach podatkowych regulujących opodatkowanie dochodów osób fizycznych wprowadzonych ustawą z 12 listopada 2003 r. było poszerzenie bazy podatkowej poprzez ograniczenie istniejących preferencji podatkowych w postaci zwolnień przedmiotowych czy ulg podatkowych. Warto przy tym zauważyć, iż równocześnie z likwidacją omawianej ulgi uchylono przepisy dotyczące tzw. ulgi remontowo-modernizacyjnej (z zachowaniem praw nabytych do końca 2005 r.) oraz tzw. ulg edukacyjnych, m.in. z tytułu wydatków na odpłatne kształcenie w szkołach wyższych, odpłatne dokształcanie i doskonalenie zawodowe podatnika czy zakup przyrządów i pomocy naukowych, programów komputerowych oraz wydawnictw fachowych bezpośrednio związanych z wykonywanym zawodem i wykonywaną pracą.

Przyjęty przez Radę Ministrów w dniu 6 czerwca 2006 r. projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw nie przewiduje przywrócenia przedmiotowego odliczenia. Ponadto nowelizacja uchyla kolejne przepisy przewidujące zwolnienia przedmiotowe oraz ulgę związaną ze spłatą kredytów zaciągniętych na cele mieszkaniowe (z zachowaniem praw nabytych). Jednakże projekt ten zakłada także korzystne dla podatników zmiany, do których przede wszystkim należy ulga podatkowa dla rodzin wychowujących co najmniej troje dzieci. W projekcie proponuje się także wprowadzenie docelowo od 2009 r. dwustopniowej skali podatkowej ze stawkami 18% i 32%, które to rozwiązanie poprzedzi waloryzacja skal podatkowych na lata 2007-2008 w zakresie progów i kwoty zmniejszającej podatek. Zmiany te przyczynią się do obniżenia obciążeń podatkowych ogółu podatników.

Opublikowano: www.sejm.gov.pl